26.4.2024 | Svátek má Oto






RECENZE: Harry Potter a princ dvojí krve

26.1.2006

 

 

Harry Potter a princ dvojí krvePojďte si hrát na Brumbála.

Šestý díl Harryho Pottera Harry Potter a princ dvojí krve byl autorkou deklarován jako první část závěrečného dvojdílu. Možná pro svou nedokončenost připadá některým čtenářům, že některé scény jsou zbytečné, protože na konci tentokrát nevystoupí Brumbál s objasněním. Proč nevystoupí? "Je mrtvý, Dave." Á, tady je háček.

Už po vyjití anglické verze se objevila stránka www.dumbledoreisnotdead.com. Příliš pozornosti jsem ji nevěnovala, domnívajíc se, že jeden starý bělovlasý čaroděj, který před zraky svých pátek spadne do hlubin, aby se pak nečekaně vrátil, úplně stačí.

Ale při druhém čtení jsem si začala všímat malých drobností a už jsem hru "Brumbál nezemřel" začala mimovolně hrát také.

Joanne Rowlingová si totiž opravdu, jak o ní řekl Terry Pratchett, půjčuje "z řeky světových příběhů". Konkrétně třeba kapitola z prvního dílu o jednorožci je značně podobná scéně v lese s jednorožcem z jednoho z prvních Dragonlanců. Proč by si tedy nevypůjčila Gandalfa?

Proberme se zdánlivě zbytečnou vatou dílu šestého:

Vzpomínají se zde dlouhopůsobíci lektvary a lektvar Doušek živé smrti, který byl zmíněn už v díle druhém. Účinky Doušku živé smrti známe dobře z Romea a Julie. Tudíž cesta, jak předstírat smrt, by tu byla.

V americkém vydání Harry Pottera a prince dvojí krve Brumbál přemlouvá na věži Draco Malfoye, aby předstíral smrt a zapojil se s Narcissou do jakési obdoby programu na ochranu svědků se slovy: "Nebudou tě chtít zabít, když už budeš mrtvý." Stejný důvod by platil i pro Brumbála, kterého se pokoušeli v šestém díle zabít.

Do spiknutí musel být zasvěcen naprosto nezbytně Severus Snape, o němž Brumbál několikrát prohlásil, že mu plně důvěřuje. Snapovy motivy by vydaly na další článek, nechme je zatím stranou. Z Hagridem odposlechnuté hádky (strana 333) víme, že Brumbál má Snapův slib, ale že se Snapovi slib nechce plnit. Na to celkem logicky navazuje Brumbálovo: "Severusi, prosím." Brumbál nežadoní o život, ale prosí o splnění slíbeného.

Snapovi se Brumbálův plán nelíbí, neboť tím logicky končí jako ředitel zmijozelské koleje. Strana 489, před útokem na Brumbála: "V rysech jeho obličeje bylo znát odpor a nenávist."

Nyní k samotnému provedení smrtícího kouzla. Ve scéně na ministerstvu se Bellatrix vysmívá Harrymu: "Nestačí, abys měl vztek, neprominutelné kletby musíš myslet skutečně vážně." Stačí tedy, aby Snape nebyl plně odhodlán zabíjet. Navíc porovnejme kouzlo Adavra Kedavra, jak je předvedeno v lekci s profesorem Moodym, a jak vypadá na věži. U Moodyho vidímě zelený záblesk, slyšíme svist a cítíme cosi se řítit na oběť, která padne k zemi. Na věži Harry vidí zelený záblesk, necítí ani neslyší nic a Brumbál odlétne mimo věž, chvíli visí a pak se pomalu převrátí na záda. Kromě zeleného záblesku žádná shoda.

V šestém ročníku se neustále mluví o neverbálních kouzlech, tedy kouzlech, která se provádějí mlčky. Brumbálova reakce vypadá, jakoby Snape neverbálně provedl odzbrojovací kouzlo expeliarmus a doplnil ho kouzlem Relashio zbarveným místo dočervena dozelena. Jak víme ze Snapovy učebnice, vymyslel už v šestnácti letech kouzlo sectumsempra. Nebylo by tedy pro něj nemožné zkombinovat něco, co na první pohled vypadá jako smrtící kletba. Navíc svědkem není ani zkušený kouzelník, ani puntičkářka Hermiona, ale velice rozčilený Harry Potter.

Byla snad Harryho přítomnost též naplánována? Brumbál v té chvíli již skončil s výukou týkající se viteálů (horcruxů) a bere s sebou Harryho na výpravu do jeskyně za jedním z nich. Před výpravou mu nakazuje: "Když ti řeknu, aby ses schoval, poslechneš mě." Ale jeskyně je léta prázdná a zabezpečena nastraženými pastmi. Není před kým se schovávat. K schovávání dojde, když je Harry na věži svědkem Brumbálova pádu. Brumbál jej ještě pro jistotu kouzlem znehybňuje. Zajišťoval si tak Brumbál předem svědka? Harryho zoufalství je nezměrné, stejně jako Hagridův žal. Toto se určitě donese až k Smrtijedům a přesvědčí je o tom, že jejich nejschopnější soupeř je mimo hru.

Mimochodem jeskyně připomíná dalšího kouzelníka, který nezemřel. Merlin byl podle pověst vílou Nimue začarován v jeskyni do spánku připomínajícího smrt, z něhož se dosud neprobral.

Brumbálovo tělo vzplane v plamenech. Že by chyba v plánu? Ale ne, v plamenech si v jednom z dílů přímo libuje Vendelína Výstřednice, plameny vrhne Brumbál na skříň s oblíbenými věcmi Toma Raddla, aniž by toto věci shořely, a později Tomovi scénu s plameny připomíná.

Protiargumenty a námitky jsou druhou částí hra na Brumbála.

Třeba protiargumentem teorie je Brumbálovo oslabení po akci v jeskyni. Ale Brumbál se rizika nebojí. Říká, že pro dobře připravenou mysl je smrt jen dalším dobrodružstvím. Ale - mluví v té chvíli vlastně o smrti konečné, nebo zase jen o smrti zinscenované, či o obojím?

Možná narazíte na snobského intelektuála, který nad knihou ohrne nos se slovy, že je to jen pouhá komerce. Tak na toho takto: míček na green, hůl číslo čtyři a odpálit ho otázkou, zda ví, kde v anglické literatuře před Potterem byla scéna s mluvící pohovkou. Pak ho doražte Tomem Jonesem a Dědičkou Cecílii od Burneyové. Poslední úder bude otázka, zda si myslí, že postava Tobiase Snapa byla vytvořena podle Fieldingova konkurenta Tobiase Smolleta, čímž byste se ho měli úplně zbavit a můžete jít před spaním počítat horcruxy (viteály).

Tak tedy Voldemort vytvořil šest horcruxů, pojmenovaných patrně podle boha Hóra a kříže, jež mu měly zajistit nesmrtelnost.

Jednu část duše si nechal v sobě. Dalších šest dílů skryl do vzácných předmětů.

  • První byla v deníku, který zničil Harry.
  • Druhý byla v Gauntově prstenu a zničil ji Brumbál.
  • Třetí umístil do hadice Nagini.
  • Čtvrtý dal do poháru zakladatelky Bradavic Helgy. Snad jej má u sebe a pije z něj k snídani hadí mléko.
  • Pátý díl je v Zmijozelově náhrdelníku (locket). Podíváte-li se do páté knihy po náhrdelníku či medailonku, najdete jej.

Šestý, to už je těžší. Původně jsem myslela, že se objeví až těsně před koncem série. Ale dle mého skromného mínění je už nenápadně v díle šestém, ani na samém začátku, ani na samém konci.Chcete-li další nápovědu, tak nejen v díle šestém. Joanne Rowlingová v rozhovorech řekla, že to není ani Moudrý klobouk ani Harryho jizva. Hledejte. Paní Rowlingová v lednu začala psát sedmý díl. Za čas se tedy dozvíme, jak to bylo doopravdy.

Jarka Pavlíková










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...