29.1.2022 | Svátek má Zdislava


LITERATURA: Zrcadlovky od Sterlinga v novém vydání

23.9.2009 0:05

Zrcadlovky Bruce SterlingTOPlistPo devíti letech se na českém trhu objeví legendární antologie Bruce Sterlinga (editor), která spatřila světlo světa poprvé v roce 1986 pod názvem Mirrorshades: The Cyberpunk Anthology. V České republice se čekalo celých 14 let, než se nakladatelství Laser-books odvážilo sbírku Zrcadlovky vypustit (v době kdy světu vládl snímek Matrix). Původní vydání se nemohlo pochlubit přitažlivou obálkou, což se podruhé neopakuje, naopak opak je pravdou. Tomasz Maroński si dal opravdu záležet. Vznik knižní obálky je ostatně zdokumentován ve fotogalerii níže. Kniha se na pultech knihkupectví objeví každým dnem v brožované podobě o 256 stranách za 249 Kč. Při této příležitosti vám s hrdostí oznamujeme, že se Sarden stal mediálním partnerem edice Science fiction nakladatelství Laser-books.

Druhé vydání legendární antologie, která pro žánr science fiction znamenala obrovský stimul ve vývoji a ustálení kyberpunkového subžánru. Jde o lahůdku nejen pro všechny milovníky kyberpunku, ale pro ctitele science fiction obecně. Tento jedinečný soubor sestavený samotným Brucem Sterlingem obsahuje povídky od všech nejvýznamnějších představitelů kyberpunku té doby. Jsou tu příběhy od Williama Gibsona, Pat Cadiganové, Rudyho Ruckera, Jamese Patricka Kellyho, Grega Beara, Johna Shirleyho. Paula Di Filippa a také spolupráce editora Bruce Sterlinga s Williamem Gibsonem a Lewisem Shinerem. Všechny tyto příběhy mnohdy pracují s klasickými motivy science fiction, ale prostřednictvím kyberpunku je přetvářejí v cosi nového, v cosi doslova sršícího do té doby neznámou energií. Kyberpunk ve své krystalické formě se vrací v novém vydání. (anotace)

Cesta za obálkou antologie Zrcadlovky 1 Bruce SterlingO překlad se před lety postarali výteční překladatelé jako Robert Tschorn, Viktor Janiš, Ondřej Neff, Petr Kotrle, Pavel a Jarmila Schebestovi. O tom, které kusy se v antologii nacházejí mluví nejlépe původní anotace z roku 2000:

Zrcadlovky jsou lahůdka pro všechny milovníky kyberpunku. Jedinečná antologie, kterou sestavil Bruce Sterling, obsahuje následující povídky:

 • William Gibson: Gernsbackovo kontinuum (The Gernsback Continuum)
  První povídka, kterou Gibson vůbec publikoval a která všem ukázala cestu.
 • Tom Maddox: Hadí oči (Snake-Eyes)
  Nejtypičtější příklad toho pravého moderního kyberpunku.
 • Pat Cadigan: Minutu ticha za rokenrol... (Rock On)
  Je dokonalým průsečíkem vyspělé technologie a rockového undergroundu.
 • Rudy Rucker: Houdiniho příběhy (Tales of Houdini)
  Ukazuje tu nejvíc povznášející polohu Ruckerovy troufale novátorské originality.
 • Marc Laidlaw: Kluci ze Čtyrstý (400 Boys)
  Nápaditá směs různých vlivů od apokalyptických mýtů po moderní legendy městských gangů. Úžasně švihlé a dechberoucí. Těžko se popisuje, ale skvěle čte.
 • Cesta za obálkou antologie Zrcadlovky 2 Bruce SterlingJames Patrick Kelly: Slunovrat (Solstice)
  Tato povídka - na technologii založená burleska obdařená strhující vizionářskou troufalostí - škodolibě zamíchala všemi nálepkami.
 • Greg Bear: Petra (Petra)
  Tím, jak důkladně a detailně rozvíjí skutečně fantastickou představu, ukazuje Bear svou techniku v té nejlepší formě.
 • Lewis Shiner: Dokud nás lidské hlasy nerozdělí (Till Human Voices Wake Us)
  Spojuje mýtické obrazy a technosociální politiku do klasické kyberpunkové směsi.
 • John Shirley: Volná zóna (Freezone)
  Závratná blízká budoucnost, v níž se pop, politika a paranoia střetávají v moderně pojatém boji o přežití.
 • Paul Di Filippo: Stone žije (Stone Lives)
  Téma transformace, radikálních společenských změn a dopad nových technologií ukazuje jistou práci s kyberpunkovou dynamikou.
 • Sarden mediální partnerWilliam Gibson, Bruce Sterling: Rudá hvězda, zimní orbita (Red Star Winter Orbit)
  Globální pohled a současně záliba v podrobně zkoumaném, plně chápaném detailu.
 • Bruce Sterling, Lewis Shiner: Mozart ve slunečních brýlích (Mozart in Mirrorshades)
  Nevázané cestování časem. Výbušná energie a agresivní politická satira jsou jasné znaky autorů, kteří cítí, že mají co říct.

Myslím, že více není třeba dodávat. Ti z vás, kteří se s kyberpunkem seznámili pouze povrchně ve filmech Matrix nebo Johnny Mnemonic, mají nyní jedinečnou možnost se ponořit hlouběji do temných zákoutí virtuální reality a ne zrovna optimistických časů naší budoucnosti...

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...