28.11.2021 | Svátek má René


PR+CON: Parcon 2008 - první informace o programu

27.5.2008 0:05


 Parcon 2008 bannerTOPlist 

Program letošního Parconu již začíná získávat pevné obrysy. Samozřejmě hlavní atrakcí jsou autoři New Weird - Jeff VanderMeer, Ian R. Macleod, Hal Duncan a Edward Miller. Se všemi se budete moci setkat ve velkém sále na samostatných přednáškách, které budou plynule přecházet v besedu, a také na komornějším popovídání si ve virtuální čajovně (návštěvníci Istroconů si jistě pamatují kaféklače, jimiž se virtuální čajovna nechala inspirovat). Samozřejmostí bude autogramiáda, které se zúčastní nejen tyto osobnosti, ale i čeští autoři, přítomní na Parconu. Blok New Weird bude ještě doplněn besedami, mapujícími tento fenomén u nás - ať již o tom, jak myšlenka samostatné ediční řady vznikla a jak byla realizována, či o tom, jaké to je překládat poetické mnohovýznamové texty, které jsou pro New Weird charakteristické. 

Česká literární tvorba bude mít v programu také své důležité místo. Nezbytným doplňkem sobotního večerního programu bude vyhlašování výsledků CKČ, ale setkáte se také s již zavedenými autory, z nichž mnozí svoji literární kariéru v SFFH začali právě v této soutěži. Někteří z nich budou povídat o literatuře - ne vždy o své, pravda, jiní mají zajímavá témata, o která se chtějí s návštěvníky Parconu podělit. Nejoblíbenější z nich, zvláště u mladších fanů, je bezpochyby Františka Vrbenská. U příležitosti 130. výročí narození Eduarda Štorcha a 90. výročí prvního vydání knihy Lovci mamutů bude vyprávět o literárním obraze dávné minulosti v představách českých a zahraničních autorů.

Ondřej Neff, který se Parconů účastní nepřetržitě od toho prvního (který se ještě Parcon nejmenoval), se s námi podělí o své zážitky z návštěvy Jižní Ameriky. A protože na trase jeho putování leží i legendární planina Nazca či Macchu Picchu, nazval svoji post-součkovskou přednášku Po stopách tušení podrazu. Jiří W. Procházka a Mirek Žamboch (v abecedním pořádku) samozřejmě uvedou (spolu s dalšími autory) sérii JFK, ale setkáte se s nimi i samostatně, JFK není jejich jediným autorským výstupem. Leonard Medek samozřejmě v programu chybět nesmí, jen společně ještě váháme, jaké téma si vybere. Další programovou konstantou je Honza Kantůrek - myslím, že i kdyby hodinu jenom seděl, byla by posluchárna naplněná po okraj. Ovšem Honza nebude jen sedět, bude také povídat, jak jinak, o Zeměploše, a předčítat vybrané ukázky. Martin Koutný si také chystá přednášku, a nezapomněli jsme ani na výtvarníky, i s nimi si budete moci pobesedovat, a slíbili, že připraví nějaká zajímavá povídání navíc - samozřejmě chystáme i výstavu, ale to je jiná historie.

SFFH média budou mít svoje vlastní besední vstupy - Pevnost, Ikarie, Magazín F&SF a Sarden. Literární workshop a beseda s porotci a autory CKČ patří k parconským konstantám, stejně jako Jiřina Vorlová. Honza Kovanic se s účastníky Parconu podělí o zkušenosti autora s nakladateli. Literatuře se bude věnovat i několik dalších přednášek - o Karlu Čapkovi, o tom, že současná ruská SF není jen Sergej Lukjaněnko, o vztahu mezi fantasy a SF, a budete se moci seznámit s některými málo známými poklady ze starší české SFFH. Bude tu také několik přednášek, které se dotknou tématických zdrojů SFFH v naší realitě, Edita Dufková bude vyprávět o vyčerpatelných zdrojích či plzeňští astronomové chystají přehled zajímavostí v tomto oboru. Sekce anime a hráčské doupě už mají jak v programu, tak v prostorách konání Parconu svá pevně vymezená místa.

Parcon 2008 plakát v01Letošní Parcon nezapomíná na fandom a jeho aktivity. Vyhlášení cen Mlok, Ludvík a mimořádné ceny bude součástí hlavního sobotního večera, ale mimo to nás čeká také vyhlášení výsledků cen o Stříbřitělesklý Halmochron a Zebru, a především besedy se zahraničními fany, kteří na Parcon - který získal status Eurokonference EASF - dorazí. Vedle do češtiny tlumočených hlavních přednášek autorů New Weird tu budou další programy, vedené v angličtině, především zmiňované besedy se zahraničními fany, a pro ně také bude připraven speciální program - seznámení s československým fandomem a SFFH vůbec.

Tento výčet není a nemůže v tuto chvíli být úplný, ale nepředpokládáme nějaké podstatnější změny, spíše dojde k doplnění (ostatně jsme nevyjmenovali všechny přednášející, s některými ještě nejsme domluveni na tématech, jiní v tuto chvíli nevědí, zda v době konání Parconu budou mít čas). Parcon 2008 však v každém případě nabízí spoustu zajímavých a poutavých programů, vybíraných tak, aby si každý přišel na své.

Parcon 2008 se bude konat v Plzni ve dnech 22-24/8/2008, on-line přihlašování (při zaplacení do konce července je účastnický poplatek na celý Parcon 380 Kč) funguje na stránkách http://parcon.fandom.cz, kde také najdete řadu dalších podrobností a užitečných informací.

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...