25.4.2024 | Svátek má Marek






LITERATURA: Pevnost 10/2006

12.10.2006

Pevnost 10/2006Před týdnem vyšla říjnová Pevnost, tudíž nadešel čas informovat ty z vás, kteří se ještě nerozhodli, zda si ji koupí, aby skrze tuto recenzi učinili správné rozhodnutí. Takže s chutí do toho, opět se redakci Pevnosti povedlo najít nosné téma čísla a přitom neochudit širokou vrstvu čtenářstva o to nejlepší nejenom na poli současné literární a filmové fantastiky.

V úvodníku informuje "nový" šéfredaktor Tomáš Němec o spuštění renovovaných pevnostních stránek a několika rubrikových novinek (o těch se však zmíníme níže). O stránku dál se dozvíme, Co se děje... Například poblahopřejeme výhercům letošního ročníku soutěže O stříbřitělesklý halmochron a dozvíme se informace o právě odstartovaném 18. ročníku. Pražští se dozví o sffh aktivitách Domu dětí a mládeže v Praze 8 (blíže na DDM Praha 8 a v neposlední řadě také odkaz pro milovníky dřeváren: http://www.ucw.cz/~azrik/vpn.htm.

Trojlístek Viktor Janiš (překladatel), Charles Stross (spisovatel) a Antonín Kudláč (publicista) odpověděli na otázku, kterého z mrtvých autorů by chtěli oživit. Vyhráli by to Jan Zábrana, John Brunner a Roald Dahl.

Hlavní náplní říjnového čísla magazínu se stal chlápek z obálky - literární hrdnina Druss - výtvor Davida Gemmella, který nedávno zemřel. S Drussem prorazil Gemmell na literární scénu již v románu Legenda (1984, č. Návrat 1999), který však původně přepracoval z odmítnutého rukopisu. Úspěch spočívá ve spisovatelském umu pana Gemmella, který jako novinář dokázal psát hutně a srozumitelně s použitím hovorového jazyka. V současné době se chystá k vydání již pátá kniha z cyklu Kroniky Drussova života. Daleko více informací vám však naservíruje Martin Fajkus v Legendě jménem Druss, kterou vhodně doplňuje životopis pana Gemmella.

Prvním překvapením je nová rubrika Bulvár Alfa Ralfa Darth Ziry, informující o dění ve vodách sci-fi, fantasy, hororu a oblastech souvisejících (str. 10). Každý, kdo chce informovat o nějaké zajímavé akci, pak může tyto zaslat na e-mail: redakce@pevnost.cz. Vzhledem k redakční uzávěrce se tak z Pevnosti stane měsíčník, kde můžete nalézat informace z první ruky, někdy pouze čtrnáct dní staré.

Překvapení číslo dvě má na svědomí Martin Šust, který se rozhodl napravit poněkud špatnou znalost některých nově překládaných autorů ze zahraničí. V prvním příspěvku představí Nové hvězdy z Tritonu. Kromě stručných iniciál se dozvíme, co nás čeká v českém překladu. Přiznejme se, říkají nám něco jména jako: R. Scott Bakker, Stel Pavlou nebo Nick Sagan? Jak jste přijali další esa ze stáje Tritonu, kterými jsou Eric Brown, či Chris Wooding?

Rozhovor s Robertem J. Sawyerem má na svědomí Robert Mareš. S tímto úspěšným kanadským autorem jsme se doposud mohli seznámit v několika povídkách v Ikarii a brzy chystaném románu Hominidé z trilogie Neandrtálská paralaxa. V rozhovoru se dozvíme něco o jeho ceněných webových stránkách. Začínajícím autorům poradí, jak na psaní, stejně jako několik dalších zajímavostí. Interview skvěle doplňuje životopisný medailonek, dále také jedna z jeho non-sf povídek Padlý anděl.

V literárních novinkách Martina Šusta nahlédneme pod roušku tajemství připravované Lukjaněnkovy Poslední hlídky, těšit se můžeme na dárek čtenářům od nakladatelství Polaris, které oslaví patnáct let své existence, nebo na nejnovější román klasika žánru Jonathana Carrolla. Těšit se můžeme na albatrosovské vydání knihy Malér Eyerová úspěšného Jaspere Fforda. Milovníky komiksu nadchne Úplný průvodce životem nejdivočejšího barbara na světě od Roye Thomase a samozřejmě nesmíme zapomenout na nedělní návštěvu Bryana Talbota v Praze. Martinovo srdce zaplesá nad zlatými časy v ČR, kdy sem jezdí poměrně mnoho zahraničních celebrit.

Perly z moře fantastiky nemusí být pouze léty ověřená klasika, ale rozhodně také některé revoluční počiny, na něž nezapomenete ani po letech. Přesně takový je také Spin Roberta C. Wilsona, alespoň podle Martina Šusta. Představte si budoucnost Země a jejích obyvatel ve světě, kde je obloha zakrytá neznámým štítem. Wilson zde veškeré problémy mistrně maskuje na pozadí osudů hlavních hrdinů. Po čerstvé várce recenzí přichází tolik očekávané povídky.

V srpnovém vydání Pevnosti jsme si mohli přečíst povídku Vlastislava Tomana, dlouholetého šéfredaktora "ábíčka", po dvou měsících se vrátíme ke staré, přesto výborné práci pro mládež, která se stala inspirací, k dnes již klasické, komiksové adaptaci. Povídka Příchod bohů vznikla v roce 1966 a člověk si při jejím čtení nostalgicky zavzpomíná na nejklasičtější díla z éry Zlatého věku science fiction, když jsem příběh četl, několikrát jsem si scény v něm popsané asocioval s Vesmírnou oddyseou A. C. Clarka. Obyvatelé Žluté planety jsou na úrovni neandrtálců a lidská průzkumná sonda notně ovlivní jejich životy, alespoň životy tlupy, zvoucí Gron-c-chové. Sledujeme jejich zbožnění Malého boha a postupné osvojování si technických vymožeností, jakými bezesporu byl luk nebo vor. Klasika, která potěší čtenáře každého věku.

Padlý anděl (Fallen Angel, 2000) sice Robertu Jamesovi Sawyerovi nevynesl žádnou významnou cenu, ale jedná se o docela dobré počteníčko, těžící z lidského strachu, ďábelské bytosti a faustovského upsání duše. Klan Renaldů provozuje v USA cirkus a jeho provazochodecké číslo přitahuje diváky po dlouhá léta, hlava ryze rodinného klanu však nemyslí na to, že někteří jeho členové se těžko vyrovnávají s alternativou pádu. Povídka skvěle a bez zádrhelu plyne, snad až na závěr, který jsem si musel přelouskat několikrát, přestože byl popis natolik chytlavý, tak sugestivní, až jsem ztratil nit příběhu (dobře, začala se mi unavou klížit víčka). Povídka mě zasáhla o to hlouběji, neboť jsem se chystal na svůj první skok z mostu (vřele doporučuji, skvělá adrenalinová zábava).

Pan učitel Josef Pecinovský exceloval v české fantastice zejména na přelomu let osmdesátých a devadesátých, však to také dokázal ziskem dvou Cen Karla Čapka. Redakce Pevnosti si pro nás připravila jeho humornou hříčku Správce pekla, která popisuje trampoty programátora a hackera Jakuba, jenž se ocitl v pekle, které má menší problémy s přijímáním nových duší - aneb byrokracie kvete všude. Tato práce se nese v uvolněném duchu, přesto daleko více osloví lidi, kteří už měli zkušenosti se sítí a počítači obecně. Spousta jemných narážek a inteligentní ironie se odráží zejména na kontaktu člověka konce dvacátého století s archaickými pekelníky. Velmi mě pak pobavil vtípek, těžící z neznalosti počítačů. Napadlo by někoho z vás zavirovat počítač virem chřipky?

Sedmým pokračováním nás Jiří Pavlovský seznamuje s Prostým uměním konverzace. Tentokrát se seznámíme s hvězdou scénáristky Sherman-Palladinové, tvůrkyně to Gilmorových děvčat. Každá epizoda oblíbeného seriálu disponuje zhruba dvojnásobným rozsahem, oproti klasickým scénářům. A proč to? Protože se tam zběsile diskutuje, nechtěl bych vidět podobu dabingu vytvořené jednou komerční televizí ;-)

Z minulého čísla můžeme stručně připomenout dokončení Sexuálních praktik Zeměplošanů Petra Čápa. Ono kouzlo trochu vyprchalo, přesto si rádi zavzpomínáme na to, jak se rozmnožují vlkodlaci, Igorové a malý národ.

Velice jsem si vychutnal článek následující, z pera zkušeného Filipa Gotfrida, který vzdal hold právě Vlastimilu Tomanovi a kreslíři Františkovi Kobíkovi, tvůrcům to české komiksové legendy, kterou zajisté zbožňovali (minimálně) všichni našinci, narodivší se před rokem 1981. Zlatá éra časopisu ABC a komiksových perel Příhody Malého boha, Příchod bohů, Kruanova dobrodružství, Kruanova cesta, Kruan a Bohyně, později pak pod kresbami pana Škody Kruan a Pozemšťané.

Sebastian Chum nám připomene odnož hry World of Darkness, tedy Vampire the Requiem. Když to tak čtu, tak to vůbec nezní špatně, žel bohu jsem se s těmito hrami nikdy nesetkal hlouběji, takže tomu nerozumím a zatím ani nevím, jak to funguje. Přesto by si tuto pravidelnou rubriku neměli nechat ujít zejména hráči RPG...

Po Listárně a ukázce z příští pevnostní knihy Oči baziliška, následují filmové recenze. Těmto rubrikám dominuje filmový epos Beowulf a Grendel, který sice od Ďura Červenáka obdržel 80%, na CSFD.cz si drží slušných 69%, přesto jsem z tohoto filmu měl rozporuplné dojmy. Skvělá výprava a kostýmy se tlučou s poněkud pomateným vyprávěním a stylová hudba příliš koliduje s dlouhými mezerami ticha, rozhodně bych se nebál srovnat tento film s Conanem, kterému sice nedýchá na paty, ale rozhodně má co nabídnout, pokud nebudete při filmu příliš netrpěliví. Každopádně se nemusíte bát tragikomických pokusů ve stylu Krále Artuše nebo Tróji, kde není Hollywood, tak je daleko větší šance natočit film podle svých nejlepších představ. Třeba časem posoudíte sami, česká premiéra je zatím v nedohlednu.

Za další zmínku stojí DVD tip měsíce Daniela Storcha. Princezna Nevěsta mě rozhodně zaujala a slova Daniela Storcha vás nenechájí klidnými, dokud si neuděláte vlastní názor na tuto pohádku/nepohádku od Williama Goldmana.

Z filmových novinek Ďura Červenáka zmiňme pokračování dvoudílného televizního Merlina pod názvem Merlinův učeň, bojím se, bojím, zklamat se v tomto volném pokračování. Rusové po úspěchu hlídek, rozjíždějí velkofilm Vlkodav, Američané zatím přemýšlí o třetím pokračování Mumie, Le Guinová trne nad filmovým zpracováním Zeměmoří a Britové se chystají na další zombiárnu.

Anime nově představí Animecon, takže se netěšte na animované snímky. Karel Wolf se pro změnu bude rozplývat nad herním veletrhem Games Convention 2006, proběhnuvším v Lipsku. Upřímně musím přiznat, že Kájovi závidím modelky, tedy, rozumíme si, nejnovější gamesy...

Z dalších článků a podrubrik zaujme Ziřina reportáž z Parconu/Taurconu a pojednání Petry Neomillnerové o Kultu Wicca. Jednou z posledních novinek je první díl seriálu o Skutečné Středozemi dua cestovatelů Slívových, kteří nás podrobně budou seznamovat s Novým Zélandem. Seznamne se s bojovým uměním Maorů.

Jak sami vidíte, říjnová Pevnost je bohatá a pestrá, přesně taková, jakou ji máme rádi. Tak už tu neposedávejte a utíkejte si ji koupit ;-)

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...