Neviditelný pes

PR: Pozvánka na křest reprezentativní antologie nejstarší české science fiction Vládcové vesmíru

25.4.2010 0:05

Vládcové vesmíru Kronika české science fiction AdamovičTOPlistPraha, 24. dubna 2010 – Nakladatelství Plus si vás dovoluje pozvat na křest a tiskovou konferenci k neobvyklé publikaci. Antologie Vládcové vesmíru nese podtitul Kronika české science fiction: od Svatopluka Čecha po Jana Weisse. Je výsledkem několikaleté badatelské práce publicisty a editora Ivana Adamoviče.

Kdy: středa 28. dubna 2010, 10.00 hod

Kde: restaurace Republika, Na Poříčí, Praha 1 – vyvýšené patro

Kniha obsahuje dvacet textů, často od předních představitelů české prózy – nechybí například Eduard Bass, Jan Neruda, František Langer, Emil Vachek, Jan Weiss a samozřejmě Karel Čapek, sci-fi tvůrce zastupuje např. J. M. Troska či Karel Hloucha. Každý autor je uveden podrobným medailonkem, který zasazuje jeho fantastickou tvorbu do kontextu díla.

Kniha má několik prvenství. Obsahuje například možná první sci-fi povídku s motivem virtuálního sexu, podivuhodnou předpověď Svatopluka Čecha, v níž nechybí panelové domy a ženská emancipace, poprvé knižně uvádí apokalyptickou novelu Emila Vachka a především obsahuje raritní román Převychovaní, který je antiutopií světových parametrů. S tímto textem se pojí i unikátní objev, kdy se po 80 letech od vydání editorovi podařilo rozluštit, kdo je ukrytý za tajemným pseudonymem Jan Barda.

Na tiskovou konferenci jsou pozváni také potomci zastoupených autorů, Ondřej Neff a cestovatel časem z období první republiky, který se ve stylovém prostředí retro kavárny bude cítit jako doma.

Vládcové vesmíru pozvánka

Kateřina Obadalová


zpět na článek