8.12.2021 | Svátek má Květoslava


PR+CON: Parcon 2008 a Hal Duncan

17.6.2008 0:05

Hal DuncanTOPlistAlasdair Duncan se narodil v říjnu 1971 ve skotském Edinburghu, vyrůstal v maloměstském Ayrshire a dnes žije v Glasgow. Svoji tvorbu podepisuje jako Hal Duncan - a dělá dobře, protože v žánru se pohybuje ještě jeden Alasdair Duncan - toho poznáte podle roku narození (1982) a podle odkazů na australské reálie, neb jest to protinožec žijící v Brisbane. 

Jeho pracovní kariéra byla dost rozkolísaná, nějaký čas byl i bez zaměstnání, vystřídal několik různých profesí, až se nakonec přesunul do kategorie spisovatel na plný úvazek. Začal publikovat poměrně pozdě, ve svých čtyřiatřiceti letech, což vzhledem k jeho roku narození je relativně nedávno. Biografické údaje, které můžete posbírat na netu, jsou velmi chudé. Paradoxně, avšak zákonitě nejvíc podrobností o jeho osudech najdete na netu v medailonu z pera Martina Šusta zde.

Jeho prvotina, román Vellum - Pergament (2005, č. 2008) je pozoruhodným a především výrazným dílem, vysoko přesahujícím obvyklou nováčkovskou úroveň, na něj navazuje pokračování Ink - Atrament (2007, č. 2009), a tuto dvoudílnou sérii The Book of All Hours ještě doplňují kratší texty. Rozpracovaný román Fur je variací na epos o Gilgamešovi. Od roku 2005 začal publikovat kratší texty, The Tower of Morning's Bones jste si mohli přečíst v TDK 2, do jeho bibliografie patří také básnická sbírka Sonnets for Orpheus (2006).

Podobně jako Jeff VanderMeer, i on se k vymezení New Weird jako subžánru SFFH staví, mírně řečeno, velmi rezervovaně. Když psal Pergament, ještě neměl načtené žádné texty Chiny Miévillea ani Jeffa VanderMeera, a jeho motivací bylo napsat příběh po svém, nikoliv zařazený do nějaké škatulky. Spisovatelé, zařazovaní do New Weird, toho zpravidla mají velmi málo společného, lidé - říká v jednom interview - si vytahují nějaké vlastnosti příběhu a říkají tohle budeme označovat jako New Weird. Tento přístup v sobě skrývá nebezpečí, že se New Weird překlopí do formální struktury, že povrchní vlastnosti budou považovány za podstatné určující příznaky. Pak začnou vznikat deriváty - odvozená, kopírující díla. Přesně tohle se přihodilo kyberpunku. A končilo to takovými záležitostmi, jako je Matrix, v němž to, co tvořilo kyberpunk, bylo použito jako formální struktura díla.

Pergament Hal DuncanSérie Kniha všech hodin je - kupodivu - uzavřená. Hal Duncan ji od začátku komponoval do čtyř částí odpovídajících ročním dobám, a ty rozdělil na dva díly, dva romány. Základem celého cyklu je mýtický motiv, na němž jsou navěšeny jednotlivé dějové prvky, příběhy, které se proplétají v čase, a interagují s mýty, čas od času vystupujícími do popředí. Výrazným rysem je autorova schopnost pracovat s jazykem na mnoha úrovních a splétat jednotlivé prvky příběhu do pozoruhodných souvislostí. Díky Richardovi Podanému je české vydání plnohodnotným ekvivalentem originálu. Hal Duncan svůj vztah k jazyku jako vyjadřovacímu prostředku projevuje všestranně. Na jeho blogu najdete kromě kompletní bibliografie také odkazy na on-line texty včetně úryvků Sonetů pro Orfea.

Parcon 2008 proběhne ve dnech 22. až 24. srpna v Plzni, vedle Hala Duncana se tu setkáte také s Jeffem VanderMeerem, Ianem R. MacLeodem, Lesem Edwardsem a s řadou českých autorů. Detailní informace o přednášejících a programu, on-line přihlášky, seznam přihlášených, mapy a další užitečné informace najdete na webové adrese http://parcon.fandom.cz.

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...