27.11.2021 | Svátek má Xenie


RECENZE: Frank Miller, Sin City 5 - Rodinný hodnoty

24.8.2010 0:05

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.TOPlist

Rodina nade vše

Rodina. Zcela obyčejné slovo, které má ale velmi důležitý význam. Rodina je pro každého člověka důležitá. Vždyť pokaždé, když jde do tuhého, ke komu se obracíme? K rodině. Jenže svou famílii nemají jen obyčejní lidé, ale i mafiáni a gangsteři. A pro ně hraje tohle slovo obzvlášť důležitou roli, protože když někdo ublíží některému ze členů, a teď je úplně jedno, zda se jedná o zmlácení, anebo nedej bože vraždu, nezná rodina slitování a dotyčný musí za svůj čin zaplatit.

Za chyby se platí

Skopčák Bruno se živil jako profesionální čistič – zabíjel nežádoucí lidi. Při jedné šichtě se zbavil nepohodlného chlápka, který si právě užíval s mladou holkou. Jelikož patřil k profíkům, oddělal i krasotinku, aby ho neobtěžovala policie. A to byla chyba, protože dívka nebyla žádnou levnou courou z ulice, ale milovaná neteř mafiánského bosse Giocca Magliozziho, který to rozhodně nemůže nechat jen tak, a začne po vrahovi pátrat. A brzy ho najde, a pošle poskoky nechat vykonat vendetu, což nemá za následek nic jiného než další vendetu.

Čas pro Dwighta a Miho

O den později přijíždí na místo činu Dwight (těm, kteří mají děravou paměť, připomenu, že se jedná o hlavního hrdinu Velké tučné zabijačky), a začne se vyptávat na události týkající se mordu. Z nikoho nic nedostane, až potká starší prostitutku, které kupuje jedno pití za druhým, zatímco ona vypráví o krveprolití. Netrvá dlouho a Dwight si dá dvě a dvě dohromady. Jak brzy zjistíte, nestal se z něj soukromý detektiv, ale přijel sem vyřešit jednu nepěknou záležitost. Naštěstí s sebou má kromě nabité bouchačky také Miho, jejíž meče jsou vždy nabroušené.

Po páté vzhůru do Sin City

Zcela jednoduchý příběh tentokrát obsahuje úžasnou pointu, a autor má tak poprvé před čtenářem náskok alespoň o dva kroky, takže vás pak konec pošle do kolen a budete si ťukat na čelo, když zjistíte, o co tu celou dobu šlo.

I v páté části pak Miller opět těží z podmanivé atmosféry drsné školy a filmů noir. Jenže tentokrát mi přišlo, že kresba je na úkor skvělé pointy o kapku horší, než tomu je u předchozích dílů. Postavy se mi totiž nezdály tak perfektně vyobrazené, což se projeví především na obličejích – konkrétně Dwightovi a Miho.

Jinak se komiksu nedá prakticky nic vytknout. Jedná se o další porci zábavy, v níž tentokrát převládá Miller scenárista nad Millerem kreslířem, ale jak říkám, díky oné pointě mu rádi odpustíte a vychutnáte si tak další jízdu Městem hříchu. Už jen kvůli důležité informaci: Rodina nade vše.


Český rozhlas - Radio Wave

Sin City - Město Hříchu 5 - Rodinný Hodnoty /Sin City 5 - Family Values/
Miller, Frank

Vydal: Comics Centrum
Přeložil: Richard Klíčník
Obálka: Frank Miller
Redakce: Václav Dort, Kamil Bernášek
Rok vydání: 2010
Počet stran: 128
Rozměr: 160 x 235
Cena: 299 Kč (hardback), 149 Kč (paperback)

Martin Stručovský


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...