Úterý 15. července 2025, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

LITERATURA: Pevnost 8/2009

Jan Pechanec
  0:05
diskuse (0)

Pevnost 8/2009TOPlistOBSAH

Tom Němec se v úvodníku zastavil u plánů do budoucna a samotným nadpisem Věštění z křišťálové koule dává najevo, že plány jsou hezká věc, ale slibovat přesné termíny je ošemetné. Těšit se tedy můžeme na změnu grafiky časopisu (což bude mít za následek sjednocení vizáže s Dechem draka), stejně jako na zásahy do webových stránek Pevnosti. K tomu všemu se můžeme těšit na nové rubriky jako například "Za hranicemi žánru".

4 Fantastická aréna - Rubrika Co se děje... informuje o nové podobě Červenákova webu, serveru Topzine.cz s fantastickou přílohou a Procházkově Marku Stoneovi ke stažení zadarmo... Na otázku: Proč se v Česku nedaří literárnímu hororu? odpovídali Stanislav Juhaňák (Triton), Libor Marchlík (Fantom Print) a Robert Pilch (brokilon).

6 Téma - Harry Potter a Princ dvojí krve - Daniel Storch - Ve čtyřstránkové megarecenzi nás Daniel Storch provede šestým filmem o brýlatém čarodějnickém učni HP a upozorní na zdánlivé nedostatky, které mohli nezkušenému divákovi vyvstát při shlédnutí filmu, tedy dokud si divák neuvědomí, že závěrečná sedmá část bude dvojdílná a šestka ji jen připravuje podhoubí. Jako bonus se pak seznámíme s důležitými novými tvářemi a přečteme si krátký rozhovor s "Percym Weaslym" alias Chrisem Rankinem.

10 Bulvár Alfa Ralfa - Střípky z fantastické scény - Darth Zira - O svatbě L. Lukačovičové/Moravové, strašidlech na Silverštajně, předčítání Františka Kotlety na hřbitově ;-), křtu Stínu černého hvozdu, ceně Fabula rasa nebo manze Shakespeare...

12 Mistrovská díla - Hrdinové Stephena Kinga - Jiří Popiolek - Hororem, jeho králem Kingem a zejména jeho hrdiny se zabývá Jiří Popiolek. Dozvíme se střípky z Kingova pohnutého života a zjistíme, proč jsou jeho knihy tak silným zážitkem. Nemalou úlohu v tom hrají také nešťastné osudy jeho dětských hrdinů nepřijatých do společnosti nebo týraných žen, které berou osud do svých rukou.

16 Literární novinky - Novinky ve fantasy, sci-fi a hororu - Martin Šust - V nejbližší době se těšme na opětovné vydání Levé ruky tmy U. K. Le Guinové (argo), Lží Lockeho Lamory (Laser-books), Zaklínačky Loty P. Neomillnerové (Brokilon) a mnoha dalších titulů. Úvodník pak Martin věnoval mezinárodním úspěchům slovanských autorů fantastiky.

18 Perly z moře fantastiky - Vernor Vinge: Hlubina na nebi - Jiří Popiolek - Matematik Vernon Vinge položil základy k další etapě vývoje lidstva svou přednáškou o singularitě, která inspirovala například C. Strosse k napsání "románu" Accelerando. Sám Vinge románem Hlubina na nebi vytvořil dokonalé skloubení řemesla s vizionářstvím. Kromě provázání space opery, hard SF a svých neotřelých představ se jedná o téměř dokonale literárně podaný příběh. Závěrem si JP povzdechl, že VV nepíše příliš často, což je jenom škoda. (90 %)

20 Knižní recenze

Charles Stross: ACCELERANDO (Jiří Popiolek, 70%)
Andy Briggs: HERO.COM – VZESTUP HRDINŮ / VILLAIN.NET – RADA ZLA (Petra Neomillnerová, 10%)
Jan Hlávka: AGENT JFK 19 – ODPLATA 1: ZEMĚ PROKLETÝCH (Jakub Zahradník, 60%)
David Gemmell: PÁN SE STŘÍBRNÝM LUKEM (Martin Fajkus, 70%)
Roald Dahl: HON NA LIŠKU (Marta Běhounková, 70%)
Mark Verheiden & kol.: PREDÁTOR 1 (Ondřej Jireš, 50%)
Míla Linc: STÍN ČERNÉHO HVOZDU (Leoš Kyša, 60%)
Robert E. Howard: Z DIVOKÉHO ZÁPADU (Jakub Zahradník, 60%)
Neil Gaiman, P. Craig Russell: KORALÍNA (Vojtěch Čepelák, 60%)
Steve Alten: PANSTVÍ (Otomar Dvořák, 60%)
Arkadij a Boris Strugačtí: OBYDLENÝ OSTROV (Petr Holan, 90%)
Guy Gavriel Kay: LETNÍ STROM Martin Fajkus, 70%)
Pavel Renčín: BETON, KOSTI A SNY (David P. Stefanovič, 80%)
Henry Chancellor: TAJEMSTVÍ MUZEA (Jakub Zahradník, 40%)
Simon R. Green: PODZIM STÍNŮ (Petr Holan, 60%)

25 Knižní novinky - Tituly vydané ve dnech 11. 6.  - 10. 7. 2009

27 Povídky

  • Svatopluk Doseděl - Den, kdy umlkly zvony - Svatopluka Doseděla jsme si mohli zapsat jako českého autora hororu a svojí dlouhou povídkou Den, kdy umlkly zvony to pouze potvrdil. Napínavý příběh z amerického městečka Harmony, které bylo postaveno na tabuizovaném území původních obyvatel Ameriky, nám představí příběh Matta, který se po letech vrátil, aby čelil nejenom svým nočnám můrám, ale krvavé realitě indiánských mýtů. Pozvolně budovaná atmosféra strachu a napětí se určitě pod kůži dostane i vám.
  • Zuzana Hloušková - Drakobijka - Po mrazivém zážitku se dočkáme životopisné povídky, která představuje zrazenou haleánku Beugriel. Dívka odvrhla celou svou minulost, aby svůj další život zasvětila pomstě krvelačným tvorům zvaným muži, s nimiž si v žádném případě nezadá. Autorce se podařilo do příběhu vložit nejenom různé pohledy na předsudky lidí vůči neznámému (kdy se hrdinka spřátelí s drakem), ale kromě jejího vzdoru, hanbě a nenávisti probleskují i světlejší okamžiky jako soucit, láska, naděje. Průměrná, leč příjemná četba.

58 Profíci radí

  • Astonova literární dílna (XII.) - Ondřej Neff - Aston se čelem postavil fantasy povídce, na kterou vyřkl konečný ortel. Abych byl přesný, pochválil autora za budování povídky, ale pokáral ho za její zblastění v závěru a nabídl svoji alternativu.
  • Řemeslo románu (II.) - František Novotný - František Novotný se podruhé pustil do nevděčného úkolu naučit autory trochu řemesla. Přes teorii popisující různé formy ich- a er- se dostává ke kouzlu dialogu v literatuře. Návdavkem přidává několik příkladů a upozorňuje, že literatura není film a je důležité dbát i na lexikální ztvárnění děje, nejenom popisovat obrazy jako ve filmu.

62 Listárna

64 Pohled za scénu - Ondrej Herec - Martin Šust - Stručný rozhovor s teoretikem literární fantastiky Ondrejem Hercem.

65 Dech draka - V úvodníku se dozvíme o náplni jednotlivých rubrik a vzhledem k chystané změně desingu Pevnosti také něco málo o nových...

  • 66 Jeskyně - Démon duhy - Pavel Bareš
  • 81 Ze světa - Nová hra ze Světa temnoty - Sebastian Chum
  • 82 Teorie - Trochu šťávy do vašeho hraní (I.) - Omphevore & Couteaux

83 Deskové & karetní hry

  • Memoir ´44 - Petr Šmerák (90%)
  • Magic the Gathering se představuje... - Jan Adam
  • World of WarCraft: TCG - Lukáš Záluský
  • World of WarCraft: Miniatures - Lukáš Záluský

88 PC hry

  • Dragon Age - Sebastian Chum
  • Terminator Salvation: The Videogame - Karel Wolf (60%)

90 Kino & DVD 

  • Proroctví - Ďuro Červenák (70%)
  • 4x minirecenze (Stáhni mě do pekla - Jiří Pavlovský - 80%, T.M.A. - Daniel Řehák - 30%, Mrazivé peklo - Daniel Storch - 70 %, Jezdci apokalypsy - Daniel Storch - 60 %)

92 Filmový přehled - Filmový horor made in Czechoslovakia - Ďuro Červenák - Průvodce československým a českým/slovenským filmovým hororem.

94 Filmové novinky - Novinky ve fantasy, sci-fi a hororu - Ďuro Červenák

Pevnost 8/2009 Jiří Mazurek Legenda o Garonně96 Anime - Svitek nindžů - Alexandra Pavelková - 80%

97 Reportáž - Festival Fantazie 2009 - Filip Gotfrid

98 Fantastická planeta - Věda ve fantazii (V.) - Natália Martínková & Alexandra Zahradníková

100 LARP - Konference o LARPu – k čemu? - Petra Lukačovičová & Pavel Gotthard

102 Magie - Pod vládou hvězd (VIII.) - Petra Neomillnerová

104 Křížovka - Harry Potter a Princ dvojí krve - Libor Čermák

105 Edice Pevnost - Leoš Kyša: Poutník z Mohameda

106 Tiráž a upoutávka

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2025

Donald Trump dal Rusům padesátidenní lhůtu k příměří

Peter Lelovič
15. 7. 2025

Lidé si pletou Rusko s někdejším Sovětským svazem.

Ivo Fencl
15. 7. 2025

Herec Donald Sutherland se narodil 17. července 1935.

Petr Kolman
15. 7. 2025

Poslední záchranné kolo se jmenuje Babiš.

Lubomír Stejskal
15. 7. 2025

V pondělí 7. července přiletěla do Izraele neobvyklá delegace.

duff Dominik Duffek
15. 7. 2025

Mnohé překvapil, možná šokoval. Hlavně fanoušky. Slávistický šéf Jaroslav Tvrdík totiž poprvé...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2025

Vdova po odpůrci současné ruské vlády Alexeji Navalném kritizuje vystoupení ruského dirigenta...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2025

Za vážná označil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa o...

Josef Kopecký
15. 7. 2025

Dohoda SOCDEM se Stačilo! i komunistickou stranou, kterou místopředseda sociální demokracie Lubomír...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump se v soukromém rozhovoru ptal svého ukrajinského protějšku...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz