21.10.2021 | Svátek má Brigita


LITERATURA: Komiks v ŘÍJNU – LISTOPADU: POSLEDNÍ OPÁČKO, SPRATKOVÉ

5.1.2006

 

Je potřeba to znova opakovat? Zdůrazňovat, že komiksům se před Vánocemi prostě daří jako tasemnici v tlouštíkově střevu? Vyjmenovávat všechny pecky jako Spider-Man, Arkwright, Lucky Luke, Asterix, Sandman, Dracula, Moucha, Pod dekou a další, které se na pultech krámu objevily? Asi ano, protože jste zdá se zlobili a nedávali pozor. Takže naposledy:

 

VYŠLO: ASTERIX 33 – NEBE MU PADÁ NA HLAVU, BASKET FLORA II - DÉMON ZLOČINU KANDIDUJE, CREW2 Č. 15, DOBRODRUŽSTVÍ LUTHERA ARKWRIGHTA, DRACULA - SKUTEČNÝ DENÍK JONATHANA HARKERA, KONTRABAND, LUCKY LUKE, MOUCHA, POD DEKOU, PSYCHOTERAPIE, SANDMAN 4 – ÚDOBÍ MLH, SPIDER-MAN – ODHALENÍ, TAJEMNÝ PLAMEN KRÁLOVNY LOANY, USAGI YOJIMBO - MEZI ŽIVOTEM A SMRTÍ

Je to tu, dokonce ještě o nějaký ten den dříve, než bylo v oficiálním edičním plánu Egmontu avizováno: v celosvětové premiéře právě vyšel 33. díl Asterixových dobrodružství s názvem Nebe mu padá na hlavu. Autorem kresby i scénáře je – celkem logicky vzhledem ke Goscinnyho smrti v roce 1977 – Alberto Uderzo, český překlad má na svědomí Michal Lázňovský. Rozsahem (48 stran) ani formátem (a4) se album od předchozích neliší, na první pohled je však jiná úprava obálky. Osm chybějících dílů (25 – 32) Egmont postupně dovydá. Recenzi čtěte zde.

 

V pátek 11. listopadu proběhl od 20.00 hod. v pražském klubu Vagon koncert kapely A bude hůř a spřízněné skupiny Benjaming Band, během kterého byl pokřtěn druhý díl komiksové verze Basketa Flory Jana Pelce. I druhý díl komiksu o boji chrabrého detektiva Basketa Flory s Démonem zločinu - tentokrát s názvem Démon zločinu kandiduje - nakreslil Andrej Sujetov Kostić a vydalo nakladatelství zde v edici Glum.
Recenzi prvního dílu Šéf přichází čtěte zde, rozhovor s Andrejem Kostićem zde.

 

Crew2 15/2005Magazín Crew2 č. 15, který se tento týden objevil v prodeji, na svých 84 stranách nabízí mj. příběhy Human Target – Pětidenní milost a Deathblow – Smrt v hrsti prachu, speciální rozhovor Grus vs. Kopřiva (prvně jmenovaný stvořil obálku tohoto čísla) a samozřejmě dokončení ledové detektivky Blacksad – Národ ledu. Recenzi předcházejícího čísla čtěte ZDE.

 

Celý rok jsme pečlivě sledovali cestu slavné fantasy Dobrodružství Luthera Arkwrighta na český trh. Černobílá, luxusně vypravená kniha Bryana Talbota je teď díky Comics Centru konečně v prodeji. Nakladatel k 286 stránkovému dílu v překladu Dany Krejčové dále uvádí: Talbot rozvíjí z počátku banální střetnutí mezi dobrými strážci dimenzí (ze Země v paralelním vesmíru nazvaném prostě PARA 0.0) a padouchy (nazývanými Disruptoři) v hotové orgie výtvarných stylů, nápadů a podivných vynálezů, které  potěší hlavně všechny milovníky filmů Karla Zemana. V množství vzpomínek je dovyprávěno i mnoho dalších detailů, takže se vám bude zdát, že Luthera znáte celý život. Přestože se vznik tohoto komiksu datuje již na počátek osmdesátých let, na jeho kvalitách čas nic neubral… Obsah je následující:
Předslov Bryana Talbota pro české vydání - 9, Předmluva – 11, I.: Rozkolnická spirála – 15, II.: Petrohradská smlouva – 41, III.: Princip Ohňomrazu – 63, IV.: Černé úterý – 85, V.: Divadlo krutosti – 115, VI.: Brána vědomí – 135, VII.: Anděl osudu – 165, VIII.: Bitva o Londýn – 191, IX.: Ruka Boží – 219, Přílohy (ARKeologie, Bryan Talbot: Tvůrce komiksů, Zkratky použité v comicsu, Poznámka překladatelky, Podpis smlouvy na straně 47: Kdo je kdo, Rozbor Tarotů, Kdo je vlastně ta Okťabrjana?, Konečně úplný příběh Luthera Arkwrighta, Sníh a růže, Tod und Verklärung, Hnidopišství Lulana Cákajta, Představa Albionu, Návrat hubeného bílého rytíře, Přehled arkwrightovské kosmologie, Všehochuť, Střezte se ho, Obálky nakladatelství Vakyrie Press, Obálky Dark Horse, Arkwrightova restaurace, Zdroje reprodukcí) 247 – 283. Recenzi čtěte zde.

Příprava titulu si vyžádal plné nasazení Comics Centra v posledních měsících a vedla tak ke skluzu v původně zamýšleném edičním plánu. Ihned po jeho dokončení však začaly práce na další Hellboyově povídkové knize s názvem Pravá ruka zkázy, která by měla vyjít ještě do Vánoc.

 

Nakladatelství Netopejr připravilo další komiksové překvapení české provenience. Se sloganem "Takhle to dopadlo ve skutečnosti" vychází na 170 stranách formátu A5 knižní komiksový debut Radim Kočandrleho s názvem Dracula: Skutečný deník Jonathana Harkera.

 

Další zajímavý projekt z dílny nakladatelství Mot: Kontraband, osm komiksů podle textů písní stejnojmenné skupiny, je na světě. Do knihy přispěli Jan Turnovec (Road Movie), Silvie Gajdošíková (Lano, co k nebi nás poutá), Jiří Zimčík (Historka z podsvětí), Matěj Němeček (Na širém moři), Petr Včelka (Trosečník), Jana Soppé (Circus Praha), Adam Pelda (V čekárně u doktora), Jan Bažant (Jak to všechno pěkně roste). 96 černobílých stran formátu a5, obálka Jana Soppé.

 

Lucky Luke - TortillyKromě nových webových stránek přináší nakladatelství Egmont v listopadu i nového komiksového hrdinu – legendárního pistolníka z Divokého západu, Lucky Luka od autorského dua Goscinny-Morris. A to hned dvě alba – Tortilly pro bratry Daltonovy a Dostavník, obě o rozsahu 46 stran formátu A4 a v překladu Michala Lázňovského. Egmont tak po Metabaronech či Nikopolovi přichází s dalším komiksovým pokusem, a to přímo s jednou z jeho největších francouzských postav (i u nás známou alespoň z TV).
O Lucky Lukovi, muži, který střílí rychleji než jeho stín, Egmont uvádí: Lucky Luke je dnes už legendární postavou francouzského komiksu. Autorem scénáře je duchovní otec Asterixe, slavný francouzský humorista René Goscinny. Lukovy příběhy (jichž je více jak 70) se odehrávají převážně na Divokém západě a hlavní hrdina se v nich za neuvěřitelných okolností setkává s plejádou falešných hráčů, zlodějů dobytka i organizovaných zločinců, vždy však důsledně stojí na straně dobra.
Fenoménu Lucky Luka se budeme podrobně věnovat.

 

MouchaBomba! Totiž Moucha! Vyšla u Motkomiksu! Hurá! Slovy nakladatele nám Lewis Trondheim předkládá životní (a tak trochu netradiční) příběh mouchy, plný geniálního černého humoru a skvělé primitivní kresby. 108 černobílých stran formátu A5. Recenzi čtěte zde.

 

Pod dekouNakonec s lehounkým (opomenutelným dvoudenním) zpožděním vypustila tiskárna nový titul nakladatelství BB Art - proslulý komiksový román Craiga Thompsona Pod dekou (Blankets), ověnčený řadou komiksových cen (více informací na webu vydavatele.. Bezmála šest set stran (592) za bezmála šest set korun (590,-) v pořádném svazku a překladu Richarda Podaného můžeme tedy již hledat v obchodech. Anotace: Civilně, ale přitom nápaditě a zábavně líčený příběh autorova dětství, mládí a první velké lásky. Zároveň se tu řeší problém lidí, kteří byli vychováni na mírně řečeno nábožensky horlivém (a nemírně řečeno fanatickém) americkém venkově a kteří se pak zpod téhle deky i zpod jiných dek obtížně derou ven. Je to vražedně přímočarý příběh, při kterém si vzpomenete na vlastní věk nevinnosti a lásky tolik, až vás to píchne do srdce jako rampouch z pravé wisconsinské zimy.

Nakladatelství Portál vydává další z řady „poloedukativních polokomiksů“, tentokráte pod názvem Psychoterapie. Ke 176 stránkové knize autorů Nigela C. Bensona a Borina Van Loona dále uvádí: Co je psychoterapie? Jako odpověď nabízí publikace pohled na pozoruhodné množství terapeutických přístupů použitelných k léčbě širokého spektra duševních poruch. Vyvstává otázka, jak z této široké nabídky moudře vybrat. Čtenář se čtivou a přehlednou formou komiksu seznámí se základními přístupy, jako jsou např. behaviorální a kognitivní techniky, psychoanalýza, psychosomatické, humanistické, gestalt a existenciální psychoterapeutické přístupy, individuální a skupinová psychoterapie. Rovněž se dočte o některých méně známých alternativních směrech.

 

Sandman 4Crew vydává čtvrté pokračování úspěšné série Neila Gaimana Sandman. Kniha o rozsahu 224 stránek s názvem Údobí mlh patří k jeho nejlepším. Na kresbě se podíleli Kelley Jones, Malcolm Jones III, George Pratt, Mike Dringenberg, P. Craig Russell, Dick Giordano a Matt Wagner, obálka je dílem Dave McKeana, přeložil Viktor Janiš. K obsahu nakladatel uvádí: Důsledky nerozvážných činů se často ozývají i po velmi dlouhé době a chyby dělají i nesmrtelné bytosti. Podruhé v krátkém čase se musí Sandman vydat do Pekla, aby zachránil svoji dávnou lásku. Jaké je však jeho překvapení, když namísto očekávané konfrontace s Luciferem obdrží klíče od pekla. Danajštější dar si lze jen těžce představit, avšak to zatím Morfeus netuší. Důsledky tohoto činu ho totiž dostihnou mnohem, mnohem později…
Recenzi čtěte zde.

 

Spider-Man pokračuje! Nejen ten klasický v Comicsových legendách, ale i ten novodobý z pera scénáristy J. Michaela Straczynského. Po Návratu, u nás vydaném před dvěma lety, přichází Crew s dalším dobrodružstvím, nazvaným jednoznačně Spider-Man – Odhalení. Kresby se opět chápe John Romita jr. a Scott Hanna a překladu 134 barevných stran Jiří Pavlovský. Nakladatel k příběhu uvádí: Na konci prvního svazku teta May pochopila, že Petr Parker je Spider-Man... Ale co bude následovat? Zabije ji to? Zabije jeho? Zabije Mary Jane? A to nemluvíme o dalších otázkách, pronásledujících našeho přátelského Spideyho ze sousedství. Jako například kam z ulic mizí bezprizorní děti, jak zmlátit někoho, kdo je nehmotný a konečně jak přežít v astrálním světě? Jak přesvědčit Billa Catese, aby ze Spider-Mana udělal maskota internetu? A především: jak zvládnout post pedagoga a dožít se přestávky? Všechny odpovědi naleznete v tomto pokračování plném silných emocí, uvěřitelných charakterů, propracovaných dialogů... a samozřejmě i nadupaných padouchů. Recenzi čtěte zde.

 

Po výtečných Úžasných dobrodružství Kavaliera & Claye Michaela Chabona se v češtině objevuje další nebublinové čtení pro bublinofily – tentokrát od člověka, který už dokázal (v knize Skeptikové a těšitelé), že o komiksech skutečně leccos ví. Není to nikdo menší než Umberto Eco a jeho Tajemný plamen královny Loany, o kterém jsme informovali již při vydání originálu. Knihu o 457 stranách přeložila Alice Flemrová, vydalo nakladatelství Argo a vázaný svazek ve stylové úpravě plné ukázek mj. právě z komiksů stojí 378 Kč.

 

Usagi Yojimbo - Mezi životem a smrtíKráličímu roninovi a jeho daisho (Nechytáte se? Mrkněte sem) se před prázdninami dostalo vřelého přijetí, a tak nakladatelství Crew v rychlém sledu přispěchalo s druhým svazkem (v originále desátým) jeho příhod. Usagi Yojimbo se ve svých dobrodružstvích tentokrát ocitá Mezi životem a smrtí a jak nakladatel dodává: Tentokrát půjde vážně do tuhého. Na svých cestách za harmonií, které jej vedou přes hory a doly, přes města a venkov i podél rozeklaného pobřeží, potkává Usagi celou sbírku nezvyklých postav: vesničany pěstující mořské řasy, nevinného prodavače nudlí, ženu posedlou démonem, klan nemilosrdných netopýřích ninjů, gildu vrahů, záhadného obchodníka s léky a Inazumu, tajuplnou ženu s mečem. Více než jednou se Usagi ocitá ve velkém nebezpečí - je však zvyklý kráčet po tenké čáře mezi životem a smrtí. Aneb další porce příběhů Stana Sakaie inspirovaných japonskými legendami.

 

PŘIPRAVUJE SE: NOVÝ FANZIN

Jakmile prosákla první zpráva o tom, že se chystá nový komiksový fanzin, oslovili jsme jeho otce Honzu Hrušku, aby nám prozradil o svých plánech něco víc - zde je odpověď: "Pracovní název, který ovšem nehodlám měnit, je Název (ne, neptejte se mně, co to má společného s komiksy), jeho politika je jednoduchá - obsahuje pokud možno co nejvíce srandy, brutality a sexu (toho vlastně tolik ne, nejsem plnoletý) na milimetr čtvereční, čili je zde jasně patrný vliv Sorrelu. Počet stránek plánuji tak na čtyřicet, padesát, cena by měla být pod 1 Kč na stránku."
Pokud máte zájem do fanzinu přispět, kontaktujte Honzu na mail hrusa002@seznam.cz

 

KOMIKS V ULICÍCH ANEB CO SE DĚJE: JIRKŮ V ACADEMII, GAVRON V KABINETU, KŘEST ZLATÝCH HOR, COMICZCON 2006, KŘEST KONTRABANDU, BARBARELLA V OSTRAVĚ

Ve středu 2. listopadu 2005 od 17.00 hodin se konala v brněnské literární kavárně Academia (nám. Svobody 13) vernisáž výstavy olejomaleb Tomáše Jirků s názvem Setkávání. Na její návštěvu jste všichni srdečně zváni.

 

V brněnské galerii Kabinet (Radnická 4) proběhla od 26. října do 23. listopadu výstava komiksového projektu Gavron. Tomáš Kučerovský, Jiří Grus, Ján Lastomírsky, Karel Jerie a Michal Bednář nakreslili podle scénářů Tomáše Prokůpka pět příběhů, které propojuje hlavní postava - Gavron, napůl lidská a napůl ptačí bytost. Na výstavě bylo celkem 48 originálních stran o rozměru 40 x 40 cm, všechny příběhy jsou beze slov. Ukázky ze všech komiksů jsou dostupné v doprovodném barevném katalogu.

 

26. září proběhl v pražském Paláci Akropolis (Kubelíkova 1548) křest třetího dílu série Alois Nebel - Zlaté Hory.
Recenzi čtěte zde.

 

Šestý ročník největšího (a jediného) tuzemského oficiálního komiksového setkání comiCZcon se uskuteční v sobotu 28. ledna 2006 v univerzálním prostoru Nod/Roxy (Dlouhá 33, Praha 1). Na programu se zatím pilně pracuje, nicméně již změna místa conání dává tušit, že se chystá spousta zajímavých novinek. Komiks.cz bude o všech podrobně informovat. Reportáž z pátého comiCZconu čtěte zde.

 

Kontraband, námořnickými dýmkami zakouřený a prackama galérky ochmataný sborník comicsů podle písní kapely Traband, představili tři z osmi zahrnutých autorů, spolu s nakladatelem Ivanem Stablem, na vyprodaném pražském koncertě ve čtvrtek 9. listopadu. Sborník – projev pokrevní spřízněnosti francouzsko-žižkovského nakladatelství Mot a našlápnutého „dechno“ rocku Trabandů – vychází k desátému výročí kapely. Své autogramy pak na závěr akce přecpané Dobešce poskytli Jan Bažant, Jana Soppé a Silvie Gajdošíková, další písničky ve sborníku zcomicsovali Jan Turnovec, Jiří Zimčík, Matěj Němeček, Petr Včelka a Adam Pelda.

14. až 17. listopadu 2005 se v ostravském Minikině a Klubu Atlantik (Čsl. legií) konal festival Barbarella zaměřený na souvislosti komiksu a filmu. Výběr z programu: promítání filmů (Kdo chce zabít Jessii?, Z pekla, Constantine), přednášky (Celuloidové peklo plné komiksu, John Constantine – postmoderní vymítač ďábla), představení (Neviděli jste Bobíka I + II) a výstavy (Miloš Mazal a jeho komiksy a Filmové plakáty Káji Saudka - obě do 30. 11.).

 

ONLINE KOMIKSY ONLINE

Za trochu nesrozumitelným titulkem se skrývá jednoduché sdělení: od listopadu je v provozu server onLIne přinášející informace o online komiksech. Snaží se obsáhnout taková díla, která sledují určitý děj a proto podle slov redakce „nehodlá v dohledné době podporovat stránky, na kterých vychází pouze "stripy" (krátké příběhy, jako je Red Meat, nebo třeba Garfield).“ Hlavním úkolem serveru je propojit tvůrce a vytvořit jistý centrální prostor, kde se mohou všichni potkávat. Hlavní náplní onLIne je poskytování informací - autoři na úvodní stránce ohlašují aktualizace svých webů, každý komiks je na portálu také představen a každý uživatel má možnost se k němu sám vyjádřit. Další plány počítají s vytvořením prostoru pro různé projekty, spojené s komiksovou a webartovou scénou, jako jsou "komiksové kolaborace", nebo prostor pro tutoriály a teorii tvorby komiksů.

 

Tyto zprávy a ještě mnohem víc najdete na serveru www.komiks.cz

Připravil Sakyk s využitím materiálů Komiks.cz, na kterých dále spolupracovali MaF, Keporkak a Stinkeroo Dog.

(pozn. red: tato přehledová série vzniká se zpožděním, nelekejte se tedy, že v tomto článku je doba poněkud vymknuta z kloubů.)

Sakyk


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...