LITERATURA: Pevnost 5/2006
Informaci o tom, co se děje se dozvíte ve stejnojmenné rubrice. Zjistíte tak například, že zástupci šéfredaktora Tomášovi Němcovi vyjde kniha v podobě pátého pokračování série o agentovi JFK - Chladná hra. Pokud máte rádi upíry a vlkodlaky, pak je tu pro vás nová webová hra Monsters Game a o křtu knihy letošním Mlokem oceňeného Ďura Červenáka jsme již psali. Nemálo z nás napjatě očekává film podle vyzdvihované knihy Dana Browna Da Vinciho kód. Svůj názor na úspěch knihy vyjádřili kladně Josef Pecinovský a Petr Holan. Spisovatel Jeff VanderMeer byl touto knihou zklamaný. Na knihu si názor můžete utvořit sami, na film však brzy také ;-)
Pevnost vám v tom pomůže, protože se právě Šifra mistra Leonarda stala tématem čísla. Ďuro Červenák přinesl zajímavý článek o filmu, respektive o tom, co filmu předcházelo, protože do našich kin film zamíří už 18. května (alespoň podle CSFD.cz, což je zvláštní vzhledem k americké premiéře o den později). Hvězdné obsazení, zkušení filmaři a úspěšná předloha, snad se filmu nepodaří klesnout pod hladinu průměru.
V následujícím příspěvku Karoliny Cilkové poodhalíme roušku zakrývající tvorbu samotného Dana Browna. Jak bylo naznačeno výše, jeho knihy u nás už vyšly, třeba si literární postava detektiva Roberta Langdona najde své místečko poblíž velikánů, jakými jsou pan Holmes nebo Matlock :-) U článku nesmí chybět také stručný životopis autora (ne paní Cilkové, ale pana Browna).
Protože fantasy příliš nečtu, obsahuje mé vzdělání v této oblasti povážlivé mezery, naštěstí zde jsou publicisté Pevnosti, třebas Jiří Popiolek, kteří tato prázdná místa zaslepí. Fantasy a ságy tvoří neodělitelnou součást bájných světů plných magie. Jaké však bylo mé překvapení, že se s těmito cykly mohu setkat také v českých poměrech, kde se literaturou může živit málokdo. Tentokrát si přečteme o Vlčím věku Jardy Mosteckého, trilogii plné krve a násílí ve vikingské Evropě. Šumperského rodáka znají určitě všichni ti, kteří se pravidelně zúčastňují předávání Cen Karla Čapka, stejně jako je on moderuje. Navíc Mostecký dokázal, že je nejen skvělý povídkář a vypravěč, ale že mu nečiní problémy ani kompozice rozsáhlejšího románového celku, a celý příběh je uzavřen logickou pointou, stejně bezútěšnou a mrazivou jako celá románová série. (str. 11)
Říkám vám, ten Gaiman píše neuvěřitelně skvěle. Určitě ho znáte, alespoň pokud projevíte kladnou reakci na jedno z těchto slov: Dobrá znamení, Sandman, Američtí bohové, Nikdykde, Koralina, Hvězdný prach, ... Že ne? To bych se velmi divil a řekl si, že pak máte dostatek informací k tomu, abyste si některé z těchto slov pořídili na obálce stejnojmenných knih. Jejich snové a neotřelé příběhy stručně objasní Martin Šust v Neilu Gaimanovi - románech věčného snílka. Exkluzivně si také přečtete rozhovor s tímto sympatickým čtyřicátníkem. Aby toho nebylo málo, čeká nás později jeho Hugem a Nebulou oceněná povídka plus bonus v rozboru veleúspěšného komiksu o nesmrtelném pánu snů - Sandmanovi.
27. března 2006 zemřel Stanisław Lem, tak informují literární novinky a červnové číslo Pevnosti mu bude zasvěceno. George R. R: Martin dopsal čtvrtý román ze ságy Píseň ledu a ohně. L. McMaster Bujoldová se potřetí navrátila do světa Chalionu. Jo Waltonová píše o dracích, píše poutavě a nápaditě. Během tohoto roku se dočkáme vydání Dravých a krvežíznivých, románu oceněného cenou World Fantasy. Kromě několika dalších literárních zajímavostí nás čeká zamyšlení nad sny ve Snech a snění, nad něž není, alespoň podle Martina Šusta.
Každý, kdo pravidelně Pevnost čte ví, že následují knižní recenze v čele s historickou záležitosní, nesoucí název Přestupní stanice. A hurá na povídky.
Povídky, povídky, povídky. A ne jen tak ledajaké. Začneme tou nej, kterou jsem naťukl u odstavce souvisejícího s Neilem Gaimanem.
Studie ve smaragdové (A Study in Emerald, 2003 - Hugo, Nebula). Napadlo by vás někdy spojit svět Sherlocka Holmese a jeho Baker Street s podivnými bohy a chobotnicemi ze světa H. P. Lovecrafta a jeho Nekronomiconu? A vidíte, pana Gaimana to napadlo a stvořil nevídanou detektivku, která vás vtáhne, pomalu seznamuje s nevšedním světem, kde je něco jinak, aby dříve než se rozkoukáte - byl konec. Ke kladům povídky zajisté patří skvělá čtivost, protože k pochopení a dobré zábavě vůbec nepotřebujete znát svět Lovecrafta, ani se příliš orientovat v detektivkách sira Doylea. rozhodně si však povídku vychutnáte, když budete mít alespoň základní povědomí o klíčových postavách a "reáliích", pak teprve pochopíte, proč byla zvolena tou nejlepší mezi nejlepšími (alespoň pro rok 2004 v Hugovi a Nebule). Tajemný vrah totiž zabije člena královské rodiny Prince Alberta, jež právě není tak trochu člověk, ale je to jiný svět a jiný mrav. Na stopu se mu vydává slavný londýnský detektiv. Už samotný název je odvozen od Doylovy povídky Studie v šarlatové. Velice kvalitní povídka, kterou si opravdu užijete, až když si budete moc vychutnávat perličky z děl o Holmesovi.
Zvuky noci nejspíš poslouchala Jana Jůzlová při psaní této výborné fantasy. Právě tyto spíše historické práce, fungující svět, plastičtí a realističtí hrdinové mi ukazují, že také magie může být inteligentní. A hodně moc inteligentní, protože od března tu byla jedna perla za druhou (Tygří oko pana Šindeláře, Útok dračí legie pana Žemličky) a ani květen není výjimkou.
Máte-li chuť na hororově laděné Hnízdečko, pak objevte fantazijní práci Jana Poláčka. Tato lahůdka - od svého času čelního kyberpunkera - skládá hold románu Ladislava Fukse Myši Natálie Mooshabrové.
Editor Ondřej Jireš má k tisku připravený další výbor s výmluvným názvem Legendy české fantasy a podle ukázky z novely Koniáš: Cesta domů se máme na co těšit. Nakor totiž oslovil špičku české fantastiky (Žambocha, Mosteckého, Procházku, Šlechtu, Vrbenskou a Medka), aby doplnily nebo rozšířili dobrodružství svých legendárních hrdinů. Na pěti stech stranách se tak vrátíme do dávných dob, neskutečných království, abychom sledovali osudy Koniáše, Helgiho Trolla, Kena Wooda, vojáka Rogera Schnirega a v poslední řadě i Kraka ze Stínu modrého býka. Kniha by měla být na pultech začátkem června a rozhodně bude stát za to, alespoň pokud vám výše zmíněná jména něco říkají (tentokrát nebudu vypisovat seznam děl jednoho každého z autorů).
Tak jsme si početli a šok z návratu na zemi nám zmírní Umění konverzace od Jiřího Pavlovského, seriálu odstartovaného před měsícem. V tomto čísle přislo na řadu vyznávání lásky bez sklouzávání ke zbytečným sladko-kyselým klišé červené knihovny. a jako poslední je tu možnost - zástupné termíny. Tady se skutečně klaníme před jedním z nejkrásnějších vyznání lásky: "Jsi děvka, Sáro." Ano, Poslední skaut a jeden z mála skutečně geniálních filmových scénáristů, Shane Black. Pokud někdo z vás tenhle film neviděl (ostuda!) a nechápe, co je na děvce tak romantického, tak vězte, že se na začátku hlavní hrdina rozchází s nevěrnou manželkou, která mu vmete do očí, že kdyby ji opravdu miloval, tak jí vynadá a řekne jí, že je děvka. (str. 57)
a opět se vrátíme na začátek k Neilu Gaimanovi a jeho Sandmanovi v článku Ondry Jireše: Sandman - Síla snění. Milovníci kreslených knih s dialogy ve formě bílých bublin ho určitě znají a uctívají a nebýt mých omezených fondů, už bych se jal veškeré sešity sehnat a hltat a slintat nad nimi. Gaiman totiž dokáže využít nejsilnějších děl mytologie a klasiků, spojit je a vytvořit opravdu neotřelý pohled na svět. V Sandmanovi tak jdeme bok po boku Pánovi snů, jednomu ze sedmi nesmrtelných, postupně si však představíme zbytek jeho rodiny a jejich osudy v měnícím se světě lidí. Ponořte se do příběhů, kde vítězí bytosti silné duchem, nikoliv svaly. (str. 61)
D20 systém patří do kategorie her na hrdiny, tzv. "dračáků". Bohužel jsem se nikdy nestal Pánem jeskyně, takže si z textu odnáším pouze vědomí toho, že k tomuto systému bude zapotřebí dvacetistěnná kostka. Poté si vyslechneme dotazy čtenářů a odpovědi redakce, abychom černobílé stránky opustili v duchu ukázky z románu Zákony silnějšího Jiřího Brossmanna. Očekávejte akční postkatastrofický román z české kotliny.