Sobota 14. prosince 2024, svátek má Lýdie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Počátky Zlatého věku 09: Povídky různé, zejména hrůzné (Lovecraft; Smith; Wyndham)

Jiří Halama
  9:05

PTOPlistředchozí díl: Počátky Zlatého věku 08: Robert Anson Heinlein.

The Colour out of Space H. P. Lovecraft Barva vesmíruUčiňme nyní po vzoru největšího českého lyžaře, scifisty (když na vědeckém semináři konaném zhruba před pěti lety na Festivalu fantazie v Chotěboři bylo poukazováno na nepopiratelnou skutečnost, že sci-fi není nic jiného než zkratka pro Soubor Cimrmanovy fikce) a filosofa Járy Cimrmana v souladu s jeho teorií externismu slavný „krok stranou“, a řekněme si pár slov o něčem, co sice stojí trochu mimo hlavní proud počátků Zlatého věku, nicméně i o tom je na místě se, byť okrajově, zmínit.

Řeč je o povídkách hrůzných, resp. hororových, jež jsou současně science fiction.

Hrůzná (strašidelná, hororová) díla se ve fantastické literatuře vyskytují odjakživa, někteří autoři se na ně specializovali více (Poe, Le Fanu), někteří méně, nicméně nás by měla zajímat díla z počátků Zlatého věku, spojující motiv science fiction s motivem hororovým. Bohužel v češtině příliš mnoho takovýchto děl nevyšlo.

Prozatím jsme se zmínili pouze o jediné povídce naplňující pojmově znaky science fiction hororu, a jí byla Campbellova povídka „Kdo je tam?“ (viz čtvrtý díl tohoto cyklu). Tato povídka naštěstí není jedinou, která v češtině z oblasti science fiction hororu z období počátků Zlatého věku vyšla.

H. P. LovecraftMagazínem, který věnoval ve dvacátých a třicátých letech minulého století velký prostor hrůzným povídkám, byl v březnu roku 1923 vzniklý Weird Tales. A bylo jen otázkou času, kdy do hrůzy a děsu vyskytujícího se v kryptách, kobkách a sklepeních se přidá i hrůza vyskytující se ve vesmíru, resp. z vesmíru pocházející.

Z minima v češtině vyšlých děl vzniklých ve dvacátých a třicátých letech minulého století, která spojují science fiction a horor, se lze zmínit především o klasikovi hrůzné literatury nejklasičtějším, totiž o Howardu Phillipsu Lovecraftovi (1890-1937).

Nechci ani tak poukazovat na jeho mýtus Cthulhu, který sice má také kosmický rozměr, nicméně přeci jenom je od pravidel Campbellem požadovaných pro Zlatý věk příliš vzdálen.

V Lovecraftově díle však najdeme dvě povídky splňující v nejryzejší podobě požadavky na propojení science fiction a hororu. První z těchto povídek je „Barva z kosmu“, resp. „Barva z vesmíru“ popisující případ, kdy meteorit dopadnuvší nedaleko malé farmy na ni zavleče záhadnou nemoc napadající rostliny, zvířata i lidi. Tímto Lovecraftovým dílkem se nepochybně jak tematicky, tak i stylem vyprávění inspiroval o téměř 40 let později britský klasik Brian Wilson Aldiss ve své povídce „Slintající strom“ (1).

Druhým Lovecraftovým science fiction hororem je povídka „Ve zdech Eryxu“ odehrávající se na Venuši v tajemném umělém bludišti sestávajícím z neviditelných stěn. Zbývá ještě dodat, že tato povídka se nalezla v Lovecraftově pozůstalosti nedokončená, a dokončil ji dnes již naprosto neznámý Kenneth Sterling.

Clark Ashton SmithZ díla Lovecraftova přítele Clarka Ashtona Smithe (1893-1961) vyšla v češtině jediná povídka, která je shodou okolností zajímavá i pro naše téma. Jedná se o povídku „Sklepení v Yoh-Vombis“, v níž Smith popisuje archeologický průzkum rozvalin starého marťanského města. V jeho sklepeních pozemští archeologové naleznou záhadné parazitické pijavice „udržující svůj zkázonosný život na rozežraných mozcích mrtvých“.

A konečně z raných děl britského autora Johna Wyndhama (1903-1969) sem lze zařadit dvě jeho invazní povídky, v nichž projevuje až nebývalý smysl pro humornou nadsázku – v podstatě v nich konfrontuje na straně jedné ohrožení z vesmíru a na straně druhé strnulost a nekompetentnost britských strážmistrů.

John WyndhamV povídce „Neviditelná stvůra“ je při havárii pozemské vesmírné lodě přilétající z Venuše zavlečena na anglický pokojný venkov lidskému oku neviditelná velmi žravá příšera, a v povídce „Meteorit“ popisuje Wyndham invazi půlcentimetrových mimozemšťanů.

1) Brian Wilson Aldiss: „Slintající strom“ (Saliva Tree; mag. F&SF, září 1965), in Ikarie č. 1 až 3/1991 a in pov. sb. Člověk svého času, Laser 1993


BIBLIOGRAFIE ČESKY VYŠLÝCH SHORA UVEDENÝCH DĚL LOVECRAFTA, SMITHE A WYNDHAMA

  • Howard Phillips Lovecraft: „Barva z kosmu“ (The Colour Out of Space; mag. Amazing, září 1927), in pov. sbírka Barva z kosmu a jiné horrory, Zlatý kůň 1991; jako „Barva z vesmíru“, in ant. Půlnoční stíny, Knižní podnikatelský klub 1991 a in pov. sbírka Šepot ve tmě a jiné hrůzostrašné příběhy, Mladá fronta 1992
  • Sklepení vaults Clark Ashton SmithHoward Phillips Lovecraft a Kenneth Sterling: „Ve zdech Eryxu“ (In the Walls of Eryx; mag. Weird Tales, říjen 1939), in Ikarie č. 6/1991 a in pov. sbírka Hrůza v Dunwichi a jiné horrory, Zlatý kůň 1991
  • Clark Ashton Smith: „Sklepení v Yoh-Vombis“ (The Vaults of Yoh-Vombis; mag. Weird Tales, květen 1932), in ant. Hrůzný čas, Mustang 1996
  • John Wyndham: „Neviditelná stvůra“ (Invisible Monster; mag. Wonder Stories, prosinec 1933), in pov. sbírka Záludný vesmír Johna Wyndhama, Albatros 2003
  • John Wyndham: „Meteorit“ (Meteor; mag. Amazing, březen 1941 jako Phoney Meteor), in pov. sbírka Záludný vesmír Johna Wyndhama, Albatros 2003

Příště: Velikáni i ti menší (Williamson; Leinster; Hamilton).

Aston Ondřej Neff
14. 12. 2024

Je to konstatování pozornosti, nic víc, nic míň.

přečetl Panikář
14. 12. 2024

Vítězství? Zbláznili jste se? Rumunsko je kamínkem k lavině.

Jan Bartoň
14. 12. 2024

Trump už není pro média sprosté slovo?

Jan Kovanic
14. 12. 2024

Načež jsem na tu nebožačku byl vulgární. Ba sprostý. Dokonce sprostej.

Hyena Neff
14. 12. 2024

Chraň pánbůh, že by se hony jakkoli týkaly Gari a Nory. Ani jedna, ani druhá neslyšely výstřel.

Aston Ondřej Neff
12. 12. 2024

Námětů pro divení se nám svět nabízí požehnaně. Někdy jde až rozum stranou.

Aston Ondřej Neff
11. 12. 2024

S obvyklým zpožděním začala poslanecká sněmovna projednávat novelu o poplatcích.

Aston Ondřej Neff
13. 12. 2024

Velké rozčilení je kolem otázky, zda platit z něco, na co nekoukám.

Marian Kechlibar
13. 12. 2024

Erdoğan je v mezinárodní hře dlouhodobě o hodně obratnější než Putin.

Aston Ondřej Neff
14. 12. 2024

Je to konstatování pozornosti, nic víc, nic míň.

Lidovky.cz, ČTK
14. 12. 2024

Čeští hokejisté nastupují v rámci Švýcarských her ke druhému zápasu, ve Fribourgu čelí domácímu...

Lidovky.cz, ČTK
14. 12. 2024

Skauti v sobotu večer přivezli do Česka betlémské světlo. Plamínek zažehnutý v Betlémě v Palestině...

Lidovky.cz, ČTK
14. 12. 2024

Čeští florbalisté prohráli v semifinále mistrovství světa v Malmö s domácím Švédskem 1:6 a budou...

Petr Bísek
14. 12. 2024

„Mohl by to být pro Tebe zajímavý projekt,“ četl jsem koncem července v esemesce od přítele Martina...

Jiří Čihák
14. 12. 2024

Karvinští fotbalisté se s ligovým podzimem rozloučili divokou remízou 3:3 na Bohemians, když v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz