25.9.2022 | Svátek má Zlata


(NE)RECENZE: Konrad T. Lewandowski, Noteka 2015

11.2.2010 0:05

Noteka 2015TOPlistK nakupování v Levných knihách mám ambivalentní vztah. Na jednu stranu se tam dá za hubičku sehnat jak klasika, tak zajímavé přehlížené kousky z fantastiky. Na druhou stranu si říkám, proč, sakra, končí spisovatelé jako je Pavel Renčín, Orson Scott Card nebo Clive Barker v regálech se zlevněnou literaturou. Tohle mi hlava nebere.

A jednoho lednového rána jsem tam objevil i Noteku 2015. Lewandowski, Lewandowski, něco mi to jméno říkalo. No jasně! Série věnována eskapádám kočkodlaka Xina mi utkvěla v paměti zejména svým otevřeným přístupem k erotice. S pubertálním úšklebkem jsem si knížku odnesl k pultíku. Takže, jaký je Lewandowski ve sbírce povídek, kde se musíme obejít bez lykantropa souložícího ve zvířecí podobě?

Dobrý.

Hrdinou osmi z devíti příběhů je investigativní novinář a všeuměl Radoslav Tomaszewski, v Polsku autorova nejoblíbenější postava, u nás známý z povídky Ruská ruleta napsané společně s Andrzejem Pilipiukem. Obliba je to zasloužená - Tomaszewski glosuje s vtipem a nadhledem svou práci v bulváru, dění v Polsku nedaleké budoucnosti i absurdity moderního života. Jelikož má Lewandowski doktorát z filosofie techniky, místy vrhá čtenáře do kalných vod tohoto oboru lidské činnosti. Naštěstí nemá tato sbírka povídek ambice kráčet ve šlépějích Robota od Adama Wiśniewskeho-Snerga vstříc osudu náročného intelektuálního čtiva. Lewandowski si volí zábavu a dělá dobře.

Za titulní povídku Noteka 2015 obdržel Lewandowski cenu Janusze A. Zajdela (obdoba české ceny Karla Čapka). Vtipný a jemně ironický příběh o válce mezi USA a Polskem bystrozrace předjímá „vývoz demokracie“ do Iráku či Afghánistánu. Body k dobru dostal autor od polské komise bezpochyby i za hru v národním drese - troška vlastenectví nesmrdí a Polákům se každopádně nedá nefandit.

Úvodní příběh Mazal je ještě o ždibíček lepší než Noteka 2015. Bezchybně odvyprávěné drama představí první z námětů, jež by se mohly odehrát klidně zítra. Terorismus pojatý coby umění působí mrazivě realisticky a sugestivní finále rozhodně udělá dojem, který neshodí ani otevřený konec.

Poněkud odvázanější Myslotvary ukazují život žurnalisty, jenž se dostal na absolutní špičku komunikačního řetězce, aniž by úplně tušil jak. Se situací se ovšem vyrovná zábavně a nezapomene si rýpnout ani do vlastních novinářských řad - Lewandowski spolupracoval s bulvárními Skandalami.

Na účet eurobyrokracie a degenerace inteligence (nejen té umělé) žertuje autor v povídce El Niño 2035 z níž si dovolím citovat: „Návštěvník uváděl rozpis frekvence výskytu jevu El Niño, čili přílivu teplých vod k západnímu pobřeží Jižní a Střední Ameriky. Tuto frekvenci za posledních třicet let bylo možné přečíst morseovkou na principu „je-není“. Polsky z toho vyšlo slovo „kurva“.“ (s. 230). Pro takové momenty lze přehlédnout i pokulhávající logiku příběhu či občasné výpadky - Morseova abeceda vyžaduje tři druhy znaků.

I slabší povídky jako je Oheň či Tácek nabízejí zajímavou výpověď o Polsku na počátku třetího tisíciletí z pohledu devadesátých let minulého století. Zajímavé nápady v této sbírce povídek vždy balancují jednou nohou na hranici absurdity, naštěstí pro čtenáře ovšem na té správné straně. Ačkoliv nejsou bez chybičky a chvílemi nezbývá než jen poulit oči nad tím, co všechno umí novinář senzačního tisku, rozhodně pobaví.

Suma sumárum, Noteka 2015 nabízí humorné a napínavé čtení na slušné úrovni. Děj vzájemně nezávislých povídek táhne kupředu zábavný hlavní hrdina, dalším plusem může být i exkurze do jiné než anglosaské literární kuchyně. Lewandowski se nesnaží napsat přelomové dílo a dělá dobře. Kniha je fajn taková, jaká je.

Navíc i kdyby nebyla, za tři pětky spadá do kategorie darovanému koni na zuby nehleď.

Konrad T. Lewandowski: Noteka 2015 (recenze Pagiho Noteky 2015)
překlad: Pavel Weigel
obálka: Jan Patrik Krásný, grafická úprava: Dagmar Krásná
Laser books, 2006
262 stran, 159 Kč (Levné knihy 29 Kč), brožované
ISBN 80-7193-210-8

Jan Žlebek


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...