5.7.2022 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


RECENZE: Jana Rečková, Jana Jůzlová, 2x čaroděj v akci

19.1.2006

 

2x čaroděj v akciDvě Jany v akci

Útlé knížky edice Pevnost dokáží pojmout docela slušný objem textu, a tak se dvě spíše novely než romány dvou autorek sešly v jednom svazku. Oba texty mají společného jmenovatele, jak název napovídá - hlavními hrdiny jsou čarodějové. Ale tím podobnost obou dílek končí. Vlastně ne - ještě jednu vlastnost mají společnou.

Jana Jůzlová: Monolit

Magický svět je ve stavu, který by se dalo s jistou mírou nadsázky označit jako postkatastrofický. Dávná magie hluboko upadla poté, kdy se podivný nerost atheron vyčerpal ze svých magických schopností. Pět tisíc dolů na tuto surovinu bylo zapečetěno a opatřeno Hlídači - magickými loutkami, které pod vlivem atheronu ožívají a zabíjejí.

Pětičlenné skupinky pátračů vnikají do dolů a Hlídače zneškodňují. Čaroděj Ernest Haddon se z jedné takové výpravy vrátil samojediný, propadl drogám - a po odvykací kúře se v nové skupině vypravil k jednomu z nejobtížnějších dolů - Monolitu. Sledujeme jeho osobní zápas s atheronem i s nepřáteli ve vlastních řadách, dramatický příběh je plný magie i lidských emocí.

Jana Jůzlová se vloni vyhoupla v Ceně Karla Čapka - získala nejvyšší ocenění v kategorii dlouhých povídek, v kategorii román-novela právě s Monolitem skončila druhá. Vynikajícím způsobem dokázala vnést do příběhu emoce, nejsou tu jen formální složkou a poslední berličkou zachraňující příběh, ale tvoří jeho integrální složku či spíše dokonce jeho základ. Bohatě propracovaný svět a kultivované vyprávění naznačují, že možnosti této autorky ještě zdaleka nejsou vyčerpány.


Jana Rečková: Hadí král za nic nemůže

Světy dniživých a nocživých sice sdílejí společný prostor, ale jinak nemají příliš mnoho styčných ploch - snad jen všeživé, tedy lidi, kteří prý povstali z jejich vzájemných svazků. Hrdinou povídky je mladík Gichart Vilhelm Yenssi z Pejuiernu - dědic panství z kraje Quadraskava. Panství ne jen tak ledajakého, stejně jako je velmi nestadnardní kraj, ve kterém se jeho rodný hrad nachází. Je na zkušené v „obyčejném“ světě, ale vrací se domů, protože v jeho rodině se dějí podivné věci. Tedy - vybočující i z jinak velmi obsáhlých hranic normálnosti rodu Yenssiů.

Gichartova matka kdysi  zmizela - a na její místo se teď tlačí podivná ženština, která si s sebou na yenssiovský hrad přivedla černého mága. Gichart musí bojovat více frontách, protože vedle rádobymacechy a černého mága proti němu brojí jedna z jeho sester a navíc tu je i snaha zvenčí odhalit tajemství Yenssiů a když nic jiného, tak Gicharta aspoň vydírat.

Zkušená autorka tu opět vytvořila nový svět, neunavuje nás nekonečnými ságami v jednotvárném prostředí. I přes značnou dramatičnost je to spíše lehký příběh, jemný přídech humoru nás provází celou dobu, a výsledkem je pak velmi příjemné čtení v kvalitě pro Janu Rečkovou obvyklé.

Dramaturgie této řady sáhla po vynikající dvojici prací, bylo to vynikající odlehčení do předvánoční doby, a navíc obě práce jsou kvalitativně dost vyrovnané, ani jeden netvoří vatu tomu druhému, a obě dost vysoko nad průměrem.

2x čaroděj v akci
(Jana Jůzlová: Monolit; Jana Rečková: Hadí král za nic nemůže)
obálka: Grigory Vyatkin
Wolf Publishing, 2005
180 stran, 89 Kč (v edici Pevnost 60 Kč), brožované
ISBN 80-239-5806-2

pagi


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...