Neviditelný pes

LITERATURA: Mistrovské dílo posledního velikána opět na pultech

25.6.2010 0:05

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.

TOPlistNakladatelství Laser-books tento týden vydalo další, již sedmadvacátý, román z úžasné řady Mistrovská díla science fiction. Jedná se majstrštyk Man Plus dnes již posledního žíjícího velikána Zlatého věku SF Frederika Pohla. O pozornosti tuzemských vydavatelů věnované Pohlovi svědčí i to, že ve velice krátké době po vydání se v loňském roce na českých pultech objevil prozatím autorův poslední román Poslední teorém.

Frederik Pohl se narodil v New Yorku a severovýchodu USA zůstal věrný, dnes žije na okraji Chicaga. Stal se členem newyorské skupiny SF fanů a zejména autorů The Futurians. Tato skupina byla zajímavou partou, působící v letech 1938 až 1945. Tady se Frederik Pohl seznámil se svým spoluautorem Cyrilem M. Kornbluthem, s Isaacem Asimovem či se svojí třetí ženou Judith Merril.

Tvůrčí spolupráce s C. M. Kornbluthem byla ukončena předčasnou Kornbluthovou smrtí v roce 1958. Přesto společně stihli napsat vynikající Obchodníky s vesmírem - Space Merchants (1953, čas. verze Gravy Planet, Galaxy, 1952). Řadu svých povídek psal pod různými pseudonymy v době, kdy redigoval časopisy, a tady se otvírá prostor pro různé dohady - z nichž ovšem prosazování vlastní tvorby nízké literární kvality určitě nepatří k oprávněným.

Série Heechee, uvedená románem Gateway (1977, Nebula) či Starchild (s Jackem Williamsonem) jsou jen částí jeho tvorby. Ve spolupráci s Lesterem Del Rey napsal román Preferred Risk (1955). V roce 1952 ve spolupráci s Judith Merril vydal antologii Tomorrow, the Stars pod pseudonymem Robert A. Heinlein.

Sedmdesátá léta byla svědkem nevyhnutelného zlepšení Pohlových prací. Úspěch začal s povídkami The Gold at the Starbow's End a The Merchants of Venus. V roce 1976 vydal Pohl jeden ze svých nejdůležitějších románů Man Plus (Nebula). Román pojednává o kolonizaci nepřátelského prostředí Marsu lidmi. Cílem je člověka přetvořit natolik, aby byl schopen na Marsu žít - vzniká kyborg.

Frederik Pohl je orientován na hard SF, zajímá ho věda v SF, zajímá ho to, jak svět funguje - a jak to může vyjádřit ve své literární tvorbě. S tím souvisí i to, že příliš neoblibuje mezní polohu SF tam, kde se promíchává s fantasy.

Anotace:

Lidstvo již dlouho devastuje svou rodnou kolébku – Zemi – a možnost zániku lidské rasy je čím dál pravděpodobnější. Projekt Man Plus začal jako cesta k průzkumu a kolonizaci Marsu. Jedná se o transformaci lidí v kyborgy – kombinace člověka a stroje – kteří by mohli nejenom přežít, ale i prosperovat v subarktickém mrazu a v atmosféře téměř bez kyslíku. Mezinárodní situace se navíc začíná rychle zhoršovat, takže kolonie na Marsu může být jedinou nadějí na přežití lidské rasy. Ale první člověk, transformovaný do kyborga, umírá. Roger Torraway je dalším dobrovolníkem k transformaci, ale ani on si nemůže být jistý, zda přežije proces přeměny. A pokud ano, jak bude jeho žena – a s ní i zbytek lidstva – reagovat na manžela, který už nevypadá lidsky? Vydrží jeho psychika rostoucí odcizení a s ním spojené problémy? Je opravdu vše takové, jak se zdá? Man Plus patří k nejvýraznějším dílům Velmistra žánru science fiction Frederika Pohla, což dokazuje také cena Nebula, kterou kniha získala za nejlepší SF román roku.

Frederik Pohl: Man Plus
Vyšlo jako sedmadvacátá kniha z řady Mistrovská díla science fiction.
brožovaná, překlad Karel Blažek, obálka Chris Moore, 256 stran, cena 219 Kč

Jan Pechanec


zpět na článek