Neviditelný pes

LITERATURA: Interkom = 250

11.2.2009 12:05

Interkom 250TOPlistNedávno skončil pětadvacátý ročník fanzinu a později časopisu Interkom. Poslední jeho číslo se dostalo ke čtenářům tradičně až letos v lednu a redakce nyní pracuje na prvním čísle roku 2009, které bude shodou okolností 250. v pořadí.

Jako součást oslav tohoto jubilea vyzvala redakce IK své čtenáře, aby poslali články o svém (obvykle mnohaletém) vztahu k Interkomu nebo aby do rubriky „Jak jsem k SF a/či fandomu přišel“ napsali něco o sobě (nebo nakreslili či poslali fotografii).

Ohlas byl nečekaný, slíbených článků je na několik čísel dopředu a i těch, co již skutečně dorazily, jak od věrných dinosaurů, tak od scifistického potěru, je dost.

Mohlo se ale stát (spamem zamořený mail není tak docela spolehlivý), že se naše výzva nedostala ke všem rukám a hlavám ochotným rozdělit se o své zážitky se SF, fandomem a IK, a proto využíváme spřátelených médií, jako je Pevnost, Sarden, Fantasya, Fantázia a další, abychom se připomněli i jim.

Historie Interkomu ve zkratce:

Úplně poprvé se slovo Interkom v kontextu československého fandomu objevilo někdy okolo roku 1983, brzy po vzniku Koordinační komise (předchůdkyni dnešní Rady ČS Fandomu), a označovaly se jím nečíslované bulletiny obsahující směs zápisů z jednání komise a informací o činnosti SF klubů komisí koordinovaných. To vše, metodou osmi strojopisných průklepů, množil a distribuoval Pagi.

První číslo Interkomu, od kterého počítáme naše číslování, vyšlo 5. května orwellovského roku 1984. Centrem života pražské SF komunity byla tehdy klubovna v Polské ulici, kde vedle mnoha jiných aktivit vzešla i myšlenka informačního fanzinu. Od Mirka Nejedlého a Pagiho jej postupně převzali do péče Vláďa Veverka a pak Pavel (a Ivona) Březinovi. Šéfredaktor měl na starosti nejen obsahovou, ale i realizační stránku věci, což znamenalo, že se Interkom nejprve ilegálně množil v TOS Hostivař, potom v Národní knihovně, a když se někdy dlouho před číslem 50 okolo roku 1987 šéfredaktorování ujal Zdeněk Rampas, začal se xeroxovat zpočátku v nákladu asi dvaceti kusů v reprocentru VÚMS Vokovice.

Po roce devadesát již nebylo nutné množení na černo a Interkom se podobně jako řada ostatních fanzinů změnil v oficiální časopis. Na rozdíl od většiny z nich ale nezanikl a vychází dodnes.

InterkomMezi jeho přispěvatele patřili či dodnes patří (vedle mnoha dalších): Ivan Adamovič, Pavel Březina, Petr Čáslava, Egon Čierny, Joanna Czaplińska, Jana Dvořáčková, Miloš Ferko, Martin Gilar, Filip Gotfrid, Petr Habala, Eva Hauserová, Ondrej Herec, František Houdek, Jaroslav Houdek, Josef Houdek, Viktor Janiš, Jana Jůzlová, Jan Kantůrek, Richard Klíčník, Vilma a Martin Klímovi, Ivan Kmínek, Jarek Kopeček, Leonid Křížek, Štěpán Kopřiva, Petr Kotrle, Juraj Maxon, Jaroslav Míkovec, Ondřej Neff, František Novotný, Jaroslav Olša jr., Pagi, Jan Pavlík, Jiří Pavlovský, Richard Podaný, Jiří W. Procházka, Jana Rečková, Jan Vaněk jr., Jaroslav Veis, Hana Veselá, Pavel Weigel, Darth Zira, Martin Žourek.

Na stránkách interkom.vecnost.cz je časopis k dispozici v html přepisu (od roku 1984 do 2006) a od roku 2005 do současnosti pak jeho PDF faximile.

redakce IK


zpět na článek