16.4.2024 | Svátek má Irena






LITERATURA: Pevnost 12/2006 - Eragon

14.12.2006

Pevnost 12 2006TOPlistPoslední letošní Pevnost se zabývala filmem, filmem, jehož česká a slovenská premiéra nás čeká již pozítří. Jak možná už nemálo z vás tuší nebo dokonce ví, tématem čísla se stal nejnovější fantasy projekt - Eragon. Obligátně se však zastavíme u uvodníku šéfredaktora a u stručných informacích, o tom, co se děje...

Tom Němec připomenul letošní bohatý přírůstek domácích antologií a úspěchy, které Pevnost oslavila - například ocenění Akademie SFFH a vytvoření skvělého redakčního celku a všem čtenářům popřál fantastické vánoční svátky a nový rok 2007. Děkujeme.

Co se děje připomíná stále se blížící Eurocon 2007 v Copenhagenu, zprovoznění nového webu Fantasya.cz a nabídku fantastického divadla Kámen. Za přečtení také stojí odpovědi spisovatelského trojlístku Bacigalupi, Rosenbaum a Jay Lake, kteří se objevili v druhých Trochu divných kusech Martina Šusta. Otázka zněla: Jak vnímáte překlady svých textů do cizího jazyka?

Jak bylo zmíněno, tématem čísla se stal snímek Eragon. Ďuro Červenák nám v rychlosti objasní všechno, co předcházelo natáčení filmu, co můžeme očekávat (křížence Pána prstenů s Hvězdnými válkami) a perličky z natáčení. Kromě toho zjistíme, jak královský byl stanoven rozpočet a kde se film točil. Na dlaší stránce převezme slovo Jiří Popiolek a soustředí se na postavu autora literární předlohy C. Paoliniho, přičemž se také pokusí objasnit fenomenální úspěch trilogie v USA. Odkaz Dračích jezdců patří k fantasy, která sice nepřináší nic nového, ale vhodně kombinuje osvědčená témata a pro americkou mládež (a nejonom ji) znamená asi tolik, co Harry Potter pro Brity - navíc se oba dva vydali dobývat svět.

Ziřin Bulvár Alfa Ralfa zabral menší prostor (jedné stránky), ale odhalil skutečně skvělé bulvární drby ("drb" o útoku popelnice na nebohého Silvera). Před otočením stránky nás falešný sob informuje o tom, jak důležité může být šetření si pacek.

Další text je věnován úspěchu fantasy ságy, alespoň v domácím československém moři fantastiky. Martin Fajkus představuje výtvor Ď. Červenáka - slovanského černokněžníka Rohana. Aby toho nebylo málo, dozvíme se více o Bohatýrovi alias sáze o Iljovi Muromcovi.

Literární novinky Martina Šusta jsou pro pravidelné čtenáře Sardenu opakováním nedávných událostí, vždy však přináší data zajímavá a kolikrát neviděná. Ve svém sloupku zmiňuje smutnou zprávu o skonu Jacka Williamsona. V rubrice samotné pak upozorňuje na Trochu divné kusy 2, sbírku povídek Stíny nad Baker street, ve které nebude figurovat pouze jméno A. C. Doyla, nové internetové stránky Akademie SFFH, komiksové nadílce od Neila Gaimana, WFA a ještě několika "maličkostech".

Perly z moře fantastiky nahradila nová nepravidelná rubrika Unikátní projekty. Tentokrát se dozvíme, čím je jedinečná čerstvá antologie Legie nesmrtelných. Kromě celkem povedených povídek pak zejména autorským složením, protože vedle zahraničních autorů vystupují čeští povídkáři a podle hodnocení rozhodně nezklamali.

V samotných Knižních recenzích jsem pak maličko pěnil, zvlášť když už jsou skororecenze omezeny rozsahem, čekal bych, že recenzenti budou trochu objektivnější nejenom v hodnocení. Některé žánrové knihy hodnotí lidé s jiným zaměřením nebo se mi zdá, že slovo průměr naplňuje jiná procentuální stupnice. Vysvětlení však můžeme nalézt také v tom, že už nevychází špatné knihy.

O Ďuro Červenákovi jste se mnoho dozvěděli z předchozích rubrik první povídka pak patří tomuto slovenskému spisovateli. Odehrává se na pomezí historických faktů skloubených s fantasy. Bivoj a vládce stříbrného šípu naznačuje jistou spojitost s Jiráskovými Starými pověstmi, to byl ale pouze jeden z pramenů, které autora inspirovali. Napínavý hutný a odsypávající děj, skvělý jazyk a prostředí propojují nezvykle dobře vystižené charaktery a dialogy. Chce se mi zaplesat a popíchnout tvrzením, kam se hrabe Kulhánek, ovšem to bych srovnával mléko s vodou. Plesám a doporučuji.

Zahraniční povídku napsal Benjamin Rosenbaum a najdeme ji v antologii Trochu divné kusy 2, odkud byla převzata. Ten, jenž přijímá vše nové potěší milovníky nezvyklých mimozemšťanů.

Částí devátou končí seriál Jiřího Pavlovského o Prostém umění konverzace. Originálně a netradičně nám autor předložil výpis z icq debaty se Štěpánem Kopřivou

Jedním ze zlatých hřebů Pevnosti se podle mého skromného názoru stal úryvek ze Sapkowského rozhovorů s historikem Bereśem.

Srdce komiksofilů potěší rozsáhlý příspěvek dua Čepelák/Chum o guru kreslených obrázků Bryanu Talbotovi.

Sebastian Chum udělá radost všem příznivcům RPG, protože se na stránky magazínu tato rubrika vrací a začíná pěkně u čtenářů, které toto odvětví herního průmyslu láká (jedná se o klasické RPG a ne o počítačové hry).

V Listárně jsme nuceni zpytovat svědomí, neboť nás redakce požádala o kontrolu našich příspěvků, v nichž se hromadí nemálo hrubek. Černobílé stránky pak opouštíme ukázkou z příští knihy z edice Pevnost. Mladším se představí Čas rytířů Zdeňka Žemličky.

Hlavním recenzovaným snímkem rubriky Kino & DVD se stali Potomci lidí.

Pan Červenák kromě skvěle píše, plánuje rozšiřování svých fantastických knih a navíc stíhá vést Filmové novinky Pevnosti.

Nádherné dny není nový název relace o počasí, ale korejský anime snímek, jehož kvalita by neměla uniknout žádnému milovníkovi sci-fi zábavy. S recenzí jsme se na Sardenu už setkali a věřte, že tento film s přímočarým a jednoduchým dějem vás dokáže oslovovat znovu a znovu. Pokud kdy nebudete vědět co s volným časem, pak si zkuste tento, nejenom vizuálně, přitažlivý snímek sehnat.

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...