Neviditelný pes

PR: Slepota José Saramaga zaútočí na čtenáře jako epidemie

17.2.2010 9:05

Slepota José SaramagoTOPlistNakladatelství Plus vydalo 21. ledna 2010 román jednoho z nejproslulejších portugalských spisovatelů José Saramaga s názvem Slepota. Příběh, v němž autor vyjadřuje nespokojenost s fungováním moderní společnosti, získal autorovi v roce 1998 Nobelovu cenu za literaturu. Práva na román byla prodána do 40 zemí. V loňském roce se Slepota dočkala svého filmového zpracování.

Román Slepota je apokalyptickou vizí společnosti, kterou zachvátí epidemie slepoty. Vlastní příběh je velmi naturalisticky líčeným thrillerem, jehož prostřednictvím autor vyslovuje závažné otázky, odpovědi však nechává na čtenáři. „Seděl jsem sám v jedné kavárně a najednou mě napadlo, jak by svět vypadal, kdybychom byli všichni slepí. Vzápětí jsem znal odpověď. Uvědomil jsem si, že už slepí jsme. Že nás obklopuje slepota, nikoli jako fyziologická vada, ale jako vada duše,“ prohlásil José Saramago. Svou nespokojenost s fungováním moderní společnosti, jejíž vady většina lidí přestala vnímat a otupěla k nim, řeší autor razantním způsobem. Sebere lidem schopnost vidět.

Slepota se šíří jako epidemie a stát bezcitně zareaguje ve snaze zabránit panice – všechny osoby nakažené „bělozrakostí“ izoluje v psychiatrické léčebně pod dohledem vojáků. Počet slepých stále narůstá, jejich azyl praská ve švech a společenské konvence se začínají rozpadat. Vzájemné odcizení dosahuje takové hloubky, až hraničí s pomateností. O zrak nepřijde pouze jediná žena, aby podala svědectví. Autor vyjadřuje v románu svou obavu z toho, že vládci posedlí mocí vedou své země k chaosu a šílenství, k budoucnosti, která bude připomínat život v kasárnách, v nákupním centru nebo v blázinci.

José Saramago je považován za kontroverzní osobnost, které není nic svaté. Značnou nevoli společnosti vzbudil už v roce 1991 svým výkladem části Nového zákona v románu O Evangelo segundo Jesus Cristo (Evangelium podle Ježíše Krista). Autor ve svých dílech opakovaně kritizuje společenské nepořádky, uspořádání a fungování světa, řízeného pravidly moderní civilizace, peněz a majetku. Slepota není v Saramagově pojetí trestem za spáchané zlo. Slepota má otevřít oči těm, kteří už slepí byli.

Související odkazy:

Kateřina Obadalová


zpět na článek