19.4.2024 | Svátek má Rostislav






LITERATURA: Pevnost 2/2007

1.2.2007

Pevnost 2/2007TOPlistÚnor začal teprve dnes a druhá Pevnost tohoto roku už je týden v prodeji, tomu říkám předstih, možná se tímto tempem dočkáme třinácti čísel za rok nebo, což je pravděpodobnější, nějakých těch speciálů. Zajisté jste si také na různých webech povšimli unifikovaného pevnostního hodnocení, které nám také představil Tomáš Němec ve svém úvodníku jako reakci na rozčarování, související s hodnocením příspěvků. Správně poukázal na to, že každý recenzent by měl k dílu přistupovat co nejzodpovědněji a nejobjektivněji, přesto není v lidských silách se subjektivnímu hodnocení vyhnout. Od tohoto čísla tak budete v sekci Fantastické arény vždy nalézat žebříček kvality knih. Rubrika Co se děje... vypráví o peripetiích s hledáním malíře pro obálku chystaných Žoldnéřů. Redakci se nejvíce líbila malba Marka Hlavatého a zejména obraz Purple team.

Na jaký film se letos těšíte? Tak byla položena otázka pro Richarda Šustu, Dušana Fabiana a Štěpána Kopřivu. Odpovědi naleznete v magazínu stejně jako přehled největších trháků, které by měly v tomto roce zavítat do našich kin. Největších filmových trháků roku 2007 nám Ďuro Červenák nabídne hned dvaadvacet. Většinu z nich naleznete v Pagiho článku, zřejmé zůstává, že i nadále se s přílišnou originalitou nesetkáme a užijeme si mnoho volných pokračování úspěšných snímků nebo přímo jejich remaků. Příkladem uveďme třetího Shreka, Piráty, Spider-mana, Resident Evil. Však uvidíte.

Pevnost 2/2007 Plastev jeduBulvár Alfa Ralfa vyřízuje pozdravy od Jakuba Vandrovce, zmíňuje zpožděné předání plastik Vidoucího a ještě několik připomínek na akce minulého roku. Rozsáhlý článek z pera Martina Fajkuse a rubriky Fantasy ságy nám připomene Eddingsovy trilogie Elenium a Tamuli, které znají miliony čtenářů po celém světě. Jedna z dobrých zpráv navnadí čtenáře připomínkou o druhém vydání triptychu Tamuli v tomto roce.

Začátkem každého roku bývá zvykem zrekapitulovat si rok předchozí a proto také redaktoři Pevnosti nezaháleli a připomněli nám To nejlepší z roku 2006, alespoň v literatuře (v dalších rubrikách z dalších odvětví fantastiky). Osobně jsem zvědav, nakolik se tyto osobní tipy projeví v nominacích na ceny Akademie SFFH. Výhodou žebříčku zůstává doporučená alternativní četba, takže si každý ze čtenářů může v klidu rozmyslet, jestli opravdu nemá co číst.

Literární novinky připomínají, co by nás časem v českém překladu mohlo čekat. Namátkou vybereme Lovce Duny - pokračování klasické Duny,  které zpracoval podle poznámek svého otce Jamese,  syn Brian s pomocí Kevina J. Andersona. Dále se brzy setkáme se jmény jako Kuttner, Chadbourn, Eschbach, Downerová a Abercrombie.

Perlou z moře fantastiky se stal román oceněný Hugem 1967, pamětníci určitě začínají horečně přemýšlet, aby záhy vyjasnili své tváře - ano, opravdu se jedná o Heinleinův román Měsíc je drsná milenka. Jiří Popiolek tuto klasiku ohodnotil 80 %, tedy označením DYNAMIT (Velký zážitek - snad jen myšlenka byla trochu nedotažená, svět občas ujel na alogičnostech, možná k dokonalé životnosti postav chyběla špetka navíc. To si ale uvědomíte až mnohem později. Narazili jste totiž na kus, se kterým si v životě nepochybně ještě párkrát potykáte. A rádi.) podle nového hodnocení.

U všech recenzí je pak bodování přizpůsobeno novému rozhraní, přesto se setkáme s velmi dobře zvládnutými knihami, které přesahují hranici průměru. A po nich už konečně nějaké to povídkové čtení...

Povídky Michala Špačka z Pevnosti určitě znáte, kdo by také ne, vždyť dokázaly upoutat čtenářskou pozornost oprávněně. Psát o Středozemi z pohledu skřetích bojovníků vyžaduje velkou autorskou invenci a um, aby dílo pana Tolkiena nebylo znehodnoceno. V Arthedainských věžích se kloubí dokonalá znalost literárních reálií společně se značnou originalitou. Vydejme se proto k hraničním strážním věžím, které chrání nejenom Kraj od vpádu skřetů a skurutů. Jaro 1409 T. v. bylo poněkud studeným, navíc to byl čas, kdy se události znovu uvedly do pohybu a schylovalo se k válce. Ačkoliv podvědomě budeme fandit bojovníkům světla, ve Špačkových příbězích nepostrádají nepřátelé vytrvalost ani prohnanost. Tato povídka pak po čtenáři vyžaduje přemíru soustředění kvůli dějům odehrávajícím se na několika frontách s několika hrdiny, kterých si příliš neužijeme, sledovat osudy jednotlivců v krvavé řeži, není nikterak snadné.

Dalším "majstrštykem" je Tlesknutí jedné dlaně od Petra Schinka (naposled třeba příspěvek do JFK s názvem Kalibr .45), zkušeného mladého autora. Nejspíš si vzpomenete na jeho fantasy verzi kovboje van Hautena z Ikarie. Pro tentokrát si zvolil trochu jiného dvorního hrdinu, šermíře Thibauda de Accrocheur. Sebevědomý šlechtic a ochránce královny vzbudí velice rozporuplné dojmy (něco jako tchýni, spadnuvší ze skály ve vašem novém autě). Thibaud patří do sorty namyšlených a o sobě nepochybujících, možná až příliš sebevědomých, maníků s modrou krví. Plebs a jiné švábstvo se před ním třese strachy, pikle proti němu kují prohnaní sokové v záležitostech vlastní obliby u královny a zrovna někdo takový se tohoto vylepšeného šlechtice pokusí zabít. Začíná červení čvachtající jízda, na jejíž konci nalezneme řešení a stylový otevřený konec. Syrový styl a svět fungující na principech alchymie přináší neutuchající gejzíry překvapení a zábavy. Snad se s tímto šikovným floutkem ještě někdy setkáme - v jádru to není špatný člověk.

Druhá část návodu, jak psát epickou fantasy Juraje Červenáka opět trefovala přímo do černého, alespoň z mého pohledu redaktora, který se setkává s rozličnou povídkovou tvorbou. V minulém díle radil trpělivostí a pečlivou přípravou, v tomto článku se člověk konečně může vrhnout na psaní a věřte tomu, že dlouhodobá příprava byla nutná, ale přesto jsme se nejtěžšího břemene vůbec nezbavili, čeká nás totiž psaní a následné škrtání. Osobně už se nemohu dočkat dílu třetího a nejspíš posledního, kde se dozvíme o peripetiích a jednáních s někým jako jsem já (samozřejmě také o soužení redaktorů a vydavatelů s vámi).

Únorová Listárna potěší hnidopichy, kteří píší do redakce naštvané e-maily a dopisy, dovolávajíc se otištění svých požadavků po úpravách a odstranění chyb. Ne, že by redakce nechtěla jejich volání vyslyšet, ale chvíli trvalo, než konečně přišlo pár slušných a věcných dopisů, na něž redakce ráda odpoví. Pokud se vám na Pevnosti také něco nelíbí, pak se poučte, jak se dá slušně vyjádřit vaše nespokojenost. Pokud bude věcná a vulgarit prostá, určitě se o ní také dozvíme.

Přichází Dech draka, který mě dostatečně zaujal novou jeskyní Vendeta Honzy Šlechty. Jelikož hry na hrdiny nehraji (a určitě o mnoho přicházím), tak skoro nic nevím o této bohulibé zábavě, snad jen něco málo o pánech jeskyně a jejich vůli a vytrvalosti, aby přinesli dostatek zábavy ostatním speleologům. Právě v popisu městečka a boji klanů proti sobě jsem nevěřil vlastním očím, jak hodně musí být takovýto svět propracovaný, aby dobrodružství mohlo vůbec začít.

Nejnovější deskárnu Dorn představí znalec David Bimka. Tato fantasy záležitost by rozhodně neměla uniknout vašemu zraku. Následující stránka se zaměří na srovnání her recenzovaných v uplynulém roce a kdo rubriku pečlivě sledoval, případně si hry osobně vyzkoušel, se může pustit do výměny názorů, zda-li se redaktor přeci jenom nemýlil, osobně však myslím, že nikoli.

Ve filmech se dozvíme o dalším Gibsonově režisérském pokusu, tentokrát z dob upadající mayské říše. Recenze Apocalypta vám snad pomůže si film užít více, než by se stalo bez jejího přečtení, protože Gibson opět nesázel na příběh jako takový, ale na množství ukrytých odkazů na soudobou kulturu. Osobně se na film vysloveně těším, snad nebudu příliš zklamán. Další z článků vám pomůžou v rozhodování, proč jít či nejít na Dejá vu, Saw 3, případně si půjčit nebo zakoupit DVD Metropolis a Nezvratný osud 3.

Filmové novinky přinesou čerstvé informace o Indym 4, aneb ještě lepším, vlastně nejlepším, vyprávění o trochu jiném archeologovi. Mimo jiné spoustu dalších informací o největších fantastických peckách blízké budoucnosti.

Saša Pavelková v anime rubrice rozebere nejlepší filmy s hrdiny, kteří to v kreslené podobě umí nejlépe s meči (ať už upírský Dunpeal nebo samurajsky laděný seriál Hakkenden).

Miroslav Drozen odvede naši pozornost k LARPu, pro změnu bulharskému. Našinec si po přečtení musí zhluboka oddechnout a poděkovat všem zainteresovaným, protože v Bulharsku se touto záležitostí zabývá nanejvýš stovka nadšenců. Jako bonbónek si pak můžete ušít šlechtický pánský kostým.

Petra Neomillnerová se od vytrhávání kousků kůže přesunula k jehlám a osvětlí historii tetování od pravěku až po současnost. Ve sloupku se zaměří na přivolávání blížícího se jara.

Nový seriál Františky Vrbenské o ženách, které začarovaly dějiny si na mušku vzal Fa Mulan, válečnici ze 6. století, která bojovala jako muž (doslova), aby své druhy na konci své kariéry velice překvapila.

Po pár měsících odmlky se vrátili Vlaďka a Martin Slívovi na stránky Pevnosti v cyklu vyprávění o skutečné Středozemi (Novém Zélandu). Mimo jiné vysvětlí, proč se Zélandu říká ráj na zemi a jaké krásy skýtá jeho panenská příroda.

Ještě jste nesháněli februárový magazín o fantastice? Chyba! Rychle si ho utíkejte sehnat, protože březnový se na stáncích (nebo ve schránkách) objeví již za tři týdny.

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...