6.10.2022 | Svátek má Hanuš


RECENZE: Isaac Asimov, Nadace a Říše

24.2.2010 12:05

Nadace a říše Isaac AsimovTOPlistZáhy po prvním díle Nadace k nám přišel díl druhý: Nadace a Říše. A stejně jako u prvního dílu nás upoutá přebal knihy. Tentokráte laděný dozelena. Na pokácených troskách silných sloupů stojí šašek v červenobíle kostkovaném oblečku a hraje na hudební nástroj. Ilustrace je opět z dílny Michaela Whelana. A jako správná ilustrace vyjadřuje podstatnou část děje příběhu.

Prolog knihy je spíše rekapitulací situace, ve které se Galaktická říše nachází. Není to s ní slavné. Říše upadala již několik století přesně tak, jak předpověděl fenomenální psychohistorik Hari Seldon. Psychohistorie nezkoumala člověka jako jednotlivce, ale lidstvo jako celek. Pád Říše se stal neodvratným. Jen Nadace, která vznikla za podpory Hariho Seldona a Říše samotné, na planetě Terminu byla dostatečně silná, aby zabránila totálnímu zániku kulturní civilizace a vrhla ji do barbarství. Teď, na základě dávného plánu, bylo potřeba uvolnit cestu pro poslední bitvu mezi Nadací a Říší.

Následují dvě části knihy Generál a Mezek, rozdělené do kapitol.

Bel Riose, hrdinný náčelník flotily umístěné na pomezí Galaktické říše, byl mladý a energický. Pro vojáka neodolatelná kombinace vlastností. Vytýčil si velký cíl. Dobýt pro Říši barbarská území za jejími hranicemi. Rozhodl se ke svým cílům využít i starého moudrého patricie Duncema Barra z planety Siwena. Zdálo se, že je jedním z posledních, kteří něco vědí o psychohistorii a umějí ji využívat. A věděl o Nadaci.

Jednotlivé příběhy do sebe zapadají jako skládačka a na konci nalezneme pozoruhodné rozuzlení. Poslední stránky knihy zaplnila bibliografie Issaca Asimova vyčepávajícím způsobem sestavená Martinem Šustem.

I tento díl bravurním způsobem přeložil Viktor Janiš a připomněl mi, že zaujme nejen příběh sám, ale i způsob, kterým jej vyprávíme. Opatřila jsem si tedy i vydání této knihy z roku 1991 (AG kult). Možná působí těch deset let mezi jednotlivými překlady, ale překlad Viktora Janiše je živější a pro mě přijatelnější.

Možná že už dnes existují zárodky podivuhodné vědy, psychohistorie, jen tomu ještě říkáme jinak.

Nadace a Říše (Matova recenze Nadace, Zuzanina recenze Nadace, ukázka z Nadace, Asimovova raná tvorba)
/Foundation and Empire/
Asimov, Isaac

Nakladatel: Triton, Argo
Překladatel: Viktor Janiš
Obálka: Michael Whelan
Redakce: Miloš Urban, Milan Dorazil, Hana Musilová
Rok vydání: 2009
Počet stran: 240
Rozměr: 150 x 210
Provedení: hardback
Stav: nové vydání
Cena: 298 Kč

Zuzana Ričovská


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...