25.4.2024 | Svátek má Marek






LITERATURA: Pevnost 3/2010

7.3.2010 0:05

Pevnost 3/2010TOPlistI stalo se, že vyšla březnová Pevnost, jejíž obálce vévodí filmový poster ke snímku Percy Jackson: Zloděj blesku. Dříve než jsem nejnovější číslo magazínu o hororu, fantasy a sci-fi otevřel, jsem se nedokázal ubránit smutnému pousmání. Jo, jo, originalita neexistuje a marketingové oddělení propagace dalšího fantasy přepracování úspěšné knihy pana Riordiana se o ni ani nesnažilo. Úspěch Harry Pottera byl tak obrovský, že tu máme poster, který to ani nepopírá. Jak jsem řekl, usmál jsem se a otevřel jeden z našich mála magazínů o fantastice.

Tomáš Němec v úvodníku stručně zhodnotil minulý rok v překladové i domácí fantastice, aby došel k tomu, že se jednalo o rok slabší a dovolil si předpovědět lepší vyhlídky pro ten letošní, zvlášť při pohled na chystané romány domácích autorů. Na minulý rok se zaměřila i anketa, ve které trojice lidí okolo nejvyznačnějších webzinů pojmenovala největší knižní favority.

Harry Potter a vězeň z AzkabanuTématu čísla v podobě chlapce-poloboha-hrdiny Percyho Jacksona se ujal Daniel Storch recenzí filmu a článku o cyklu, který se v nakladatelství Fragment dočkal druhé knihy s podtitulem Moře nestvůr. Moje úvodní pozastavení u posterů k filmu není náhodné. Režisérem filmu byl totiž Chris Columbus. Pokud se jedná o hodnocení filmu, pak 70 % určitě nejsou nadnesená, vždyť je snímek primárně určen dospívajícímu publiku, nehledě na to, že se jedná o nezadrhávající popcornovou zábavu, kde se nedoporučuje příliš zaměstnávat mozek úvahami o tom, jak nám řecký pantheon předkládal Zamarovský (rozhodně však doporučuji přečíst si alespoň jeho slovník antické mytologie, abyste neobtěžovali svými otázkami přísedící v kině). Více o samotných knihách pak zjistíte přímo z webu cyklu věnovanému: www.percy-jackson.cz/.

Po menší odmlce v podobě lehce přehlédnutelné rubriky Bulvár Alfa Ralfa se do 8. března můžete zúčastnit kvízu o ceny, kde mě pobavila již první vypečená otázka: "Je toho dost, co Percyho spojuje s jeho otcem. Například oči. Víte, jakou mají Perseovy zornice barvu?" Předpokládám, že to víte. A pokud ano, pošlete mi odpověď na redakční e-mail.

Pevnost 3/2010 Anna Šochová Vládci močáluAntický svět a téma čísla v závěru ještě připomene článek Jany Jůzlové Bájná Atlantida, který nás zavede na ostrov Santorini v Egejském moři. Jako typ na dovolenou nebo pro investory, kteří čekají, až Řecko začně prodávat své ostrovy, je článek zajisté velice vhodným naťuknutím.

Vzhledem k tomu, že se blíží uzávěrka hlasování prvního kola cen Akademie (12. března), se určitě bude hodit přehledný seznam zajímavých titulů minulého roku, který sestavilo trio Jireš, Němec, Šust. Výše zmínění pánové dodali i osobní žebříčky svých favoritů. S jejich výběrem nelze jinak, než souhlasit. Kladně čtenář přijme i fakt, že každý titul je doplněn také o možnou alternativu. A jaké, že jsou?

Zahraniční fantastika:

Česká a slovenská fantastika

Komiksová fantastika

  • G. Ennis - Punisher Max - Od kolébky do hrobu (alternativa: Ultimates 2 - Národní bezpečnost)
  • J. Loeb, T. Sale - Batman - Dlouhý Halloween (alternativa: Fell 1 - Kruté město)
  • Saint-Exupéry, J. Sfar - Malý princ (alternativa: Koralína)
  • A. Moore - Swamp Thing/Bažináč 2 Láska a smrt (alternativa: Mýty 2 - Farma zvířat)
  • M. Macourek, K. Saudek - Muriel a oranžová smrt (alternativa: 130 - Odysea)

Ve Sci-fi okně se objevil článek Filipa Gotfrida o, čtenářům Sardenu dobře známém, projektu Spiknutí 365, jehož autorkou je Australanka Gabrielle Lord. Následující Literární novinky jsou plné literárních novinek a potěší i Martin Šust svým úvodníkem, kde vtipně připomíná, že nejenom upíry a zombíky živ je milovník fantastiky. Zdá se, že boom by mohl zažít steampunk. V Perlách z moře fantastiky nalezneme jednu skutečně povedenou a relativně novodobou. Nežádoucí efekt Christophera M. Priesta si toto označení bezesporu zaslouží.

Knižní recenze

  • Tad Williams - Trůn z dračích kostí (Martin Fajkus, 70%)
  • Tomáš Korbař - Opičí tlapka (Jakub Zahradník, 60%)
  • Lauren Groffová - Příšery templetonské (Marta Běhounková, 90%)
  • Victor Gischler - Upíří slasti (Petra Neomillnerová, 40%)
  • Alan Moore a kol. - Swamp Thing/Bažináč 2 Láska a smrt (Ondřej Jireš, 80%)
  • Fred Chappell - Věci mimo nás (Ivan Adamovič, 70%)
  • Susanna Clarková - Dámy z Grace Adieu a jiné povídky (David P. Stefanovič, 80%)
  • Brian Storker - Dracula - Světlo a stín Řádu draka (Otomar Dvořák, 50%)
  • J. M. deMatteis, Mike Zeck - Spider-man - Kravenův poslední lov (Vojtěch Čepelák, 70%)
  • P. C. Castová a K. Castová - Označená (Martin Fajkus, 60%)
  • Daniel Suarez - Daemon (Petr Holan, 70%)
  • Robert E. Howard - Krok ze tmy (Jakub Zahradník, 70%)
  • James Patrick Kelly a John Kessel (eds.) - Singularity (Jiří Popiolek, 80%)
  • Philip Reeve - Pekelné vynálezy (Jakub Zahradník, 70%)
  • Randy Stradley a kol. - Vetřelci vs. Predátor 1 (Leoš Kyša, 60%)

V povídkách převažují čeští autoři, ale že by jste v nich objevili nezapomenutelný poklad, se říct nedá. Nicméně se jedná o zajímavě znepokojivý mišmaš. Začneme však jedinou zahraniční...

Jeff Carlson se domácí překladové fantastice nedávno představil románem Rok pandemie. Jeho osobnost odkryje krátký rozhovor a v povídce Oči upřené do daleka se podíváme na další variaci lodi/člověka. Tentokrát však není loď jediným organismem, ale schránkou pro lidské tělo a mysl, kontrolovanou zároveň počítačem. Na jedné z potenciálně obyvatelných planet nalezne lidská průzkumnice řivot, o kterém zjistí krutou pravdu, a rozhodne se zahrát si na boha. Zajimavý přesah práce je patrný v odvěkých dilematech - vyspělá civilizace versus divoši a jejich vzájemná konfrontace...

Zdeněk Žemlička popisuje Něco horšího. Povídka o lidských předsudcích a nespravedlnosti, stejně jako o síle lidské víry v konání dobra je vlastně pouze příjemným pohledem na vlkodlaky (i když ne tak docela vlkodlaky). Možná je i záměrně vybrána pro toto číslo kvůli recenzi na film Wolfman.

Lucie Lukačovičová napsala poněkud experimentální jednohubku Co nevrhá stín.

Posledním povídkovým příspěvkem je Tuzexx Jiřího Mazurka. Postkyberpunková kriminálka ze světa, který mnohými narážkami odkazuje na temnotu minulého režimu a zároveň ukazuje na zápory toho současného konzumního, který diferencuje společnost možná ještě více.

Martin Šust se podruhé vrací k Výjimečným antologiím minulosti, tentokrát do let 1991 až 1995, aby představil soubory s anglo-americkou účastí v českém překladu. První léta po sametové revoluci byla plodná, bohužel však nemálo zajímavých projektů zkrachovalo kvůli přeplnění malého tuzemského trhu, přesto se objevily nezapomenutelné sborníky.

Na scénu nastupuje Jiří Pavlovský a jako profík vám bude radit, jak psát. Jeho sarkastický až cynický humor známe z recenzí. Nejinak tomu je i v jeho rádci pro začínající spisovatele. Zejména proto bych text nedoporučoval útlocitnějším povahám. A také kvůli sprostým slovům. Přenesete-li se přes jeho jedovatě suverénní styl, dozvíte se spoustu užitečných rad, které ani v nejmenším nemusíte poslouchat. Nicméně takové Elmorovo desatero se hodí vždy.

Pohled za scénu nám poskytne současná ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, kterou zejména starší fanové bezpečně znají. Alespoň ti plzenští ze SFK Andromeda určitě. V Dechu draka mě opět zaujala Lucka Lukačovičová dalším z Neobvyklých náboženství - taoismem.

Martin Fabián představí úžasné možnosti vlastních scénářů ve světě WarCraftu, alespoň toho s miniaturami. Karel Wolf zase upozorní na neobvykle vysokou hratelnost počítačové hry Aliens vs. Predator (alespoň nejnovějšího vydání), Mass Effectu 2 a Dante´s Inferno.

Ve filmech bodoval Vlkodlak (Daniel Řehák, 70%), Orphan (Daniel Storch, 70%), Mary a Max (Daniel Storch, 80%) a The Box (Ďuro Červenák, 80%), zatímco naprosto propadla Kniha přežití (Jiří Pavlovský, 20%). V novinkách se Ďuro věnuje agitkám a vysvětlení tohoto pojmu, daleko více však zaujme informace o tom, že se Spider-man bude točit zas a znova dokola. Děsivou informaci tak nezachrání ani anime Panda Kopanda (Alexandra Pavelková, 60%).

Závěrečné stránky Pevnosti pak prolétnou v rychlosti lidé, kteří rádi čtou reportáže, o historii, o LARPu, o magii...

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...