Neviditelný pes

LITERATURA: Pevnost 8/2006 - loučení šéfredaktora

15.8.2006

Pevnost 8/2006Dvaapadesáté číslo české citadely fantastiky Pevnosti překvapí ihned v úvodu rozloučením dosavadního šéfredaktora Davida Hartmanna. Muž, který se svým týmem udělal z periodika nejzajímavější dostupný domácí magazín se loučí a předává opratě rozjetého oře do rukou zkušeného spolupracovníka a svého zástupce Tomáše Němce. Nezbývá nám než popřát Davidovi vše nejlepší do budoucnosti a poděkovat mu za nastolenou vysokou úroveň časopisu. Stejně tak se patří pogratulovat Tomášovi a s mírným nádechem nostalgie se pustit do čtení srpnového čísla.

Smutnou zprávu nahradí radostné oznámení o svatbě Antonína Kudláče se sličnou Markétou Bojarovou (stalo se tak 24. června 2006), pozastavit se sluší nad turné německého spisovatele Markuse Heitze a připomenout si literární soutěž Vidoucí a její vítěze v ročníku 2005. V krátké anketě se pak dozvíme, čím chtěli být v dětství překladatel Richard Podaný, spisovatel Pavel Renčín a spisovatel Alastair Reynolds.

Otočme list a dostaňme se k nosnému tématu tohoto měsíce - pirátům. Pevnost nabízí preview hitu letošního léta, filmu Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže. Ďuro Červenák nás zavede do strastí a slastí z natáčení snímku, rozpočtové politiky, vztahů na place a nahlédne do budoucnosti chystaného třetího pokračování dobrodružství Jacka Sparowa, Willa a Elizabeth. Dozvíme se také o dalších filmech s pirátskou tématikou a připomeneme si největší filmový provar v podobě Ostrova hrdlořezů. Nemálo z nás už si obrázek o filmu mohlo udělat minimálně z recenzí, však uvidíme v příštím vydání Pevnosti, jestli film naplnil očekávání redakce měsíčníku.

V dalším příspěvku nás provede literárními vodami, brázděnými příběhy mužů na pokraji společnosti a zákona. Martin Šust nás souborně seznámí s nejznámějšími romány o těchto mořských psech. Zlatá éra této odnože žánrů SFFH už vypršela, ale uvidíme, jestli se zase dostane do popředí zájmů čtenářů a nakladatelů, vždyť úspěch filmu může nastartovat novou komerčně modní vlnu.

Po úspěchu dua Grus/Kopřiva už jste se určitě něco doslechli, proto není divu, že se jim na stránkách Pevnosti věnují měrou vrchovatou. Jakub Zahradník se rozepíše o kladech, historii a ironii nabitém komiksu vydaném zároveň v pěti jazycích. Následuje až, na můj vkus, příliš uvolněný a vulgární rozhovor Jiřího Pavlovského s komiksovým scénáristou Štěpánem Kopřivou a stručný medailonek zpovídaného. Snad ho cukráři vezmou s nadhledem.

Literární novinky Martina Šusta připomenou připravovaný román Chiny Miévilla Un Lun Dun, vítěze ceny Locus, dotisk Holdstockova Lavondyssu v nakladatelství Polaris. Následují noví nositelé cen Johna Campbella, Teda Sturgeona a hororových Brama Stokera. Zmínka patří vzestupu české fantastiky a knižním novinkám od Martina Moudrého a Vlada Ríši. Šéf této rubriky si pak posteskne nad narůstající oblibou čtenářů v záporácích.

V recenzích nalezneme ohodnocení několika novinek a v Perlách v moři fantastiky se objeví rozsáhlejší text o Hugem oceněným sf románu A. C. Clarkea - Setkání s Rámou. Což je kniha, vzdávající hold nejenom hard sci-fi, ale svým stylem také samotnému Julesu Vernovi.

Tématickou záležitostí nastartuje Vlastislav Toman historickou novelu o skutečné pirátce. Dlouhá Mary, pirátská bohyně propadla kouzlu dobrodružství a stala se družkou známého mořského vlka Černovouse, aby opustila život lady Mary Anne Blytheové. Čtivá záležitost dlouholetého šéfredaktora časopisu ABC (dnes už v zaslouženém důchodu) pohltí jasným a nenáročným textem plným faktů a občasným šikovným doplněním historie autorovou imaginací. Kdo by byl řekl, že povídka pro mládež dokáže zaujmout a vytrhnout z šedi reality také starší ročníky?

Ilustrátor, básník, dramatik a písničkář Jakub Kočí nás odvede kousek dál, než se odvážil Karel Jaromír Erben v Polednici. Použitím malebného a poetického jazyku společně s drsnou a jednoduchou staročeskou mluvou se podíváme na osud rodiny, jejíž dítě kdysi u lavice stálo a vřískalo tak, že si ho odnesla polední babice. Tragédie a záhrobní život duší, jež nenalézají pokoje, zamrazí čtenáře nejenom při světle lampičky v temném pokojíku. Kříž v úvalu je netradičním a překvapivým čtením, na které se příliš často nenarazí.

To nejlepší (a to i přes vysokou kvalitu všech ostatních beletristických textů) najdeme v mysteriózním vyprávění Spirálové písky od Angličana Garryho Kilwortha. Každý z nás se snaží najít své místo ve společnosti, objevit skryté vlohy a vyniknout před ostatními. Takovou touhou trpí vypravěč, bohužel se mu však nedaří stát se nezapomenutelným básníkem, když už se mu múzy začínají zjevovat, zmizí dříve, než-li se jich dotkne jeho lačná ruka. Šanci mu odhalí jeho přítel a dobrodruh Carey, navrátivší se z největší pouště světa. Společně, znalí arabštiny, odcházejí najít bájného pouštního barda Al-Katu. Redakce v profilu autora připomene, že Spirálové písky jsou o cestě, jež se může časem sama sobě stát cílem. A je to tak. Až truchlivá atmosféra hledání cíle se změní z mistrného spojení touhy, smíření a ztráty blízkého v neutuchající gejzír nekonečného koloběhu a vzniku legendy. Až děsivě geniální paradox ztracený v bezčasovosti pouště vás pohltí. Po přečtení si však dejte pozor, aby jste neměli naplánovanou cestu mezi moře písku a nekonečné vlny dun. Nemuseli byste tuto podmaňující krajinu nikdy opustit... Po dlouhých měsících nejsilnější povídkářský zážitek.

Po neskutečném metafyzickém zážitku si budete muset chvíli zvykat na naprosto odlišný styl Anny Šochové, proto si dejte chvíli pauzu a vraťte se ke čtení až po malé přestávce na čerstvém vzduchu, neboť byste mohli přijít o zážitek z hororově laděné práce Sesterstvo. Nejedná se o žádné sdružení jeptišek, ale o děsivé varování trpících žen s nepříliš laskavým vyzněním pro muže. Osud Elišky a drsná realita našeho světa vás může rozlobit, autorka totiž s pomocí fantaskna nepatří mezi snílky věřící v happyendy.

Posledním výletem za hranice šedi reality pro vás bude Havranice oblíbené redaktorky Petry Neomillnerové, které nedávno vyšla sbírka povídek o dvojici Moirya Desmondovi (A to se chystá její románový debut). Příjemně svižně běžící text zkušené autorky ční nad kopec průměrnosti. Zajímavým se také jeví použití drsných reálií světa zmítaného válkou a pleněním. Zkažené dětství, nedůvěra a samozřejmě nevděk. Čarodějnicím se přece oplácí zlem za dobro.

Po páté nás zavede Jirka Pavlovský do světa dialogů, čili Prostého umění konverzace. Tentokrát se zmíní o chudičkém světě rozhovorů nacházejícím se ve filmech. Opět si zavzpomínáme na úžasné filmy jako Komando, Poslední skaut a genialitu Shanea Blacka.

Sebastian Chum připomene hráčům RPG, že existuje velice oblíbená alternativa (přestože naprosto odlišná) her Dungeons and Dragons, tedy World of Darkness. Vydejme se do našeho světa v té nejdrsnější alternativě, kterou si dokážete představit.

Filmový svět patří dlouho očekávané Krajině přílivuTerryho Gilliama a ač se Daniel Řehák snažil sebevíc, nepřesvědčil mě, že bude tato drogami a sny střižená variace na Alenku v říši divů mou krevní skupinou. Na druhou stranu vystihl klady a nedostatky Supermanova návratu, filmu, který se stal nejdražším hollywoodským návratem idolu Ameriky. Navíc se dozvíme o velkém zklamání z dalšího návratu - tentokrát se Satanem přichází okázalá nuda. Zmiňovat pak propadák "Děsnej biják 4" umírněnými slovy Karla Stehlíka nemá smysl.

Na DVD si připomeneme Spielbergův návrat do dětství v podobě Petra Pana a Hooka, což je jedno z nejděsivějších zklamání mé dětské návštěvy kina. Každopádně by mohlo stát za to zkusit si připomenout Neverland jinýma očima, vždyť Blade Runner na mě působil v dětství podobně a jak jsem změnil názor s obdržením řidičského oprávnění.

Po zajímavostech ze světa filmu, her, conů a dalších stojí za pozastavení článek pana Vlastislava Tomana o historii klasických pirátů a bukanýrů. Poodhalme roušku tajemství několika z těch nejslavnějších, zmiňme se o jejich kodexech, nejslavnějších destinacích, schovaných pokladech a vlajkách.

Zajisté jste ještě nezapomněli na humbuk kolem Dana Browna a jeho konspiračních teoriích, svatém grálu a Šifře mistra Leonarda. Walk Flore (je tohle opravdu jméno?) představuje publicisty, kteří se vydali ve stopách úspěchu bestselleru a v knihách Tajemství Da Vinciho kódu (Dan Burstein) a Tajemství vdovina syna (David A. Shugarts) odhalují skutečná fakta a bohapusté fantazírování komerčně nejúspěšnějšího autora současnosti.

Petra Neomillnerová se pak stručně zastaví na návštěvě u druidů a odpoví na otázky ohledně jejich zvyků, tradic a svátků...

Pevnost předvedla svůj nastolený standard a mile překvapila výběrem kvalitních a neokoukaných povídek. Sice odešel jeden z nejpovolanějších, ale zanechal za sebou kus dobře odvedené práce a skvělý tým lidí, kteří jeho důvěru rozhodně nezklamou.

Jan Pechanec


zpět na článek