20.9.2021 | Svátek má Oleg


LITERATURA: Jeden z nejznámnějších SF románů opět na scéně

1.10.2009 9:05

Alfred BesterTOPlistAlfred Bester (18. 12. 1913 - 30. 9. 1987) pocházel ze židovské rodiny sídlící v New Yorku, a s tímto městem byl spjat po většinu ze svého života. V roce 1939 zvítězila jeho první povídka The Broken Axiom v soutěži časopisu Thrilling Wonder Stories, ačkoli se povídá, že soutěž byla redaktoru časopisu vyhlášena právě pro Besterův předem připravený triumf. V rychlém sledu následovalo třináct dalších povídek, ve kterých na sebe upozornil originalitou nápadů a svěžestí stylu. Z rané tvorby jsou citovány zejména Adam and No Eve (Adam, ale žádná Eva, 1941), The Push of a Finger (Strčit prstem, 1942) či Hell Is Forever (Peklo je navždycky, 1942). Poté se Bester poprvé na několik let odmlčel a věnoval se hlavně komiksu a rozhlasu, aby se v průběhu padesátých let k science fiction vrátil a napsal celou řadu skvělých povídek a dva dodnes často zmiňované a stále oblíbené science fiction romány.

Alfred Bester Zničený mužPřestože časově patřil do generace autorů Zlatého věku americké SF, mnohé z jeho literárních prací vybočují z charakteristiky hard SF. Není divu, že dílo Alfreda Bestera je uznáváno jako spojovací můstek mezi hard SF a Novou vlnou a že Bester sám je rovněž považován za předchůdce kyberpunku. Romány Zničený muž a Hvězdy, můj osud jsou považovány za klasická díla světové SF a zároveň jsou i doposud jediná, která se objevila v českém překladu.
Poslední léta svého života zápolil s alkoholismem a jeho závěť byla neobvyklá – dům i autorská práva ke svým dílům odkázal jako bezdětný vdovec svému barmanovi.

Zničený muž Alfred Bester Laser 1998Nakladatelství Laser-books v těchto dnech chystá druhé české vydání Besterova nejslavnějšího románu Zničený muž, za kterého autor obdržel vůbec prvního Huga v této kategorii roku 1953. Děj románu se odehrává v telepatické budoucnosti začátku čtyřiadvacátého století:

Ben Reich je úspěšný obchodník se vším, co k tomu patří. Vlastní velkou firmu Monarch, ale nic není tak růžové, jak se zdá! Ano, Ben trpí nočními můrami, ve kterých vídá tajemného muže bez tváře. Den co den se budí v tratolištích potu. Ani jeho psycholog mu nedokáže pomoci a to je co říci. Proč? Protože je esper dvojka. ESPER jako ExtraSenzorická PERcepce, jinak řečeno telepat. Ve společnosti je už telepatie naprosto normální, samozřejmě, že jen pár vyvolených má tento dar, ale je jich dostatek na to, aby zaujímali důležitá místa ve společnosti. Ben Reich si své noční můry začne vztahovat na svého obchodního protivníka D´Courtneye. Rozhodne se ho zabít, což ve společnosti čtenářů myšlenek není jednoduché! Zápletka je dána. Kniha vám začne připomínat detektivku ve stylu Colomba. V ní také znáte vraha už od začátku...

Anotace nového vydání:

Zničený muž Alfred Bester Smena 1987Na počátku dvacátého čtvrtého století kontrolují veškerou zločinnost telepaté. Jsou schopni zachytit jakýkoli zločin dříve, než se stane. Vražda je prakticky nemožná. Přesto se jeden muž k tomuto činu odhodlá. Psychotický obchodní magnát vymyslel nepřekonatelné schéma na zničení konkurenční společnosti. Podaří se mu spáchat zločin a vyhnout se trestu v době, kdy je něco takového nemyslitelné či dokonce nemožné?
Román Alfreda Bestera je vůbec prvním dílem odměněným cenou Hugo a dodnes si uchoval snad všechny klady, které ho k této poctě předurčily. Originální vize s překvapivou pointou a na svou dobu nebývale propracovanou psychologií postav je vrcholem žánru science fiction. Příběh muže, který se rozhodl prosadit svou vůli navzdory celé společnosti je nezapomenutelný, i když od jeho vzniku uběhlo více než půl století.

Nakladatelství Laser-books vydává knihu opět v překladu Luboše Makarského, tentokrát však s obálkou Johna Picacia. Román vyjde jako třiadvacátá kniha z knižní řady Mistrovská díla science fiction za velice příjemných 179 Kč.

Jan Pechanec


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...