21.10.2021 | Svátek má Brigita


RECENZE: Dacre Stoker a Ian Holt, Drákula Nesmrtelný

24.2.2010 0:05

Drákula Nesmrtelný Dacre Stoker Ian HoltTOPlist"Dokud jsem žil, byl jsem rukou Boží,“ řekl Drákula vzpurně. „Bojoval jsem, abych chránil celý křesťanský svět. Za celý život jsem nepoznal nic jiného než krutost a smrt. Toužil jsem po novém začátku, po druhé šanci…" (str. 460)

V Olomouci A. D. 2010 12. 2.

Ubohý kníže, myslím, že teď už sám víte, že někdy je lepší nechat to být, než věřit v druhou či x-tou šanci.

Přežil jste zradu Míny Harkerové, která Vás měla milovat, i smrtelnou ránu, zasazenou jejími nohsledy. Podařilo se Vám dokonce překonat i smrtelné úklady, které strojila ta pekelná stvůra Alžběta Báthoryová, Vaše vzdálená sestřenka. Její vampýrské sklony byly tak sadistické, že jste ji ani Vy nemohl vystát. A ona přitom jen trapně žárlila na Mínu.

Když v Londýně začaly na Scotland Yard chodit dopisy Z Pekla, věděl jste, že Jack Rozparovač není muž a spěchal jste zasáhnout. Musel jste se ovšem maskovat pod jedním ze svých četných, avšak méně známých jmen jako divadelní herec. I to jste zvládl a měl jste úspěch. Dokázal jste být dokonce nablízku Quinceymu Harkerovi, aniž byste mu prozradil nejhlubší tajemství jeho matky, a stal jste se mu přítelem a vzorem. Jenomže pak se to zase všechno pokazilo. Prokletá Erzsébeth Báthoryová, nechť je ta stvůra zatracena a svržena do propasti věčného ohně!

Tyhle Vaše eskapády pro nás literárně zpracoval pravnuk Brama Stokera, Dacre Stoker s pomocí Iana Holta.

Kéž by Vás raději nechali spát! Co je platné, že si na rozdíl od Brama dali více práce s nastudováním historických faktů. Dokonce upozornili na strašlivou troufalost, se kterou Vás Bram a s ním celý svět degradoval na hraběte. Vás, knížete, který vládl celému národu a před kterým se třásla celá Evropa i Blízký Východ.

A kdo dnes ocení, jak se Vaší cesty dotýká skutečná etapa života Brama Stokera, po té, co zdědil divadlo Lyceum po Henrym Irvingovi? Komu záleží na krutých životních peripetiích Alžběty Báthoryové, které z ní možná udělaly tu bestii, lačnící po krvi?

To nikoho nezajímá. Důležitý je jen příběh. A ten pánové D. Stoker a Holt nezvládli. Čtivý styl jim upírat nechci a také neupřu. Jazyk a spád je přesně takový, jaký si dnešní rychlá doba žádá. Avšak ten příběh…

Víte, kníže, u nás v Čechách máme takovou pohádku pro děti o tom, jak pejsek s kočičkou vařili dort. Oba dva do něj dali jen to nejlepší, jenomže výsledek nebyl k jídlu. A stejně dopadla i tato kniha o Vás. I tady jsou jednotlivé ingredience chutné. Tajemství, romantika, souboje na život a na smrt, skutečné zlo, historická fakta… Ale jejich povařením nevznikl příliš lahodný pokrm.

Ach, proč se ti pánové raději nesoustředili na komorní drama ze Stokerova divadla? A proč se v naší zemi ujal ten zvrhlý zvyk psát Vaše přízvisko jako Drákula?

Ale už je pozdě plakat nad rozlitou krví. Už Vás asi není možné vzkřísit v bývalé velkolepé slávě. A tak jen doufám, že už Vám dá svět pokoj, abyste mohl odpočívat v pokoji. Po těch staletích si to zasloužíte.

Drákula Nesmrtelný
Stoker, Dacre - Holt, Ian

Nakladatel: Albatros Media - Plus
Překladatel: Tomáš Bíla
Obálka: Miroslav Hadinec
Redakce: Petr Onufer, Alexandra Horová, Lubomír Kuba
Rok vydání: 2009
Počet stran: 504
Rozměr: 135 x 205
Provedení: hardback
Cena: 399 Kč

Lament


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...