27.11.2021 | Svátek má Xenie


RECENZE: Ian C. Esslemont, Return of the Crimson Guard (A Novel of the Malazan Empire)

11.6.2010 0:05

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.

TOPlistIan Cameron Esslemont je dlouholetý souputník Stevena Eriksona, jehož vynikající fantasy příběhy z Malazské knihy padlých u nás vydává již několik let nakladatelství Talpress. Zatímco Erikson začal svou ságu vydávat již v roce 1999, Esslemont se svou tvorbou připojil do jimi stvořeného světa až v roce 2004 – tehdy vydal román Night of Knives (česky Noc nožů, Talpress 2009).

Zatímco Noc nožů je vcelku útlá, svižná novela, která je situována do samotného centra Malazského císařství, na stejnojmenný ostrov, do doby, která předchází událostem popisovaným Malazské knize padlých, tak Návrat Rudé gardy je tisícistránkovým eposem, jehož děj se odehrává zhruba v době po skončení událostí zprostředkovaných Eriksonem v jeho šestém svazku – v Bonehunters (česky Lovci kostí, Talpress 2008).

Návrat Rudé gardy - dovoluji si využít překlad Dany Krejčové, pod kterým se "the Crimson Guard" objevila v Eriksonových Měsíčních zahradách (Talpress 2002) – má své místo především na kontinentu Quon Tali – tedy na místě, které patří mezi základní kameny celé Malazské říše. Národy na tomto světadílu patřily mezi první "oběti" agrese císařství a nyní tvoří v podstatě zázemí pro jeho další expanzi.

Rudá garda je době děje románu velmi zvláštní skupinou žoldnéřů – její legendární velitel vévoda K‘azz D‘Avore totiž před lety složil slib, že jeho vojáci budou na světě tak dlouho, dokud nezničí celé císařství. Tato přísaha byla ovšem opravdu unikátní – všichni původní gardisté se stali takřka nesmrtelnými – ne úplně, ale způsobit jim zranění neslučitelná se životem začalo být mimořádně obtížné. Poháněna svou přísahou a nenávistí k impériu se tak Rudé garda začíná blížit k srdci říše - Quon Tali – a její přivítání bude rozhodně zcela jiné než by kdokoliv čekal. Malazské císařství je totiž zmítáno krvavou občanskou válkou.

Titul knihy je v podstatě trochu zavádějící. Ano, Rudá garda okupuje jednu z hlavních dějových linií, stejně důležité a rozsahem nemenší jsou však i další větve příběhu. Skvěle popsané osudy vzbouřených národů Wickanů a Setijců, císařské armády či cesta poutníků, které vede poslední z prastaré rasy Thel Akai, se umně proplétají a jistě směřují čtenáře k velkému finále pod hradbami legendárního města Li Heng. Vyvrcholení příběhu je velkolepé, překvapivé, skvělé, šokující, zvláštní a nečekané – nejraději bych napsal "eriksonovské", raději však volím termín "esslemontovské", autor si to plně zaslouží. Milovníci fantasy se mohou (pokud bude nakladatelství Talpress ve své bohulibé činnosti na povrchu planety Ohnice pokračovat) těšit na další opravdu nadstandardní fantasy epos, který navíc poodhalí roušku událostí, které lze v zatím česky vydaných svazcích Malazské knihy padlých jen tušit.

Dalším připravovaným titulem Iana Camerona Esslemonta ze stejného světa bude Stonewielder, který by měl vyjít letos. Podle názvu soudím, že jednu z hlavních rolí bude mít bývalý malazský vojevůdce Greymane… již se velmi těším.

Ian C. Esslemont: Return of the Crimson Guard
obálka: Steven Stone
Bantam Books 2009
1053 stran, brožované
ISBN 978-0-553-81852-9

Dalmatin


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...