24.9.2021 | Svátek má Jaromír


LITERATURA: Zabijete, nebo zachráníte svého mimozemšťana?

28.6.2010 9:05

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.

TOPlistZabij/zachraň svého mimozemšťana – tak zní titul nové sci-fi antologie českých autorů. V knize vycházející 28. června najdete poutavé příspěvky Františky Vrbenské, Slávka Švachoučka, Jakuba D. Kočího, Martiny Šrámkové, Julie Novákové, Anny Šochové, Ivana Mlse, Pavla Renčína, Vlada Ríši a Ondřeje Neffa.

"Před několika lety otiskl Ondřej Neff v Ikarii seriál o tom, jak by mohla vypadat setkání s mimozemšťany. Probíral všechny možné i nemožné alternativy a výsledkem byl jednoznačný rezultát: Sežerou nás! V antologii ZABIJ/ZACHRAŇ SVÉHO MIMOZEMŠŤANA se nad stejnou tematikou zamyslela desítka známých českých autorů a autorek. Jako sestavovatel jsem doufal, že alespoň někteří z nich přijdou s příběhem, ve kterém by takové setkání nemuselo skončit tragicky. A takové povídky opravdu v knize jsou, i když ne vždy to se zachraňováním od počátku vypadá jednoznačně. Setkáte se zde s mimozemšťany k nerozeznání podobnými lidem i s takovými, s nimiž by nebylo příjemné setkat se v pravé poledne pod zářícím sluncem, natož v noci. Tento soubor povídek je zkrátka jakýsi koktejl, směsice různorodých chutí, které se ale skvěle doplňují. Nuže vzhůru na setkání s mimozemšťany!" – Vlado Ríša

10. července můžete přijít knihu pokřtít společně se sestavovatelem a většinou autorů na Večer fantazie v rámci Avalconu na Festivalu fantazie. Můžete pak společně se spisovateli osobně prodiskutovat téma mimozemšťanů a jejich možného vztahu vůči lidem.

A co si v antologii konkrétně přečtete? Stanislav Švachouček v povídce Kde bydlí kočky líčí komplikované vztahy mezi lidmi a mimozemskou rasou Ssintů a nelehká rozhodnutí, která musí obyčejný člověk provádět za situace nadcházející války. Ivan Mls pojal téma s humorem a s nadhledem popisuje prostředí jihočeského městečka, které se náhle díky tajemným kruhům v obilí stane středem pozornosti světa. Pavel Renčín vypráví o vzpomínkách delfína, který se vydá na pevnou zem.

Lebka Medúzy od Františky Vrbenské je strhujícím příběhem trosečníka na nepřátelské planetě. Ondřej Neff píše o invazi mimozemšťanů na Zemi – a konkrétně do domu českého důchodce. Povídka Až se rozvinou první květy jara Julie Novákové pojednává o vyšetřování série úmrtí na mimozemské planetě dobyté lidmi a propastných rozdílech mezi formami života z různých částí vesmíru.

Vlado Ríša v povídce Křižák a Saracén rozvíjí, jak by na mimozemského návštěvníka reagovali lidé ve středověku. Anna Šochová píše o mimozemšťanech nenápadně začleněných do lidské společnosti a hledajících záchranu pro svůj vlastní svět… Ve Svaté svatbě Jakuba D. Kočího se dočtete o dramatické proměně člověka v bytost na hranici toho, co považujeme za lidské. Daleká cesta do Tipperaryod Martiny Šrámkovéje povídkou o tísnivé situaci po návratu vesmírných kolonistů na Zemi – lidí, kteří už ale zdaleka nejsou původními lidmi.

Zabij/zachraň svého mimozemšťana
kolektiv autorů, sestavil Vlado Ríša
Nakladatel: Mladá fronta
Rok vydání: 2010
Počet stran: 296
Vazba: Brožovaná
Rozměry: 120 x 165
Cena: 249 Kč

Julie Nováková


Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...