5.7.2022 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


RECENZE: Clive Barker, Kniha krve 4

26.1.2006

  Čtvrtá kniha krve
 • Revoluce těla
  Co když nejsme jeden organismus, ale slepenec spousty menších vzájemně spolupracujících živých bytostí? V přírodě něco takového existuje, proč to tedy nemůže platit i o lidech? A co z toho pro nás vyplývá?
  Pokud se takového tématu ujme mistr hororu, máme vynikající otevírací povídku této sbírky.
 • Nelidská přirozenost
  ... aneb nedrážděte tuláky. Mohou mít u sebe něco, čím se dokáží pomstít.
  Trochu horor, trochu exkurze do světa ztracené mládeže - mládeže ztracené ve světě i v existenci, jejich život je vykreslen velmi barvitě a živě a vytváří tak velmi působivé pozadí pro působivý příběh.
 • Zjevení
  Když se kazatel a jeho malý tým setká se skutečnými duchy, může dojít k událostem, které změní život všech zúčastněných.
  Tahle povídka má - i přes svůj ryze hororový průběh - docela sympatický závěr.
 • Ustup Satane
  Bohatství dělá z člověka Boha - možná i proto v češtině má to slovo stejný začátek. Ale určitě bohatství způsobuje téměř všemocnost nebo alespoň její pocit.
  Tato povídka je hodně vzdálena kvazirealitě ostatních a do sbírky mi příliš nezapadla, ani stylem a ani kvalitou. Naštěstí je velmi krátká...
 • Věk touhy
  Ilegální pokusy na člověku mohou někdy dopadnout překvapivě. Pro testovacího i pro testující.
  Přestože to je dobře napsaná povídka s dramatickým dějem, připadala mi prázdná a o ničem. Je to vlastně honička a pronásledování, obalené motivem vědeckého objevu, který se zvrtnul.

I přesto, že poslední dvě povídky nevyznívají tak silně jako trojice předchozích, celkově je to dobrá sbírka. Navíc je doplněna vynikajícími ilustracemi Juraje Maxona, které v sobě obsahují spoustu emocí rezonujících s jednotlivými povídkami. A protože se tu objevují zároveň jako černobílé ilustrace i jako barevné tisky na křídovém papíře, doplňují tuto knihu v pevné vazbě na kvalitu, kterou od takové úpravy očekáváme.

Clive Barker: Kniha krve 4 (Book of Blood 4)
překlad: Milan Žáček
obálka, ilustrace: Juraj Maxon
Laser books, 2005
205 stran, 229 Kč, vázané
ISBN 80-7193-205-1

 

pagi


Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...