Neviditelný pes

RECENZE: Geoff Ryman, Airnet

29.9.2008 0:05

Airnet Geoff RymanTOPlistKdesi v asijských velehorách je malá dědinka, poslední obec na světě, která ještě není připojena k internetu. Ten slavný den se ale blíží. Jako všechno nové a nepoznané má ale budoucnost své věrozvěsty i odpůrce. Negramotná Mae patří do třetí skupiny - je zvědavá, chce poznat, jak internet změní lidi, jejich způsob nahlížení na svět okolo nich, a sama nechce jít pěšky, když je možné se svézt - nebo dokonce řídit auto.

Mae nikdy vlastně neopustila svoji rodnou vesnici, kromě krátkých výletů do blízkého města, kde hledá inspiraci a materiál pro svoji práci švadleny (v příběhu to je opsáno termínem modistka) a vyprávění sousedů, kteří chodili do světa za prací, vlastně nezná nic jiného než kopce, domy a sousedy, kteří v nich bydlí. Je ale přirozeně inteligentní, a navíc - náhodou - získá velmi kvalifikovaného pomocníka, jak jinak, internetového. Naštěstí je systém navržen tak, že počítá i s těmi, kteří neumějí číst a psát, a tak se Mae stane první internetovou podnikatelkou ve vesnici. Nadělá si spoustu nepřátel, samozřejmě, vždyť se pokouší převrátit naruby mocenské vazby po desítky a možná století tvořené, ale také díky internetu získá spoustu přátel a spolupracovníků.

Airnet je zvláštní studií o vzájemném vztahu internetu a před-internetové kultury. Autor si vybral ten největší možný kontrast, téměř negramotnou společnost s tradicemi a kulturou spíše odpovídající devatenáctému než jedenadvacátému století, a proti ní hypermoderní technologii. To, čemu se z nedostatku fantazie říká tradiční kultura, se tu sráží s kulturou moderní. Není vůbec lehké posoudit, které prvky tradiční kultury stojí zato uchovat a rozvíjet s pomocí nových technologií, zvláště, když tu je mocná skupina vládnoucích, kteří svoji pozici obhajují právě lpěním na tradiční kultuře. Mae se nesnaží nějak vědecky zjistit, co opustit a co rozvíjet, zato má jasnou představu, že odmítání novinek zaručuje stagnaci a ve svém důsledku nekontrolovatelné pohlcení těmi, kdo nové technologie umějí využívat.

Příběh Mae tak má dvě roviny. V té první hledá cesty a způsoby, jak zůstat integrovaná ve složité, avšak archaické společnosti vesničanů, v té druhé se pokouší poznat vlastnosti nové technologie a společnosti, která touto technologií žije, a osvojit si je tak, aby to bylo prospěšné pro ni i pro její okolí. Konflikty, které takto vznikají, jsou sice velmi modelové, ale stačí se trochu zamyslet, a ve svém okolí najdete mnohé analogie, méně zřetelné, ale určitě fungující velmi podobně.

Airnet je silným příběhem o střetu kultur, o složitosti jejich vzájemného ovlivňování, o tom, zda je vůbec možné takový konflikt přežít, a za jakou cenu. Geoff Ryman tu nemaluje dystopické vize, snaží se spíše ukázat, že takové střetnutí, jakkoliv nevyhnutelné, neznamená nutně katastrofu. Mnohem víc záleží na tom, zda ti, kdo se do této situace dostanou, se chtějí naučit zacházet s něčím novým a nezvyklým, trochu se novému nástroji přizpůsobit a trochu nový nástroj přizpůsobit sobě.

Hodnocení: 75%.

Geoff Ryman: Airnet (Air)
překlad: Miroslava Polová
obálka: Renata Brtnická
medailon autora: Martin Šust
Triton, edice Trifid, 2008
443 stran, 329 Kč (členové klubu Trifid 249 Kč), vázané
ISBN 978-80-7387-114-7

pagi


zpět na článek