27.11.2021 | Svátek má Xenie


RECENZE: Jay Lake, Květinová zkouška

18.1.2011

TOPlistVítejte v Nehynoucím městě! Projděte se po omšelém kamení a popřejte sluchu příběhům o uvadající dávné slávě metropole, pohlédněte na trpaslíky zmrzačené dospíváním v těsných růstových schránkách a vypravte se do přítmí úzkých uliček, kde najde uspokojení i sebezvrácenější touha. Nehynoucí město připomíná šílený cirkus plný atrakcí: po kamenné dlažbě mašírují bakchanální procesí, magie utržená z řetězu zabíjí v ulicích, nepřátelská vojska se každým dnem blíží a krátkozrací politici se snaží ještě narychlo něco uchvátit pro sebe, zatímco v šeru levných náleven se šeptá o revoluci... Letošní podzim se nebudou v hektické metropoli krátit jen dny a než sleze sníh, čeká obyvatele Nehynoucího města poznání, že když pohřbívali historii, vykopali příliš mělký hrob.

Spisovatele Jaye Lakea možná znáte z "hodinářského" románu Srdce světa. Pokud ne, nevadí, Květinová zkouška je stejně úplně jiná. V rozdílnosti obou knih se naplno ukazuje autorův talent vybrat si jakýkoliv styl psaní a odvyprávět příběh odpovídajícím způsobem. Podařilo se mu to v Srdci světa, kdestylizoval text do podoby kapánek naivního klukovského dobrodružství říznutého netradiční fantasy, a nejinak je tomu i v Květinové zkoušce. Zde ovšemhraje umělec na temnější notu - v originální urban fantasy nechává zaznít dekadentní melodii, bedlivý posluchač objeví i new weirdové tóny. A tenhle koncert si závěrečný potlesk zaslouží.

Dokončení zde.

Jan Žlebek


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...