Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RECENZE: Anna Šochová, Vládci močálu

  0:05
diskuse (0)

TOPlistBaron Sirgodon měl se svými dvojčaty, dívkou a chlapcem, vždycky trápení, až se nakonec rozhodl oba cvičit společně jako muže. Snad učinil dobře, vždyť zemí otřásají příběhy plné zrady a temných kouzel. O moc v nich kromě lidí bojují i bytosti vládnoucí ohromnému močálu, které se snaží získat takovou sílu, jež překoná i zatracení. Dokáží stát dvojčata při sobě uprostřed bojů? Kolik je čeká obětí, zápasů a proher? Vždyť žena se nesmí plést do mužských záležitostí... - Anotace.

Přečtěte si anotaci a poté se podívejte na obálku, ze které se na nás dívá rytíř s obnaženým mečem a hlava koně patřícího jeho pravděpodobnému soupeři. Ve mně vyvolaly dojem, že se jedná o temnou akční knihu a nejinak tomu bude určitě i u vás. Ostatně v článku "Československá knižní kuchyně 1/2010" jsem se v tomto smyslu i vyjádřil: "Vládci močálu vypadají na temnou fantasy plnou akce, krve a hlavně perfektní zábavy." Takže: Temnotu v knize najdete, akce v ní má taky místo, i když se nejedná o hlavní složku románu, na krev rychle zapomeňte a se zábavou... chvilka napětí... můžete počítat.

Ale hezky popořadě, začneme pěkně od podlahy. Poněkud zvláštně autorka vyřešila svůj svět. Příběh se odehrává ve zcela smyšleném království močálem rozděleném na dvě části, na jehož trůnu sedí nepříliš silný král. Ve skutečnosti však vládne "šedá eminence" hrabě Teriens. Ačkoliv je svět zcela evidentně smyšlený, zmínky o výbojných Francích, hříšné Evropě nebo vzdálené Číně obývané lidmi se zkosenýma očima vás přinutí k zamyšlení, zda se příběh přeci jen neodehrává v naší realitě, jen lehce modifikované.

Vládci močálu v mnohém připomínají první díl Boje o Domhan, který v edici Pevnost vyšel před třemi měsíci. Stejně jako Dáša Hábová se i Anna Šochová soustředí především na postavy. Ačkoliv jejich charaktery zrovna nehýří originalitou, na proplétání jejich vzájemných vztahů si autorka viditelně dala záležet. Budou při sobě dvojčata Renisa a Remis stát v nadcházející těžké době? Nakolik Remise změní vědomí vlastní moci a nenávist k domnělému vrahovi svého otce? Jakou roli v tom všem vůbec mají oni vládci močálu, tajemná paní Goruna a lstivý duch Regred?

Na rozdíl od Dáši Hábové je ale Anna Šochová již zkušenou autorkou a vedle péče o své hrdiny stíhá i jiné složky příběhu. Vykresluje pochmurnou atmosféru pramenící především z tajemstvím opředeného močálu a některých činů ústředních protagonistů (vidíte, zase ty postavy...), v rámci možností nám odhaluje svůj svět a do příběhu přimíchává pořádnou porci dvorských intrik. Hlavně ze začátku byste měli dávat pozor, jinak byste se v síti vzájemných vztahů a úkladů mohli snadno ztratit. Vládci močálu nejsou vůbec lehké čtení, ačkoliv tak na první pohled možná vypadají.

Výrazný zlom přichází asi ve třech čtvrtinách knihy, kde na nás Anna Šochová nastražila "něco jako konec". A rozhodně vám tím radost neudělá. Autorka jakoby zahodila vše, co na předchozích stranách budovala. Jakýkoliv vývoj v charakterech hrdinů se vrací zpět, všichni jsou hodní a dobro z nich čiší na míle daleko. Neshody mezi postavami mizí a všichni jsou zase nejlepší kámoši. Prototyp hollywoodského happyendu... Tímto však díkybohu kniha nekončí. Na následujících čtyřiceti stranách, které se odehrávají o patnáct let později a působí spíš jako volně navazující pokračování předešlého románu, se naštěstí zase pár věcí ve zlé obrátí (tedy pro čtenáře spíše v dobré) a na konci dojde i na nějaké ty slzy a pohřby. Anna Šochová tak nakonec zachrání vše, co málem zkazila.

I přes všechny své mouchy jsou Vládci močálu povedenou knihou, která potěší každého fanouška klasických fantasy. Pokud holdujete moderním směrům nebo většinu vaší knihovničky zabírá sci-fi a zrovna si jen chcete odpočinout u nějaké té jednoduší a přitom propracované fantasy, koupí Vládců močálu nic nezkazíte. Když si za 125 Kč koupíte březnovou Pevnost, bude tahle kniha, která je bonusem k časopisu, vítaným přírustkem do vaší knihovničky.

Hodnocení: 65 %.

Vládci močálu, Anna Šochová

Nakladatelství: Epocha
Edici Pevnost Edici řídí Tomáš Němec
Obálka: Lubomír Kupčík (kresba) a Lukáš Tuma (grafika)
Odpovědný redaktor: Michael Štipský
Jazykový redaktor: Blanka Kroupová
Rok vydání: 2010
Počet stran: 2008
Vazba: Paperback
Rozměry: 110 x 165
Cena: 99 Kč

Neviditelný pes
17. 7. 2024

Milují vaši psi vodu? Nebo bahýnko?

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Ivo Fencl
17. 7. 2024

Bachmač je vylíčením hrdinových prožitků na vojně a odehrává se v podhůří Nízkých Tater na konci...

SÝR ZDARMA
17. 7. 2024

Subjektivní výběr informací vztahujících se k atentátu na Donalda Trumpa z různých zdrojů, neboť...

Lubomír Stejskal
17. 7. 2024

Zní to málo pravděpodobně, ale je to tak. Inspirací pro ostatní může být Ella Waweya, arabská...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Lidovky.cz, ČTK
17. 7. 2024

V areálu plaveckého bazénu v Olomouci ve středu v podvečer unikla chemická látka, zřejmě chlor....

dtt Ditta Stein
17. 7. 2024

Americká Tajná služba čelí po víkendovém atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa kritice, že se...

Karel Oliva
17. 7. 2024

Z důvodů nasnadě (příp. na snadě – u Palackého, Mrštíků, mladého Jiráska) jsoucích se v posledních...

ČTK, kh Kateřina Havlická
17. 7. 2024

V Paříži najelo auto na terasu baru. Jeden člověk zemřel, tři jsou vážně ranění, třiadvacet jich je...

ČTK, Lidovky.cz
17. 7. 2024

Německá policie v neděli krátce před finále mistrovství Evropy ve fotbale v obavě z islamistického...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz