23.4.2024 | Svátek má Vojtěch






LITERATURA: Pevnost 2/2010

10.2.2010 12:05

Pevnost 2/2010TOPlistÚnorová Pevnost opět láká ke vklínění se za kamna už v předstihu a čtení novinek ze světa i domova, povídek nebo spřádání her na hrdiny. Asi největším lákadlem pro starší budou stránky věnované Káju Saudkovi, mladší pak ocení přehled chystaných letošních žánrových filmů a všichni ocení bohatou literární kritiku nebo dílnu. Na obálce se na nás usmívá Johnny Depp, coby vyšinutý Kloboučník (The Mad Hatter) v nejnovějším Burtonově filmu Alenka v Říši divů (premiéra již 4. března 2010).

Rubrikou Co se děje... profičíte za okamžik, abyste se hned podívali, jak že to bude s těmi filmovými trháky roku 2010, což může být škoda, neboť byste si nemuseli všimnout, jak inspiroval Karel Saudek tři české komiksové výtvarníky nebo kam zasílat povídky do 22. ročníku soutěže O nejlepší fantasy. Brontosaura Puňtu by váš kvap také nepotěšil a redakci MFantasy, která představuje nový projekt Ruka osudu, už vůbec ne.

Největšími filmovými trháky roku 2010 se tu dnes zabývat nebudu, neboť vám je určitě v nejbližší době přineseme i na Sardenu. Snad jen připomenu, že 11. února mají premiéru filmy Percy Jackson - Zloděj blesku (Percy Jackson and the Olympians: The Lightning Thief) a Kniha přežití (The Book of Eli).

Tomáš Prokůpek jako znalec Saudkova díla se věnuje i výtvarníkově pohnutému osudu v osidlech komunismu. Přestože za bolševika nemohl svobodně tvořit, přesto dokázal vytvořit komiksy, které s přehledem držely krok se Západem a mají mám co říct i po letech. Nelze než souhlasit, že k definování českého komiksu druhé poloviny dvacátého století by stačilo jedno jméno. Kája Saudek (* 1935).

V úvodníku literárních novinek nám Martin Šust představí nejenom svoji knihovnu, ale i to, co pro milovníky fantastických žánrů znamená. V unikátních projektech pak Jirka Popiolek představí/připomene nezapomenutelnou Nadaci Isaaca Asimova, která se loni dočkala nového překladu Viktora Janiše. Díky hromadě knižních recenzí vám snad vaše oblíbená kniha neunikne v ohromné současné konkurenci, proto není od věci odkázat vás také na naše sardenovské recenze.

Strážcové Varadínu - Juraj Červenák (Martin Fajkus, 70 %); Dragon Age - Ukradený trůn - David Gaider (Karel Wolf, 50 %); Živí mrtví - Staré dobré časy - R. Kirkman a T. Moore (Ondřej Jireš, 50 %); Levá ruka boží - Paul Hoffman (Marta Běhounková, 50 %); Drákula nesmrtelný - D. Stoker, I. Holt (Jakub Zahradník, 40 %); Řeka bohů - Ian McDonald (Jiří Popiolek, 80 %); Stíny v létě - Daniel Abraham (Martin Fajkus, 70 %); Neochvějný - Jack Campbell (Leoš Kyša, 60 %); Agent JFK 22 - Vincent Vega - Miroslav Žamboch (Jakub Zahradník, 60 %); Lord z planety Země - Sergej Lukjaněnko (Jiří Popiolek, 60 %); Komisař - David Drake (Petr Holan, 60 %); Celebrity - Ondřej Neff (Ondřej Jireš, 70 %); Muriel a oranžová smrt - M. Macourek a K. Saudek (Filip Gotfrid, 100 %); Válka o dárky - O. S. Card (Jiří Popiolek, 60 %); Stíny nad Ulldartem - Markus Heitz (Otomar Dvořák, 60 %).

Februárové povídky jsou na tom o mnoho lépe, co se kvality týče, než-li jejich januárové předchůdkyně. Společně s Jimem C. Hinesem se dozvíme, Zač stojí bojovat. Příběh o poslední baště lidí, kteří podlehli magické rase elfů, tedy USA ukazuje poslední zbytky lidskosti v podobě Peggy Turnerové, která pomůže ve skomírajícím světě svému synovi Willovi, aby nesešel z cesty a zachránil svoji dávnou elfí přítelkyni. Elfové, kteří se nepřidali ke Králi elfů, se totiž stávají terčem rostoucí diskriminace a pronásledování z řad lidí. Temný příběh má každému co říct.

Od chmurů z předchozí práce vám pomůže humorná Smlouva s ďáblem Jana Váchala, který nedávno vydal sbírku 6000 miliard. Milovník piva, jehož život bychom s trochou dobré vůle označili za tragický se rázem obrací naruby. Stačí, abyste vychytrale zneužili mimozemšťana a ještě si přitom užili se ženou svých snů. Po povídce následuje krátký rozhovor s autorem.

Téměř snová záležitost Martina Friedricha nám představí knihovníka Pavla Na druhém břehu knihovny. Existují totiž instituce, které obsahují nikdy nenapsané knihy autorů. A vždy s příchodem spánku se o jednu takovou stará i Pavel, alespoň do doby, než se přidá k pirátům, kteří je rabují a díla zpeněží. Příjemná povídka trochu ztrácí dech v závěru.

Vyvolený orgán Davida Pravoslava Stefanoviče odráží inspiraci v Renčínově dílně (samozřejmě myslím Pavla Renčína autora Nepohádky nebo Jména korábu). S nadhledem a vtipem se společně s Jiřím Drakobijcem vydáváme do reálného světa, abychom sledovali, jak si poradí s devítihlavou saní. Ironická záležitost těží hlavně ze zručné práce s jazykem a nemalé autorovy představivosti.

Míla Linc si připravil historickou exkurzi Po stopách Varadínu, která vyústí v roce 1660 událostmi, na které se zaměřil Juraj Červenák ve svém cyklu Kapitán Báthory. Důvěryhodnost fakt trochu narušuje fakt, že se při zmínkách o bitvě na Kosově poli vyskytují v textu dvě různá data. Správně je samozřejmě léta Páně 1389. Přestože Míla připravil tento rozsáhlý text, nemusíte se strachovat, že přijdete o další rady začínajícím autorům v třetí části Krve, potu a slz.

Listárna bohužel nebyla vůbec zábavná, ačkoliv se v ní objevovaly názory na druhý snímek ságy Stmívání s názvem Nový Měsíc (nebo se to odehrávalo měsíc?). Pavlovského emo recenze rozhodně vyvolala vlnu emo(cí).

Těžký chleba grafika nám odhalí rozhovor s tím pevnostním Lukášem Tumou. Dech draka nabídne Jeskyni Vlčí panství.

V karetních a deskových hrách nám Přemysl Oprchal představí karetní Wizardy a z deskovek si Sebastian Chum zahrál Rise of Empires a vyšperkované Tobago. Do mého vkusu nezapadla Temná tajemství Jana Adamce. Snad povídka na pokračování, snad promo Magic The Gathering.

Ani tentokrát nepřijdou zkrátka hráči PC her. Ukrajinci si napravili reputaci Stalkerem s podtitulem Call of Pripyat, který má plus za řemeslnou dokonalost a příběhovou preciznost. O stupínek horčí hodnocení (80 % získal Assassin´s Creed II. Pro mé staré pécéčko s jednojádrovým Athlonem je to přinejmenším naprosto nezajímavá záležitost (o grafice a RAM se raději nebudu ani zmiňovat). Nicméně se dá předpokládat, že si detaily o optimální sestavě dokáže hráč nalézt sám.

Téma čísla doplňují recenze na filmy Imaginárium dr. Parnasse (Martin Tajčman - 90 %), Planeta 51 (Daniel Řehák - 60 %), Sherlock Holmes (Jiří Pavlovský - 70 %), Rec (Daniel Storch - 80%) a Solaris (ta Tarkovského, Daniel Storch - 90 %). Započítat mohu ještě anime Appleseed (Jaderník) Saši Pavelkové (70 %).

Pevnost pak uzavíraji dvě reportáže (z amerického 4PI-Conu a výstavy věnované K. Saudkovi), populárně naučný text s názvem Konspirační teorie, Deset důvodů, proč (ne) dělat LARP a Velká cena v magických disciplínách o historii českého hermetismu.

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...