19.4.2024 | Svátek má Rostislav






RECENZE: Fritz Leiber, Meče a čertoviny

7.6.2006

 

Meče a čertovinyAč se to zdá překvapivé, Fafhrd a Šedý Myšilov - hrdinové Mečů a čertovin - jsou aktéry jedné z časové nejdéle fungujících fantasy sérií. Rozhodně tedy sérií jednoho autora, abych předběhl námitku conanologů. Úvodní povídka této série totiž vyšla před sedmašedesáti lety - v roce 1939, a Fritz Leiber v psaní povídek a dokonce románů z tohoto světa pokračoval téměř půlstoletí - až do roku 1988.

Kratinký úvod - půldruhé stránky - snad ani nemá cenu počítat jako samostatnou povídku, zbývající tři texty nám představují oba hrdiny - Fafhrda v jeho rodném prostředí povídkou Sněžné ženy, Šedého Myšilova v Poháru hořkosti a počátek jejich společné kariéry v povídce Vidět Lankhmar a zemřít.

Každá z povídek je svým výrazem jiná. První popisuje vnitřní konflikt Fafhrda - věrnost kmeni a své nastávající proti touze putovat světem a poznávat jej, ve druhé chlapec Šedý Myšilov radikálně dospěje sérií unfortunate events - ovšem událostí stejně nešťastných a ponurých, jako bizarních. Ve třetí se pak oba setkají za doprovodu těžkotonážní magie, proti druhé povídce tu chybí bizarnost a její celkové ladění je ponuře ponuré.

Přesto mají společné jmenovatele - a z nich prvním a nejdůležitějším je autor. Fritz Leiber je u nás málo známý i přes své výrazné kvality (ale to je jiná historie). K jeho jménu patří vypracovaný literární styl, i dramatické a velmi ponuré pasáže jsou psány lehce. Byť se takovéto spojení slov ponurý a lehký zdá zmatené, opravdu to tak funguje.

Lehký - to je především čtivý, slova plynou do hlavy jako voda do Titanicu. Lehký - tedy míněno humorný... inu ano, překvapivě sice, ale po právu. Neboť humoru je tam právě tolik, kolik vyžaduje situace a čtenář i děj unesou. Humor tu znamená ne jenom satiru, komiku a smích, ale také určitý způsob pohledu na svět i vyprávění příběhu.

Meče a čertoviny jsou navíc klasickým dobrodružstvím, čtenář bažící po akci tu dostane svoji libru masa. Autor však neroztáčí meče a dýky svých hrdinů do nikdy nekončícího vějíře, střídá tempo, rytmus i atmosféru: opilecká scéna v hospodě, nemotorné chlubení se v (téměř) dokonalém přepychu, schůzka spiklenců, bojová cvičení s meči a dýkami.

Fritz Leiber ovlivnil a stále ještě ovlivňuje čtenáře i autory SF&F, a tahle úvodní kniha cyklu o Fafhrdovi a Šedém Myšilovovi ukazuje, že existují díla,  která s časem svoji hodnotu a nadprůměrné kvality neztrácejí. Pokud jste někdy slyšeli termín sword and sorcery - meče a kouzla, pak se v této knize setkáváte s autorem, který tento název vytvořil, a s příběhy, kterými tomuto názvu dal obsah.

Fritz Leiber: Meče a čertoviny (Swords and Deviltry)
překlad: Robert Tschorn
obálka: Milan Fibiger, grafická úrava: Dagmar Krásná, mapy: Robert Tschorn
medailon autora: Martin Šust
Triton, edice Trifid, 2006
250 stran, 199 Kč (členové klubu Trifid 139 Kč), brožované
ISBN 80-7254-775-5

pagi










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...