PR+CON: Hosté Festivalu fantazie 2008
Zahraniční i domácí hosté jsou kořením FESTIVALU FANTAZIE. I letos jsme se snažili pozvat vzácné zahraniční spisovatele, výtvarníky a herce, špičku české a slovenské fantastické scény, ale i řadu nových hostů z různých oborů. Myslíme si, že se nám to povedlo. V uvedeném výčtu ještě nejsou všichni hosté (cestovatel Vojtěch Filip, Milan Řípa z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR), do poslední chvíle se snažíme domluvit s několika vědci, ale i dalšími dabéry (Miroslav Mejzlík, Kateřina Lojdová).
ZAHRANIČNÍ HOSTÉ
Harry Harrison
Jeden z nejúspěšnějších a nejpopulárnějších spisovatelů SF, žijící legenda. Narozen 12.3.1925, Stamford, Connecticut. Vystudoval uměleckou akademii a pracoval jako ilustrátor a umělecký redaktor v řadě newyorských časopisů. Debutoval v roce 1951 a o deset let později se do dějin žánru zapsal humorným románem The Stainless Steel Rat. Další známou sérií je Bill, the Galactic Hero, ale napsal desítky dalších knih. Bohužel zdravotní stav znemožnil Harry Harrisonovi přijet osobně, jak plánoval již loni i letos, a tak jsme se domluvili alespoň na videokonferenci.
Ondrej Herec
Teoretik, překladatel, organizátor ... Narodil se 7.7. 1944. V r. 1973 vystudoval UK Bratislava v oboru sociologie. V r. 1996 se dozvěděl o fandomu a začal přednášet na conech. Člen poroty CKČ a předseda poroty Ceny G. Reussa. V r. 1989 zakládající člen SAF, od 1990 člen SSAF, kde v r. 1994 zasedl na křeslo předsedy. Editor sborníku Krutohlav, lektor Workshopu. V r. 1999 obdržel cenu Národného osvetového centra za výrazný přínos k rozvoji teorie a kritiky fantastické literatury.
Andrzej Pilipiuk
Vystudoval archeologii na varšavské univerzitě, poprvé publikoval roce 1996 a jeho hlavním oborem jsou povídky, v nichž vystupuje svérázný exorcista amatér Jakub Vandrovec. První svazek příhod Jakuba Vandrovce vyšel česky 2004 před Vánoci v nakladatelství Laser-books, další na sebe nenechaly dlouho čekat a získaly své fanoušky. AP se zúčastní linie Jakub Vandovec.
Andrzej Sapkowski
Jeden z nejoblíbenějších autorů fantasy už nejen ve východní a střední Evropě, do světa prorazila i hra Zaklínač podle jeho knih. Narodil se v 21.6.1948 v Łódźi, vystudoval VŠ zahraničního obchodu. Nejvíce ho proslavily povídky a 5dílná sága o Zaklínači. V posledních letech se dal na psaní historických románů jen s lehkými prvky fantasy z období husitských válek (Narrenturm, Boží bojovníci). Byl mimo jiné třikrát oceněn Cenou akademie science fiction, fantasy a hororu.
DOMÁCÍ HOSTÉ
Kromě hostů více či méně pravidelných a fanouškům velmi dobře známých (Jan Kantůrek, Jaroslav Mostecký, Tomáš Němec, Jiří W. Procházka, Zdeněk Rampas, Vlado Ríša, Františka Vrbenská, Miroslav Žamboch) přijedou i hosté, kteří na FF ještě nebyli nebo jezdí zřídka a proto si je stručně představíme.
František Fuka
Od dětství se věnoval programování her a hudby pro první mikropočítače. Později se začal zajímat o film - přeložil velké množství snímků pro kina i video (včetně všech STAR WARS). I dnes občas programuje, je spolutvůrcem černohumorového serveru www.kompost.cz. Píše filmové recenze pro časopis Cinema a pro svůj internetový týdeník. Na FF se mj. věnuje představení filmových novinek a povídání o překladech SF filmů.
Jan Patrik Krásný
Narodil se v roce 1955. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze. Od dětství byl přitahovaný komiksy, po roce 1989 jich několik publikoval v časopisech a novinách. Jádrem jeho práce jsou ilustrace. Vytvořil více než 400 obálek knih převážně sci-fi a fantasy pro různé české i zahraniční vydavatele. Rovněž byl zasvěcen do počítačové grafiky. Je členem Association of Science Fiction and Fantasy Artists (ASFA). Je držitelem různých cen, například byl vyhodnocen nejlepším výtvarníkem v roce 2002 ze strany European SF Society, v letech 2004-6 Českou Akademií SF, F a H. atd. Vystavoval v souhrnné výstavě českých a slovenských výtvarníků na Euroconu 2002. Poskytl obraz na plakát FF08 a bude vystavovat a prodávat svá díla na FF08.
Ivan Mackerle
Záhadolog a publicista, vystudoval Fakultu strojního inženýrství v Praze. Výzkumem záhadných a neobjasněných jevů se zabývá už pár desítek let. Veřejnosti se stal známý svými přednáškami z cyklu Krásné záhady naší planety, se kterými projezdil v letech 1978-1990 celou republiku. O svých výzkumech napsal mnoho knih - například Tajemství pražského golema (1992), Záhady a mystéria (1999) či Velká kniha tajemství a záhad (2001). Zorganizoval řadu expedic do nejrůznějších částí světa a natáčí o nich dokumentární filmy.
Ivan Němeček
(*1950) Po maturitě (1969) na SEŠ v Praze studoval 1969-74 češtinu a angličtinu na PF UK, studium dokončoval na PF v Ústí n. L. 1974-80 vyučoval na školách na Výsluní a v Kovářské v Krušných horách, 1980-83 byl reklamním agentem a 1983-84 metodikem v podniku Prior Praha, 1984-90 byl zaměstnán jako čerpač u Agrostavu Praha. Od 1990 se věnuje překladatelské činnosti ve svobodném povolání. Překládá od 80. let, kdy začal publikovat - americkou, anglickou a irskou beletrii, populárně naučnou literaturu a literaturu faktu, např. několik knih Stephena Kinga a Iana Fleminga (autor Jamese Bonda). Intenzivně se věnuje překladům celovečerních hraných filmů (Blízká setkání třetího druhu, Bohové musí být šílení, Den nezávislosti, Emigranti, Godzilla, Růžový panter, Vůně ženy, Wyatt Earp, Země a nebe), kreslených filmů (101 dalmatinů) i televizních seriálů.
Petra Alraune Neomillnerová
Spisovatelka a grafička na volné noze (ateliér Loba) se narodila v roce 1970. Vystudovala knihovnickou školu. V posledních letech uspěla s řadou svých povídek a knih. Píše poezii, je autorkou povídkových sbírek Vlastní krev a Hry na bolest, knih Magické kameny, Magie lásky, Nakažení, Sladká jak krev a povídek ve sbornících a časopisech. Na FF bude přednášet na téma Výchova fantasy spisovatelek v Čechách, s Františkou Vrbenskou.
Filip Švarc
První filmovou smlouvu za něj rodiče podepisovali, když mu bylo šest. A pak jich přišlo ještě několik. K tomu se přidalo i hostování v dětských rolích v Divadle na Vinohradech a v Divadle E. F. Buriana. V roce 1989 nastoupil na Státní konzervatoř v Praze a po šesti letech získal „řidičák“ na herectví. Po několikaročním hostování v pražském Divadle ABC se v současné době věnuje hlavně dabingu. 11 let jsem strávil i za mikrofonem Fajn rádia. Jako dabéra ho můžeme znát například z filmů (a seriálů): Heroes, Sestra v akci 2, Lea Parker, Spiderman 2,3, Lost, Pohotovost, Madagascar, Terkel má problém, Holky to chtěj taky, 102 dalmatínů, Karcoolka, Stopařův průvodce po Galaxii...), vidět jsme ho mohli i v českých filmech: Copak je to za vojáka, Případ se psem, Vracenky, Silnější než já, Sedmipírek... jako malého chlapce.
Vlastislav Toman
Redaktor – publicista. V letech 56–92 pracoval v redakci (i jako šéfredaktor) známého časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců. Zajímá se o historii palných zbraní, SF četl už jako kluk. Práce v ABC jeho vztah umocnila, vynalezl novou formu čtenářských klubů „Raketové posádky 1960“. Věnoval se pronikání lidstva do vesmíru. Psal pro mládež – povídky, romány, ale zejména scénáře kreslených seriálů Strážci, Za tajemstvím hlubin, Pán vlků, Výprava do ztraceného světa, Příhody malého boha, Příchod bohů, Kruanova dobrodružství, Kruanova cesta, Kruan a bohyně, Paprsky zářícího a další. Na FF bude besedovat mj. i o připravovaném filmu o Kruanovi.
Lucie Vondráčková
Svoje první CD vydala ve 12 letech, v 10 letech stála poprvé na divadelních prknech v Národním divadle. Absolvovala konzervatoř, vystudovala teorii kultury na Filozofické fakultě UK. Do současnosti vydala 10 alb a momentálně pracuje na dalším. Znát jí můžeme jako herečku z rolí: Snowborďáci, Post coitum, Císařovi nové šaty, Šmankote babičko čaruj, Kvaska, Zlatá nitka a další... jako dabéra například ze seriálů: Heroes, Dawsonův svět, Okouzlení, 24hodin, Gilmorova děvčata, Simpsonovi, The 4400, kriminálka Miami a z filmů: Sin city, Noc v muzeu, Arthur a minimojové, Asterix a Vikingové, Andromeda, Dům voskových figurín a z velké spousty dalších.