27.7.2021 | Svátek má Věroslav


LITERATURA: Kapitán Báthory - Strážcové Varadínu

26.11.2009 0:05

Strážcové Varadínu Dobrodružství kapitána Báthoryho Juraj ČervenákTOPlist„Môj vysnívaný projekt. K tomuto som smeroval od začiatku svojej spisovateľskej dráhy. Roky štúdia a cca 20 rokov písacieho tréningu (všetko doteraz bola iba rozcvička) vyvrcholia práve týmto románom.“ Juraj Červenák

Juraje Červenáka není čtenářům kvalitní fantasy třeba představovat. Stačí zmínit knihy jako Vládce vlků, Dračí carevna, Bivoj Běsobijce a jeden by si mohl myslet, že ví co od Červenáka čekat. Ďuro ovšem patří k autorům, kteří se neustále literárně vyvíjí, pročež se nyní rozhodl obrátit takřka o 180 stupňů.

Vítejte v Horních Uhrách. Plameny třicetileté války již dohasly, ale z východu, snad jako boží trest za protestantskou krev, přichází hrozba mnohem horší než luteránští Švédové. Turci. Statisíce tureckých válečníků se vydali připojit křesťanskou Evropu k Bosporskému impériu. A jedním z mužů, bránících své domovy a víru, je i Kornel Báthory, vysloužilec císařského vojska, rytíř, a otec malého Michaela. Válka však míchá karty podle vlastních pravidel, a tak se stane, že jeho syn padne do rukou nepřítele. A Kornelovi nezbude nic jiného, než se vydat na záchrannou výpravu…

Červenák autogramiáda 3Náš oblíbený podtatranský autor se proslavil především romány ze staroslovanského prostředí, Conanovského rázu (Černokněžník, Bivoj), a právě proto je jeho nejnovější projekt, sedmidílná epická sága o válce s Turkem tak jedinečný. V kontextu autorovy tvorby navazuje především na třídílnou sérii Bohatýr, zpracovávající náměty z ruských bylin a pověstí. Tématu navzdory je však bohatýrská trilogie románem spíše historickým, a ve stejném, ne-li historičtějším, duchu se ponese i turkobijecká sága.

Výraz „turkobijecká“ možná některým z vás připomněl již dříve publikovanou povídku „Turkobijce“ (in Memento Mori), na stejné téma, která se však odehrává o dvě generace dříve.

Historičnost série autor ještě podtrhuje návratem ke stylu starých historických románů, jako je například Sienkiewiczova série „Ohněm a mečem“, a to jak slohem, tak úvody kapitol, apod.

Celý projekt Dobrodružství kapitána Báthoryho slibuje mnohé, což jen podtrhuje první český (no dobře, česko-slovenský) book trailer (viz níže). Doufejme tedy, že sliby a naděje nebudou plané, a autor opravdu zúročí všechna léta spisovatelského tréninku, jako i pečlivě nastudovaná fakta. Good luck, Ďuro!

Na závěr dodáme, že kniha vychází 10. prosince 2009 a křtít se bude za přítomnosti autora na letošním Fénixconu v Brně.

Martin Stručovský a Iči Takamori


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...