12.12.2019 | Svátek má Simona


PR: Parcon 2009 - last call!

19.8.2009 0:05

Parcon 2009 - plakát TOPlist

 • Valerio Evangelisti: Sci-fi a fantasy v Itálii (1 hodina)
  Sci-fi a fantasy v Itálii mají zajímavou a u nás prakticky neznámou tradici.
 • Maja Lidia Kossakowska: přednáška (1 hodina)
 • Jaroslaw Grzędowicz: přednáška (1 hodina)
 • Slavnostní zahájení Parconu 2009 (1 hodina)
  Slavnostní zahájení bude také příležitostí připomenout si 30 let československého fandomu - a k fandomu přece patří i jeho děti.
 • Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže o Cenu Karla Čapka (2 hodiny)
  Z celkem 160 příspěvků od 106 autorů a autorek vzešly následující nominace:
  Mikropovídky:
  Tereza Kovanicová: Konkurence, Julie Nováková: Bezpečnost nade vše, Petr Plaček: Ťuky, ťuky
  Krátké povídky: Martin Koutný: Zádušní mše za Supermana, Ivan Mls: Nebe na útěku, Julie Nováková: Ve znamení štěstěny, Roman Splítek: Terakotová armáda, Daniel Sterzik: Stryga
  Povídky: Jan Kovanic: Maximální andělé, Vladimír Němec: Lepší svět, Petr Plaček: Šamanův úkol, Jana Rečková: Nebylo ráno, Daniel Tučka: Zkratky
  Novela: Jana Rečková: Se svědomím i bez
  V průběhu večera se dozvíte nejenom jména vítězů, ale také identitu nového majitele Mloka - symbolu absolutního vítězství v tomto ročníku.
 • Františka Vrbenská: Skryté hranice fantasy - Zářící portály, pěšiny na ostří zbraně (2 hodiny)
  Hranice jako motiv či jako nástroj příběhu patří neoddělitelně k fantastice: předěly mezi realitou a snem, životem a smrtí, člověkem a zvířetem, živou bytostí a strojem. Hranice lákají, znejisťují, děsí, kladou otázky. Otevírají se nebo jsou překonávány. S jakou imaginací – a jakými tvůrčími postupy s nimi vypravěči, spisovatelé a filmaři pracují? Nahlédneme do lidského nitra i do magických světů, od afrických pohádek ke Stephenu Kingovi...
 • Ondřej Neff: Celebrity (1 hodina)
  Autorské čtení a beseda nad připravovanou knihou. Tentokrát Ondřej Neff zabrousil do třetího ze srostlice žánrů SFFH.
 • Leonard Medek: Hranice pro smích pašerákům (2 hodiny)
  Největší mlha bývá vždy na hranicích, to věděl už Král Šumavy, o hranicích žánru fantasy to platí právě tak - a co víc, o hraniční patník tu nezakopnete...
 • Vlastimír Talaš: 100 let korejského komiksu (1 hodina)
  Komiks se korejsky řekne manhwa. A letos slaví velmi kulaté narozeniny. Při této příležitosti uspořádalo Národní museum současného umění v Soulu velkou výstavu "100 let korejského komiksu". Výstava nabízí návštěvníkům celkem 1500 manhwa ilustrací od více než 250 tvůrců. Nadšenci pro historii mohou na výstavu pohlížet jako na barvitý průřez změnami v korejské společnosti, žánrová sekce výstavy zobrazuje hlavní žánry korejské manhwy a smíšená sekce se snaží nacházet vztahy mezi manhwa a současným uměním.
  Nakladatel a majitel nakladatelství Talpress, Vlastimír Talaš, byl pozván organizátory 13. Mezinárodního festivalu komiksu a animace k obchodní návštěvě Soulu, a rád se s Vámi podělí o dojmy a poznatky z výstavy i z festivalu a možná Vám stihne představit i novinky, které chystá na trh komiksů.
 • Vladimír Šlechta: J.R.R. Tolkien a Karel May aneb obšlehnutá historie dobývání Severní Ameriky (beseda, 2 hodiny)
  Daleko od míst, kam umístil své příběhy, daleko od doby, kdy je píše, nalezl zajímavý poklad: padesát let před Hobitem vznikl Syn lovce medvědů...
 • Robert Pilch: Novinky nakladatelství Brokilon (1 hodina)
  Nakladatelství Brokilon opět ožilo, jeho ediční plán se rozšířil o nové autory a jejich práce. Co tedy vyšlo, vychází a vyjde v tomto malém čiperném nakladatelství?
 • Vlado Ríša: České série Mark Stone a John Francis Kovář, aneb vlakové čtivo (1 hodina)
  Má cenu psát takové věci? Proč to vzbuzuje takové vášně? Je to vůbec literatura? Podobnost a rozdíly, autoři, příznivci a odpůrci. Proč jsou série tak populární, proč je jiné lidé zavrhují. Je problém pro autora vyrovnat se s cizím světem? Ve zbylém čase (pokud bude): Ikarie a její čtenáři.
 • Edita Dufková: Kyberpunk nikdy nebude (1 hodina)
  Poněkud nesouvislé povídání inspirované přednáškou Mgr. Cyrila Broma, PhD. ;-) o neurálních implantátech. Jak vypadá naše kyberpunková budoucnost? Budeme mít umělé ruce, vylepšené oči, mozky přímo napojené na Síť? Umělá vědomí, roboty ovládané živými neurony, přesný čas v koutku zorného pole? Možnost nahrát si ovládání bojového vrtulníku a kurzů japonštiny přímo do mozku? Možná máme všechny tyto vymoženosti na dosah ruky a možná jsou zatraceně daleko.
 • Jan Kovanic: Maximální náhody (1 hodina)
  Dějiny pulsují společně se Sluncem. 1938, 1948, 1957, 1968, 1981, 1989, 2001 jsou roky revolucí a válek - a také letopočty slunečních maxim. Je to jen náhoda? (Na co přišel Šaman při sbírání materiálů k povídce Maximální andělé, nominované v CKČ.)
 • Tess: Fenomén Mary Sue
  Existuje něco jako příliš dokonalá postava. Dokonalá fyzicky, psychicky i emocionálně, všechny problémy hravě vyřeší a ostatní postavy jsou uvedeny do děje jen proto, aby se jí mohly obdivovat...
  Co je to přesně Mary Sue a kde se tu vzala? A jak se jí zbavit?
 • SFK Islington: Bezpečnost na conu (1 hodina)
  Cony. Nechvalně známé akce, svádějící mladé nevinné fanoušky k pití, ponocování a hazardním hrám. Necháte se svést i vy?! Záleží vám na vašem zdraví a cti?! Přijďte si poslechnout školení o bezpečnosti na těch nejhorších a nejzvrhlejších conech.
  Oproti loňsku doplněno o nová nebezpečenstva.
 • Pagi: Demokracie a totalita v náboženství (beseda, 2 hodiny)
  Bohové jsou různí - nejenom vzhledově a schopnostmi. Někteří se chovají jako diktátoři, jiní jsou navýsost demokratičtí, i když ta jejich demokracie nebyla úplně pro všechny stejná.
 • Plzeňský herní klub: Deskové hry - turnaje a volné hraní (pá - ne)
  Proběhnou dva turnaje, k dispozici budou různé hry české i zahraniční produkce s instruktory.
 • Jiřina Vorlová a kol.: Literární workshop naživo (2 hodiny)
  Oblíbené workshopy na živo se konají celkem již pravidelně na každém větším conu. Spočívají v tom, že účastníci workshopu si vzájemně kritizují svá díla za vydatného přispění lektorů a snaží se získané poznatky uplatnit ve svých dalších povídkách, aby jim při příštím workshopu bylo vytýkáno méně chyb a aby lépe uspěli v nějaké literární soutěži. Akce je přístupná široké veřejnosti – tedy všem návštěvníkům conu.
  Parcon 2009 v Plzni se kvapem blíží a s ním i další taková beseda autorů s porotci a lektory, spojená s rozborem příspěvků. Tentokrát bude workshop naživo sice orientován na příspěvky z CKČ, ale uvítáme i nové povídky. Abychom se mohli na hodnocení povídek připravit, uvítali bychom, kdybyste dali předem vědět, že přijedete, e-mailem na adresu Aquila@altar.cz nebo AQL@seznam.cz, a poslali co nejdříve svůj příspěvek do workshopu v elektronické podobě, tak abychom jej mohli rozeslat ostatním účastníkům a lektorům. Přivezte si i nějaké výtisky s sebou, zejména přijedete-li bez předchozího oznámení. Na Parconu budou (nejspíš u baru) k dispozici desky s nápisem Workshop, kam prosíme odevzdejte co nejdříve po příjezdu své příspěvky, aby byly k dispozici na přečtení i pro ostatní účastníky workshopu. Kdo máte zájem povídky hodnotit, i když vlastní příspěvek mít nebudete, hlaste se též na uvedených elektronických adresách, abyste kdyžtak mohli dostat texty předem.
 • Jiřina Vorlová: Beseda s administrátorem CKČ a jeho hosty
  Parcon je akcí, na niž díky slavnostnímu vyhlášení výsledků Ceny Karla Čapka přijíždí mnoho účastníků této soutěže, kteří konečně mohou vystoupit ze své anonymity. Na této besedě se přesvědčíte, že porotci i autoři mají společné přání – aby se do soutěže dostávaly práce co nejkvalitnější. A navíc – kde jinde se můžete dovědět o CKČ i to, na co jste se kdy báli zeptat?
 • Křest knihy: Kočas 2009 (Jiřina Vorlová a Darth Zira)
  V literární soutěži Cena Karla Čapka se schází velké množství kvalitních příspěvků, jenže ne všechny mají kvůli omezenému rozsahu sbírky Mlok šanci se do ní dostat. V roce 30. výročí vzniku ČS fandomu obnovujeme tradici vydávání Kočasu – sbírky povídek těžící zejména z povídek CKČ, které se neprobojovaly do finále.
  Na rozdíl od slavnostního galavečera vyhlašování CKČ, kdy jako diváci nemůžete do něj zasahovat, v komornějším prostředí tohoto pořadu si budete moci s autory pokecat bezprostředně a zeptat se jich na vše, co vás zajímá.
 • Pagi: Jiří S. Kupka, mistr českého absurdního románu (1 hodina)
  Jiří S. Kupka se fantastice příliš nevěnoval - ale jeho obě hlavní žánrová díla jsou dokonalými ukázkami toho, jak lze úplně obyčejné věci, věty a symboly poskládat do dokonale absurdních souvislostí, krásných, jak kdysi řekl myslím Tristan Tzara, jako náhodné setkání deštníku a šicího stroje na operačním stole...
 • Miloš Ferko: Slovenský Karel Čapek (1 hodina)
  Fantastika, utópia, antiutópia v drámach Júliusa Barča-Ivana. Moc, poznanie, podoby ich zneužitia. Humanizmus, pacifizmus, sociálny akcent; nádej a nočná mora komunizmu v tridsiatych a štyridsiatych rokoch dvadsiateho storočia.
 • Oldies diskotéka aneb Radost až do rána
  Hlavní sál zaplní muzika, kterou si rádi poslechnou všichni – a někteří dokonce budou překotně měnit těžiště za hojného vylučování potu (jak kdysi Karel May definoval tanec).
 • Tombola
  Tradiční tombola vyplní přestávky v oldies diskotéce. Hodnotné ceny, spousta vzrušení, a následné vyměňování cen mezi účastníky, kteří si tak budou obohacovat své domácí zásoby zábavy.
 • skupina Armagedon: Mučírna (1 hodina)
  Jedinečná příležitost, jak se seznámit se středověkou torturou, nejoblíbenější vyšetřovací metodou do zavedení detektoru lži!
 • skupina Armagedon: O zbraních (1 hodina)
  Chcete-li o zbraních psát, nebo se jen podívat, co se skrývá za spoustou názvů, se kterými se setkáte ve vašich oblíbených knížkách, je tento pořad určen právě pro vás.
 • skupina Armagedon: Zběhové - šerm beze slov (20 minut)
  Nejenom šerm, ale i anotace beze slov – název sám už říká vše.
 • skupina Armagedon: Šerm - bojové techniky a zbraně (20 minut)
  I tento název je dostatečně výmluvný. Vystoupení šermířů jsou vždycky zajímavá, a ani toto nebude výjimkou.

Fantastické Hry SFK Islington
Přijďte si odpočinout od conového ruchu a zahrát všemožné hry, známé i neznámé! SFK Islington pro vás připravil nevšední zábavu pro osvěžení unavených myslí i těl.

 • Komiksovo-stripová soutěž spojená se Strip show SFK Islington (1 hodina)
  Každý si jistě někdy zkoušel nakreslit komiks. Nebo aspoň malý strip, ať už mu byl vzorem tlustý oranžový kocour nebo kdokoliv jiný. Po velkém úspěchu loňského ročníku si opět přijdťe vyzkoušet svůj ostrovtip v tvůrčí soutěži o nejlepší krátký strip na dané, patřičně úchylné téma.
 • Fantastické Palermo (mimo program, za hezkého počasí venku)
  Za Mlžnými horami a Temnými hvozdy, pod vesmírnými stanicemi a nad postapokalyptickým světem leží městečko Palermo. Vlastně ještě neleží… ukládá se ke spánku. Myslíte, že Palermo už všichni znáte? Jenomže v tomhle městečku se mohou sejít postavy ze všech vašich oblíbených fantasy i sci-fi děl. Stačí je pozvat – a pak si na ně zahrát!
 • Poznej knížku (1 hodina)
  Máš pocit, že jsi kovaný scifista nebo fantazák, a že už jsi fakt přečetl všecko? Pojď si to ověřit. Oblíbená hra vědomostní i záludná. Poznej knížku tentokrát podle 47. stránky!
 • Společné psaní povídek (1 - 2 hodiny)
  Staňte se na chvíli spisovatelem a vytvořte spolu s přáteli originální a hodnotná díla pro příští generace! Při tvůrčí a zábavné hře zjistíte, co to ve skutečnosti znamená "kolektiv autorů". Díla hodnotí kvalifikovaní porotci literární soutěže Vidoucí, zcela střízlivi!
Parcon


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...