25.10.2021 | Svátek má Beáta


(NE)RECENZE: Algis Budrys, Šílený Měsíc

3.1.2006

Šílený MěsícAlgirdas Jonas Budrys, původem z Litvy, od svých pěti let však žijící v USA, přispěl svou troškou k rozvoji americké science fiction. V úvodním životopisném medailonku se dozvíme více ze spisovatelova života. Po přečtení románu Šílený Měsíc (Rogue Moon, 1960) zjistíme, že ve stejném roce na Huga nominovaný "Chvalozpěv na Leibowitze" W. M. Millera, získal toto ocenění oprávněně.

Začátek románu nás překvapí a nabudí na další vývoj událostí. Doktor přírodních věd Edward Hawks vede přísně utajovaný vládní výzkum přenosu hmoty, související s neznámým mimozemským artefaktem, objeveným na odvrácené straně Měsíce. Průzkum neznámého reliktu však sebou nese určité problémy. Kromě mnoha "mrtvých" také narušení duševního zdraví, navrátivších se průzkumníků...

Po velkolepém nástupu se román uklidňuje a ztrácí dech, stejně jako atraktivitu, kterou ve čtenáři vyvolal. Česky řečeno, stává se nudným psychologickým rozborem hlavních aktérů knihy. Prvního z nich jsme si představili v úvodu tohoto povídání. Rozumný, logický, odměřený Edward, proti němuž je postaven, a přes veškerou snahu autora, ploše působící dobrodruh a hazardér se životem - míšenec - Al Barker. Zajímavá postava, bohužel jen svým způsobem života, člověk, který je jedním z mála vyvolených, schopný přežít v měsíčním labyrintu a přitom si zachovat zdravý rozum.

Na šedesátá léta minulého století velice barvitě charakterizovaná hrdinka Claire, osciluje, v románu, ztracená ve své kráse a neutuchající žádostivostí mužů. Krásná Claire, zároveň milenka Ala Barkera, se pohybuje mezi neustálou hysterií a touhou hrát si s city mužů, což na takového Edwarda samozřejmě neplatí. Čtveřici doplňuje personální ředitel společnosti Continental Electronics Vincent Connington, namyšlený chlap v nejlepších letech, jeho srdce se snaží bít pouze ve směru flirtující mrchy Claire. Kromě této nosné čtveřice nalezneme v knize doplňkové postavy jako hlavního asistente Hawkse Sama Latouretteho a inteligentní slečnu Elizabeth, která se zamiluje do Edwarda a ovlivní neskutečnou měrou závěrečné vyvrcholení.

Celý román drží na nohou složitě propletený milostný mnohoúhelník a tajemstvím propletený měsíční labyrint. Jednání postav občas, pro současného čtenáře, sklouzává k ideálům původních "Startreků" a za největší chybu nejspíš můžeme označit dlouhé dialogy, které mohou mít hodnotu pro filozoficky, či psychologicky, smýšlející jedince, ale v podstatě "pouze" docela dobře nudí. Rozhodně zde neplatí filmové pravidlo, že záporňáky poznáme podle rozsáhlých a květnatých proslovů. V tomto románu se snad nevyskytují žádné záporné postavičky a Budrys u všech odkrývá jejich společenské masky, aby nás mohl seznámit s pravou podstatou jejich konání.

Otázka tajemného labyrintu, jeho průzkumu, přenašeče hmoty a vzájemných vztahů vygraduje až v úplném závěru románu. Zde si autor mistrně vyhrál a zasloužil si úctu nejednoho hard scifisty. Celkem zajímavě totiž dokázal nastínit fungování teleportačního zařízení, uspokojil nejednoho soft scifistu rozvinutím telepatických teorií a budoucí trekkies tak nechal lapat po dechu. Ohledně kulis tajemného artefaktu neznámých bytostí, vás, mohu odkázat směrem k novele sovětského dua bratrů Strugackých a jejich nezapomenutelného Brouka v mraveništi.

Šílený Měsíc bezesporu patří k vrcholným kouskům světové sci-fi vydávané v albatrosovské edici Karavana. Na své si přijdou zejména milovníci psychologických rozborů osobnosti člověka. Přesto neuspokojí každého čtenáře. Jak je uvedeno v závěru anotace: "Román smělých psychologických a filozofických koncepcí", což mu určitě bylo na škodu.

Autor: Algis Budrys
Název: Šílený měsíc (Rogue Moon)
Vydavatel: Nakladatelství Albatros, 2000
Počet stran: 195
Cena: 125 Kč
ISBN: 80-00-00856-4

Jan Pechanec


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...