16.10.2021 | Svátek má Havel


RECENZE: Jan Hlávka, JFK 9 - Zatmění

10.4.2007

JFK 9 Zatmění HlávkaTOPlistJFK se probudil v blázinci, bez vzpomínek, ve světě, o kterém ví asi tolik, jako o tom, ze kterého přišel. Totiž vůbec nic. Neví, proč tam byl poslán, neví, jaký problém má vyřešit. Jen těch upírů je okolo něj nějak příliš mnoho. A jeho úkol, zdá se, je s jejich existencí nějak provázaný. Svět je to téměř stejný, jako ten náš, historie běžela víceméně stejnou škarpou a umazala se blátem hnědé i jiné barvy tak nějak podobně. Není tedy divu, že hlavním padouchem, který Johnovi komplikuje život, je jakýsi Hesse.

Mezidruhový boj lidí a upírů, boj jednotlivých upírských frakcí, do toho lék na AIDS, boxovačky a střílečky, pasti a pastičky, mnohovrstevná spleť motivů - celek dohromady je konfekčním výrobkem, který víceméně padne spoustě lidí s podobnými postavami a chutěmi, a pokud ho nosíte veřejně, neurazíte. Ale také příliš nezaujmete.

Přes polovinu knížky (tenhle příběh je o něco delší, než je standard JFK) jsem přemýšlel, jak se vlastně John dostal do tohohle světa (což tady je, vzhledem ke kontextu, synonymum pro slovo průser - ale upřímně řečeno, nemá tohle synonymum obecnější záběr?). Nakonec se autorovi podařilo tuhle záhadu nějak vysvětlit - ale i přesto mám pocit, že tenhle JFK je replikou z jiného, sice velmi blízkého, ale přesto paralelního světa k tomu, ve kterém se odehrávala většina předchozích dílů. John se v tomto díle spíše podobá kulhánkovskému hrdinovi než starému známému JFK.  Kromě osoby Ljuby Bytewské a zmínky o Kristýně Rustové se tu s obvyklými postavami a běžným provozním ruchem Agentury víceméně nepotkáte, zato tu najdete hned několik překvápek - a to ještě uvedených v podstatě bez vysvětlení.

Podobné série mají mít pevné záchytné body, které poskytují čtenářům spojovací tmel mezi díly. To platí především pro série tohoto typu (a ještě víc pro jejich zahajovací období), v nichž se každý díl odehrává v jiném prostředí. Dějové konstanty pomáhají vytvářet ve čtenářích pocit, že se dívají na další kousek něčeho, co už znají, a umožňuje jim „přisvojit“ si svět příběhů, vytvořit si pocit, že když si nepřečtou (a z pohledu autora a nakladatele nekoupí) další díl, něco uvnitř nich bude neúplné.

Jan Hlávka: Zatmění - Agent JFK 9
obálka: Jan Doležálek
EF, Triton, 2007
153  stran, 99 Kč, brožované
ISBN 80-7254-932-4

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...