LITERATURA: Pevnost 9/2007
Asi doposud nejzvláštnější obálka Pevnosti skýtá pohled na slavného malého velkého rytíře Jedi Yoda, kterého spatříme malovaného, ač obrázek pro obálku poskytl Bontonfilm. Yoda si nás měří přísným pohledem ne zcela bezúčelně, protože se redakce Pevnosti rozhodla čtenářům připomenout, že fenomén Hvězdných válek oslavil své třicátiny. Tomáš Němec se v úvodníku pozastaví nad našimi nejoblíbenějšími hrdiny a připomene nám skutečnost, že to vždy nemusí být právě ti nejslavnější, ale spíše ti nejcharakternější, totéž mu v krátkých zpovědích potvrdí renomovaní autoři Petra Neomillnerová, Jiří W. Procházka a Vladimír Šlechta. Rubrika Co se děje... připomene blížící se termín Istroconu a následující čtyři stránky se vrátí zpět k již zmiňovaným třicetinám jednoho z novodobých mýtů.
Darth Zira připomene několik málo událostí posledních týdnů v Bulváru Alfa Ralfa a i ty se budou točit okolo oslav starwarsáckého výročí. Kdo nenavštívil kvůli této události Londýn, nemusí zarývat svou uslzenou tvář do polštáře, neboť se výstava věnovaná této hexalogii od února otevře v Bruselu, což už z českých luhů není až tak daleko. Dozvíme se, že Andrea Ulagová uspěla se svým kostýnem a dostala se na londýnské oslavě až do samotného finále. Svatby na conech se stávají součástí českého conového folklóru a po té historicky první v Chotěboři se pro totéž (tentokrát však podle keltských tradic) rozhodli Jana Svobodová a Jan Čejka poblíž Chrudimi.
O Gameconu se dozvíme více v Reportážích, proto neváhejme, obraťme list a podívejme se do očí Novým tvářím české fantastiky, které nám představí Jiří Popiolek. Krátká ohlédnutí nám představí Petru Neomillnerovou, Petra Schinka, Tomáše Bartoše a Ondřeje Nečase, tedy alespoň jejich dosavadní tvorbu. S jedním ze zmíněných se pak v zářijovém čísle seznámíme více v následujícím rozhovoru. Petra Schinka zpovídal Martin Fajkus. Kromě obligátních dotazů na důvody vedoucích k psaní a inspiraci pro vznik hrdinů jako Charlie Parker, poodhalíme několik informací z autorova soukromí.
Knihomolové (a nejenom oni) nedočkavě vyhlížejí, co nás v brzké době čeká za nové knihy, odpovědi nejenom jim přináší rubrika Martina Šusta plná literárních novinek. Kromě reedice Neffovy trilogie Milénium (rok 2007 je snad ve znamení gura české fantastiky) se můžeme těšit na ročenku Locus - to nejlepší z fantasy a science fiction, sbírku Magie pro začátečníky Kelly Linkové, McAuleyho Třetí oko nebo Hillovu Černou krabici. Aktuality letem světem připomenou smutnou zprávu o smrti Freda Saberhagena, vítězech cen Sidewise, Teda Sturgeona a Johna W. Campbella nebo lámání rekordů sedmého Harry Pottera, kterému se věnuje také literární úvodník Martina Šusta.
Mezi Perly z moře fantastiky tohoto čísla se zařadily Křehké věci Neila Gaimana, povídková sbírka, která odkrývá nejenom něco z autorova nitra, ale hlavně vyvolává ve čtenářích tu správnou snovou náladu, na jakou jsme od "mistra pera" zvyklí z jeho románů. Staré dobré kusy už nám na Sardenu představila recenze Pagiho a devadesát pevnostních procent si nové a kompletní jednosvazkové vydání Imajiky určitě zaslouží. Za knihu měsíce byl vybrán Drak jejího veličenstva Naomi Novikové.
První povídka nás zavede do světa elementálů Dušana Fabiána (Invocatio Elementalium). V předvečer prvního května svedeme společně s mladou Miriamou boj o přežití a zažehnaní pokusu sil zla o vstup do našeho světa. Výborně vystavěný příběh si zaslouženě vydobyl čtenářskou cenu Istron v roce 2006. Pokud si myslíte, že učitelé jsou ti dobří a podezřelí chlápci v otrhaných tričkách s logem Iron Maiden, postávající před školou, nemusíte se tolik mýlit, ovšem to opravdové zlo a hnus k vám může přicházet skrze sny. Slabším povahám by se při četbě mohlo v některých pasážích udělat nevolno, autor však nepřitvrdil bezúčelně, mírně kanibalskými scénami pouze vybudoval působivou a děsivou atmosféru, která vás pohltí a zajistí vám neklidné spaní (zvlášť když si po povídce přečtete o pár stránek dál článek o "spacích" poruchách od Lucie Lukačovičové).
S veselou stránkou příběhů Jiřího Mazurka jste se mohli setkat také na Sardenu (Perníková chaloupka nebo Elektrárna), Oči Mag´rebu ukazují autorovu zručnost v netradičním fantasy příběhu z originálního světa, kde odděleně žijí lidé a mágové, pravidelně se v míru scházející na turnaji čarodějů. Ne všechno, co člověk vidí, je skutečná a radostná realita, o tom se však musí přesvědčit mladík Syr´dan, kterému se během jednoho takového turnaje doslova převrátí celý život naruby. Čtivé a promyšlené fantasy určitě chytne každého.
Třetí výprava Vlastislava Tomana pohltí mistrným vypravěčstvím mladé i odrostlé čtenáře. Výborně budovaný příběh v podobě rozhovoru věčně pochybujícího reportéra s člověkem v psychiatrické léčebně, který objevil Ztracený svět v hlubinách deštných pralesů Jižní Ameriky, kazí pouze nemastný neslaný závěr.
V květnové Pevnosti jsme si mohli udělat obrázek o padesáti nezapomenutelných scifíčkách, v této se redakce podívala na zoubek padesátce fantasy románů.
Čtvrté pokračování návodu, jak se má správně psát Ondřeje Neffa, ukazuje na příkladech, kde začínající autoři dělají při psaní povídek největší chyby. Jako bonbónek se pak dozvíte, že Pevnost, právě ve spolupráci s Astonem, chystá literární workshop, ale to už jsme zabředli do Listárny, kde se redakce musela omluvit za nepatřičné zásahy do článku Aristokrati noci Leonarda Medka z červencového čísla.
Sebastian Chum se opět zastaví u karetního světa Warcraftu. David Bimka představí deskovku Industria a karetní Blafuj (založenou na principu známého "macháčka", aneb odhadněte pravdomluvnost svých kamarádů).
Kdo ze čtenářů si předplatil (nebo kupuje) Pevnost s knižní přílohou může být poněkud mystikován oznámením na obálce, oznamujícím, že balení obsahuje román Ondřeje Neffa. Ze čtvrtého pokračování příběhů Rada Haagera najdete pouze ukázku, ale smutní být nemusíte, protože vás čeká jiné počteníčko, a to Plastikový svět Martina Buzka.
Ďuro Červenák se bude rozplývat nad Bekmambetovým celovečerákem Denní hlídka a Vojtěch Čepelák nad Bayovými Transformery. Karel Stehlík umírněně zmíní Tamahoriho Next podle Dickovy literární předlohy a podobně střízlivě nahlédne na Božského Evana. Z DVD se nám představí slabší vlkodlačí romance Krev jako čokoláda a naopak bezvadná pohádka Král a pták. V rubrice Anime se se Sašou Pavelkovou podíváme na dobrého ducha lesů Totora, jehož obličej se stal logem studia Ghibli a jeho odraz můžeme pozorovat, když se podíváme na přední masku nové Hondy Civic. Stránky o filmech pak zakončují Filmové novinky Ďura Červenáka.
Reportáže naplnil už výše zmíněný Gamecon, letos přesunutý do Pardubic pod záštitou většího Czech Open. V LARPu se s Michalem Kunstovským podíváme na další článek o heraldice na dřevárnách a zářijové počtení zakončíme s Petrou Neomillnerovou v rubrice Magie, tentokrát se vydáme za mystikou a tajemstvími zahrady a garáží.
A je to.