28.11.2021 | Svátek má René


PR+CON: Parcon 2008 - Les Edwards aka Edward Miller

11.6.2008 0:05

Perdido StationTOPlistLes Edwards se narodil roku 1949, dnes žije se svojí ženou Val v Essexu. Po absolvování střední školy studoval v letech 1968 - 1972 na známé Hornsey College of Arts. Názor jeho profesorů byl, že z něj nikdy ilustrátor nebude - a zřejmě proto se pustil do ilustrací, které jsou od té doby jeho stálou doménou - knižní obálky, ilustrace, grafické romány, filmové plakáty a další . Nikoliv však jedinou - je dobře zavedený ve filmovém a herním průmyslu, a angažuje se rovněž v reklamě. Jeho volná tvorba je rovněž žádaným cílem sběratelů.

Les Edwards začal kreslit kvaše, pak přesedlal na olejové barvy, a jejich vlastnosti umí využívat snad až za jejich přirozené možnosti. Jeho devizou je výrazný cit pro kompozici, umožňující dosáhnout působivých obrazů bez jejich přeplácanosti. Když začal experimentovat s akrylovými barvami a našel si pro tuto techniku nový - a od své ostatní tvorby odlišný - výraz, vyjádřil tuto rozdílnost i tím, že tyto práce začal podepisovat jako Edward Miller.

ISFDb uvádí více než stovku obálek angloamerických vydání, které Les Edwards / Edward Miller vytvořil. Za zmínku stojí to, že pro českou edici New Weird nakladatelství Laser Books namaloval několik originálních obálek, a pro plakát letošního Parconu nám dal k dispozici svoji ilustraci. Les Edwards je na britských ostrovech velmi ceněným výtvarníkem, v roce 1991 poprvé získal cenu British Fantasy Award a od roku 1994 je nominován každoročně, přičemž tuto cenu získal již celkem sedmkrát. Dvakrát byl nominován na World Fantasy Award a jednou, v sekci výtvarné práce pro hry, na Chesley Award.

Retro-rocketVíce o obou polohách jeho osobnosti najdete na jeho webových stránkách http://www.lesedwards.com a http://www.edwardmiller.co.uk/. Printy a práva k obrázkum samozřejmě prodává, už roky je jeho agentem jeho manželka Val, ale jeho pozorní obdivovatelé zjistí, že jeho na webu prezentované obrazy mohou volně používat jako pozadí svých windows.

Les Edwards je jedním z čestných hostů letošního Parconu. Samozřejmě bude mít besedu a autogramiádu, a pokud se podaří realizovat vše, co je domluveno, tak printy jeho obrazů nejenom uvidíte. Nerad se fotografuje, na svém webu má pouze snímek z dětských let, tak alespoň dáváme k dispozici letmý průřez jeho tvorbou.

Parcon 2008 proběhne ve dnech 22. až 24. srpna v Plzni, vedle Lese Edwardse se tu setkáte také s Jeffem VanderMeerem, Ianem R. MacLeodem, Halem Duncanem a řadou českých autorů. Detailní informace o přednášejících a programu, on-line přihlášky, seznam přihlášených, mapy a další užitečné informace najdete na webové adrese http://parcon.fandom.cz. Ve fotogalerii najdete několik ukázek jeho knižních obálek - a určitě si vzpomenete, kde jste některé z nich viděli v české edici New Weird.

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...