RECENZE: Denny Newman, Mořičvíl
Místo Neviditelné univerzity tu je (velmi viditelné, při výbuších i slyšitelné) Muzeum, slečnu Zuzanku tam najdete pod pseudonymem slečna Zuzanka, čarodějky jsou substituovány jednou stařenkou - věchýtkem, který skály láme a silné muže z hospody vyhazuje, místo Noční hlídky pak Speciální městskou stráž (SMS), jejíž velitel Mataharis má manželkou zakázaný alkohol...
Jako určitý nezanedbatelný bonus a nadstavbu nad zeměplošské odkazy tu pak najdete Jamese Blonda, hraběte Stokera (upíra, který z neznalosti zkusí vycucnout Zuzanku a stane se z něj dívka), pivo v hliníkových plechovkách či Železnici, která právě zdražila jízdné na osminásobek. A spoustu humoru, vtipů a situačních gagů. Celá kniha je něčím jako studentskou féerií, do níž autor napěchoval nápady a myšlenky létající na kolejních pokojích.
Zápletka je vystavěná spíše volně, její linie připomíná výzdobu na vánoční besídku - na téměř neviditelné lanko hlavní osy příběhu jsou zavěšeny fábory, ozdoby a jiné žertovné předměty v podobě (více nebo někdy i méně) vtipných obrazů, skečů, scének a anekdot, někdy drobných, jindy vlajících do značné vzdálenosti od nosné linky.
Statisticky nejvíce vazeb tam je samozřejmě na Zeměplochu, ale vedle již zmíněného Blonda a Stokera jsem tam našel odkaz na Back to the Future III, objevily se tu narážky na internet, citován byl i můj veleoblíbený Jaroslav Žák a mihlo se tam ještě několik podobných momentů a momentíků. Ze Zeměplochy se autor inspiroval také poznámkami pod čarou. Některé z nich byly opravdu vtipné, některé byly řetězené, všechny ale nesly v sobě identifikaci své inspirace.
Proti prvnímu vydání v roce 2003 autor do textu zasáhl k jeho prospěchu (tedy prospěchu obou, autora i knihy). Dvě odbočky, které přerušovaly závěrečnou honičku, vyčlenil za závěr jako bonusy, skoro jako kdybyste si koupili DVD. Tam, kde byly původně, rozbíjely příběh, ale zjistíte, že i ony jsou příjemně vtipné. I když nejste čtenáři Mořičvílských listů, kniha vás pobaví. Příjemný lehkonohý humor či spíše parodie sice ještě nesou znaky okouzlení autora možnostmi, které mu dává tištěný text, ale zábavy tu je dost.
Humorný parodický Mořičvíl se velmi dobře čte, v edici časopisu Pevnost určitě ve své kategorii nebude mít dlouhou dobu důstojného nástupce - a v zemi, kde mezi vysoce ceněné knihy patří Bohatýrská trilogie Jaroslava Žáka, určitě nezapadne.
Denny Newman: Mořičvíl
obálka: Grigory Vyatkin
Wolf Publishing / edice Pevnost, 2005
229 stran, 89 Kč (v edici časopisu Pevnost 60 Kč), brožované
ISBN 80-239-5418-0