MEJLEM: Vzhůru na Měsíc, na Mars a k Mrakům Magellanovým!
Jsou maličkosti, které potěší. Třeba, když jsem uveřejnil 29. 12. 1998 v NP ve článku Na Měsíc! (tady je opakované uveřejnění po první ztrátě archivu) úvahu, že "když chceme letět na Mars a vracet se tam a zůstávat tam, když chceme obydlet a exploatovat celou Sluneční soustavu, a když to chceme stihnout v příštích sto letech, musíme nejdříve vyrazit na Měsíc!" - a pak se na tom začalo pracovat.
Nebo, když jsem v listopadu 2003 odevzdal rukopis knížky Zapomeňte na Mars (další recenze na Sardenu, Fantasy Planetukázka, pozn. redakce) nakladateli, a v lednu 2004 přišel prezident Bush se svým projektem - vzhůru na Mars (přes Měsíc)! Myslel jsem si, že knížka bude vydána hned, ale vyšla až letos na jaře. A nyní NASA vyhlásila nějaké konkrétní termíny, které jsou už podloženy připravovanou kosmickou technologií.
Na tom mne potěšilo, že se plánuje budování kosmické základny na pólu Měsíce od roku 2020, která by měla být trvale obydlena roku 2024. Což jest rok, kde na této základně pobývá i můj hrdina Martin Špaček. Je to maličkost, ale potěší, zejména když jsem si časový rozvrh pro děje v mé knížce sepsal už v roce 1999...
Z literárních důvodů jsem navrhl severní pól, ale základna bude spíše na jižním. Ale i zde mohou nastat problémy se spojením se Zemí v době, kdy librační pohyby Měsíce zakryjí Zemi na obloze, stejně jako v mé knize. A tak jsem zvědav, jak reálně bude problematika spojení řešena, protože Měsíc prakticky nemůže mít "geo"stacionární družice. Nejspíš se zavěsí družice v Lagrangeových bodech - a signál se bude muset pinkat přes ně. Budou na obzoru (Lagrangeovy body jsou v rovině oběžné dráhy Měsíce kolem Země - to jest také plus mínus pět stupňů od jeho rovníku), a tedy budou rovněž zakrývány libračními pohyby. Takže budou nejméně tři (za odvratem a na oběžné dráze před a za Měsícem...) a vybírat se bude ta, která bude zrovna nad obzorem.
Anebo se pro zajištění nepřetržitého spojení (aby se nečekalo při přetáčení antény) skutečně postaví hotel na místě Věčné vyhlídky, která bude mít na dohled Zemi stále, jak to mám ve své knížce. Z literárních důvodů jsem vymyslel, aby spojení k ní bylo od základny taženo světlovodnými kabely na "telegrafních drátech". Oponenti mi už řekli, že lepší by bylo radioreléové spojení. Jenže! Obzor na Měsíci je poměrně blízko a tak by mohlo jít až o desítky převaděčů. A pak - každý z nich by musel mít vlastní zálohovaný elektrický zdroj. Výpadek jediného převaděče by potom přerušil celý řetěz spojení.
Nu, jestli opravdu někdy postaví na Měsíci telegrafní sloupy, tak budu pyšnej! Ale i bez těch sloupů se těším.
Vzhůru na Měsíc! Vzhůru na Mars!! Vzhůru k planetkám!!!
Vzhůru ke hvězdám, i k Mrakům Magellanovým...
Psáno v Praze dne 6. prosince 2006