RECENZE: Eric Brown, Newyorské sny
Série příběhů soukromého detektiva Hala Hallidaye pokračuje dalším příběhem, ze stejného světa a přesto jiným. Opět tu jde o virtuální realitu, o její užívání i zneužívání. Hal sám se stává dobrovolnou obětí závislosti na virtuální realitě. Šek, který dostal za vyřešení svého posledního případu, ho vzdálil bídě i potřebě pracovat. Zato mu poskytl dostatek prostředků, aby ve virtuální realitě hledal to, co nedokázal uchopit v reálném světě - lásku, nebo alespoň vztah. Utíká do vysněné krajiny, aby si s vysněnou dívkou povídal, aby s ní byl. Jeho tělo mezitím v tanku chřadne, ale jeho to pramálo zajímá. Nastoupil cestu, která nakonec vede k sebedestrukci, ale jeho to příliš nezajímá. Tedy vůbec ho to nezajímá.
Z úniku do snového světa ho vytrhne jeden z jeho bývalých klientů, najde si ho a objedná si u něj hledání zmizelé osoby. Geniální autistická prepuberťačka, programátorka virtuální reality, je ale jen první z lidí, kteří zmizeli. Další je bývalá Halova přítelkyně Kim, a následují další. Do děje se vracejí postavy předchozích dílů včetně zavražděného Halova zaměstnavatele a parťáka Barneye. Hal je vtažen do vírů, v jejichž středu je tajemný Projekt Metuzalém. Tápe, ze střípků které zahlédne, skládá falešné obrazy, ale nakonec se mu podaří usadit si hlavu na krku.
Eric Brown ve své newyorské sérii vytvořil zvláštní výhonek kyberpunku. Virtuální realita a její reálie (vím, zní to hrozně, když se to takhle napíše, ale je to přesné) se začaly pomalu usazovat a staly se součástí kulis, které již sdílí řada autorů. Eric Brown na této základně vytvořil sérii příběhů, v nichž virtuální realita se stává příběhotvorným prvkem. Zápletky se točí především okolo záměrů korporací nebo i jednotlivců s virtuální realitou jako nástrojem; samozřejmě ale část děje se v ní i odehrává.
Hal Halliday je chandlerovský typ detektiva, někdy dostane na hubu, někdy se hodně dlouho probírá z opice, ale má své zásady a pravidla a snaží se jich držet i v situacích, kdy mu jde o kejhák. Jinak, samozřejmě, celkem volně zachází s pojmy, jako je občanská svoboda nebo zneužití veřejné listiny, ale to jsou jen nepodstatné záležitosti - v porovnání s jeho zásadami a pravidly.
Eric Brown se ve svých příbězích dotýká Olympu. Neřeší otázky existence lidstva, jen člověka - a to zpravidla ještě jen Hala a jeho přátel, dokáže to ale velmi působivě. Halova osobnost je velmi propracovaná, stejně jako svět, ve kterém žije a bojuje o obživu a někdy i o holý život.
Hodnocení: 65%.
Eric Brown: Newyorské sny (New York Dreams)
překlad: Pavel Toman
obálka: Jan Doležálek
medailon autora: Martin Šust
Triton, edice Trifid, 2007
350 stran, 199 Kč (členové klubu Trifid 155 Kč), brožované
ISBN 80-7254-842-2