5.7.2022 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


RECENZE: Jiří Brossman, Zákony silnějšího

10.7.2006

 

Zákony silnějšíhoPostkatastrofická Praha je kulisou temného dramatického příběhu člověka, jehož jedinou hodnotou v tomto podivném radioaktivitou a bojůvkami prosáklém městě je jeho schopnost najít lidi, zařazené na Černou listinu. Od Majora, neoficiálního vládce Města, dostane nůž na krk - během sedmi dnů musí najít děvče, které se při přeprogramování vymklo kontrole. A začíná týdenní honička, během níž poznáváme jak kulisy bývalé Prahy, tak i kousek její historie i spoustu jejích obyvatel, odsouzených k žití - nežití a dožití v této enklávě, pečlivě střežené ze všech stran.

Román je vytvořen z volně řazených epizod s minimem spojovacích prvků, a je plný akce a ponurých momentů. Ačkoliv akční složka je zajímavá stejně jako kulisy, v nichž se odehrává, roztříštěnost jednotlivých epizod rozbíjí příběh na kousky. Objevuje se tu řada prvků a epizod, které nesednou do logiky příběhu a nepřispívají do základní dějové osy, děj protahují místo toho, aby ho posouvaly vpřed. Chybějící vnitřní souvislost a provázanost ochuzuje jinak čtivý příběh.

Výsledkem je napínavý avšak průměrný příběh kategorie vlakového čtiva, zajímavý svými kulisami a jednotlivými epizodami. Závěrečná pointa je sice silná, vychází však z jednoho vedlejšího motivu, který se v příběhu objevil jen okrajově, a tak i přes svoji sílu a naléhavost působí s předchozím vyprávěním poněkud nesourodě.

Jiří Brossman, Zákony silnějšího
obálka: Grigory Vyatkin
Wolf Publishing, edice Pevnost, 2005
181 stran, 89 Kč, brožované
ISBN 80-239-7172-7

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...