8.12.2021 | Svátek má Květoslava


LITERATURA: Ikarie 6/2010

16.6.2010 8:09

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.

TOPlistIKARIE 06/2010

Šéfredaktor: Vlado Ríša
Vydavatel: Mladá fronta a.s.
Titulní strana: Milan Fibiger

Rozlet a SF Kavárna

Proč nejezdí spisovatelé na cony?

S tímto dotazem se na Vlada Ríšu obracejí hodně často fanové při různých setkáních. Marné je vysvětlování, že při spisovatelství je člověk veskrze sám a málokdy zatouží po sborových ovacích při chůzi po červeném koberci. Najdou se však i výjimky, které nejenže navštěvují cony a různá autorská čtení, ale dokážou kolem sebe způsobit i výrazný rozruch. Snad se zablýská na lepší časy po letošním Prvním sletu spisovatelů, který se uskuteční na Avalconu v Chotěboři, kde bude k vidění spousta domácích autorů nejen při společné autogramiádě.

Žoldnéři fantazie 2. ročník

Ještě několik dní mají autoři fantasy, aby své příspěvky poslali do soutěže, jejíž uzávěrka je 30. 6. 2010.

Indiana Jones si s Bondem navléknou kovbojské kalhoty

Režiséři R. Howard a S. Spielberg se rozhodli ke zfilmování komiksu a vybrali si westernové téma. V hlavní roli pistolníka uvidíme D. Craiga a kovboje si zahraje H. Ford. Premiéra filmu Kovbojové a vetřelci by měla být v amerických kinech v červenci 2011.

Dračí výstava v Chotěboři

Ve dnech 2.-10. 7. 2010 se můžete těšit na spoustu draků a jejich nádherná vyhotovení nejen od členů Draci.info, ale i od Lubomíra Kupčíka, který je mimochodem autorem plakátu FF.

Světová SF

Jean-Claude Dunyach: PÍSEČNÍ PLAVCI

Jen tři děti se narodily po ztroskotání na této planetě. Michael miluje vodu, vzduch a snaží se proniknout nejen pohledem do vesmírných dálav. Judita obdivuje Michaela, ale nemá tolik odvahy, aby jej následovala. A hlavní hrdina tohoto příběhu pociťuje zvláštní souznění s obrovskými oceány pouště, které tvoří většinu planety. Když je člověk dostatečně přizpůsobivý a snaží se, naučí se v písečných vlnách plavat a žít…

Autor nás zavádí do světa, který je původní lidské civilizaci hodně cizí, ale děti, vyrůstající zde už od malička, jsou velmi citlivé a dokážou překonat skepsi a odevzdanost starších druhů. Každý z mladých má silnou vůli a nakonec dokáže ve spolupráci s planetou dosáhnout svého cíle. Přizpůsobivost člověka je obrovská a je důležité zejména to, aby se ve své konečné podobě cítil šťastný a zůstal člověkem.

Jason Sanford: SUBLIMAČNÍ ANDĚLÉ

Omare a Céčko byli bratři, dvojčata. Už nejsou, protože Omare byl odsouzen k smrti za své otázky. Také Céčko má otázky, ale dokáže se držet zpátky, občas ani Vrchní matka, nejvyšší UI, nedokáže odhalit, co si myslí. Otázek stále přibývá – vždyť jsou už lidé na téhle věčně zmrzlé planetě stovky let a tajemní aurálové, kteří je sem pozvali, jsou stále stejně vzdálení a cizí…

Autor je v žánru teprve nováčkem, přesto už má za sebou výtečné a uznávané práce (právě tato povídka je v nominaci na letošního Nebulu). V loňském roce jsme měli možnost četby dvou výjimečných povídek na stránkách Ikarie. Na povídky tohoto autora se nezapomíná, protože jsou typické zejména naprosto fenomenálním vykreslením atmosféry, která v nich panuje. I v této velmi dobře propracované povídce jsme hned od začátku vtaženi do děje a sledujeme boj lidí o samostatnost, soběstačnost, svobodu a nezávislost.

Maciej Guzek: KRÁLÍKÁRNA

Ocitáme se v Poznani budoucnosti. Nejen toto město, ale celá země vzkvétá, protože čile obchoduje s magickými artefakty. Ne všem na světě se totiž podařilo navázat kontakt s paralelním světem…

Autor krátkých prací rozepsal tuto úspěšnou povídku i do samostatného románu. Příjemná, humorně laděná povídka vychází z předpokladu, že se podaří získávat magické a čarodějné předměty, které skutečně účinkují. Vedlejším efektem je úbytek zločinců na veřejnosti, protože každý z nich dostane na výběr mezi tvrdým trestem, anebo přísahou věrnosti tajné vládní jednotce s názvem Králíkárna.

Česká SF

Ondřej S. Nečas: NIC NÁS NEROZDĚLÍ (literární soutěž IKAROS 2009 – 2. místo)

Pete Browski je členem tajné vládní organizace, přesto však nejraději pracuje sám. Ještě nedávno měl parťačku, se kterou si dobře rozuměl i v soukromí, ale při jedné akci o ni přišel. Od té doby chce umřít a sám se pouští do těch nejriskantnějších akcí. Šéfové na to šli ale chytře: když bude mít Pete Valérii u sebe, bude ji chránit a tak ho přejdou myšlenky na smrt.

Akční povídka ze světa budoucnosti, kde jsou různá vylepšení člověka na denním pořádku, a přesto může být někdo hodně nešťastný. Pak už jen stačí projevit přání zemřít a najde se ihned řešení, které je uspokojivé. Ne všichni kandidáti na smrt se však se životem rozloučí. Povídka o tom, jak se dá podnikat se smrtí a jak lze silou vůle za pomoci moderní techniky zvládnou problémy zdánlivě neřešitelné.

Jana Rečková: KRÁLOVNA PLESU V ČEKÁRNĚ NA SMRT

Došlo k tomu, co se nemělo stát: zdravý a krásný mladík se sblížil s postiženou a deformovanou dívkou, plnou mimořádných schopností. Nebyla sama: celá skupina mladých nešťastníků byla izolována od běžného světa, a když už nebylo zbytí, nahnali je do jezera a utopili. Po desítkách let se na stejném místě v penzionu pro seniory, nepěkně označovaném za čekárnu na smrt, pořádá ples. Je zde přítomna většina bývalých aktérů i se svými rodinami…

Jak už je u této autorky zvykem, pohybujeme se v prostředí, kde je hlavní důraz kladen na propracovanou psychologii postav. Navíc se zde objevuje tajemno a záhadno, což dramatizuje děj a po přečtení zůstává hodně znepokojivých otázek nezodpovězených, zejména však ta hlavní: je něco takového možné?

Publicistika

Soutěže:

 • Žoldnéři fantazie – do druhého ročníku fantasy soutěže posílejte své výtvory co nejdříve, nejpozději však do 30. 6. 2010.
 • O nejlepší fantasy 2010 se utkají zájemci, kteří nejpozději do 31. 7. 2010 pošlou své práce. Výsledky budou vyhlášeny na Fénixconu v Brně.

Pozvánky:

 • AVALCON – 8.-11. 7. 2010 Chotěboř
 • FESTIVAL FANTAZIE – 1.-11. 7. 2010 Chotěboř
 • Slet autorů fantastiky – AVALCON – 8.-11. 7. 2010 Chotěboř
 • Staň se superhrdinou ve válce o Supermanovu duši – 2.-7. 7. 2010 Chotěboř

Boris Hokr: Proměny domácí fantastiky: část druhá – město a jeho dávné ozvěny

Autor si přizval k rozhovoru známé i začínající spisovatele a publicisty: Antonína Kudláče, Františku Vrbenskou, Jiřího Popiolka, Blanku Jirušovou, Janu Rečkovou a Pavla Renčína.

V první části se vyjadřují k termínu "městská fantasy", jeho bližší specifikaci, historii a ke své představě městské poetiky i mimo žánr.

Ve druhé části se autoři svěřují s tím, co pro ně znamená město, kde vidí své místo v české fantastice a co je podle nich stěžejní při psaní kvalitní městské fantasy. Na závěr si můžeme vybrat z několika odkazů na kvalitní domácí městskou fantasy.

Vlado Ríša a Charlotte Doubravová: SOLARIS

Dnes už slavné dílo polského autora Stanislava Lema bylo již dvakrát převedeno na filmové plátno a zásluhou brněnského Buranteatru se poprvé ocitlo také na divadelních prknech. Komorní, experimentální divadlo si vystačilo s minimem rekvizit a herců, kteří pod režijním vedením M. T. Růžičky předvedli zpracování plné uvolněnosti, místy až grotesknosti a občasného drastického humoru, což je přesně ta míra nadsázky, která takovému dílu sluší.

Škoda jen, že divadlu skončila nájemní smlouva v prostorách knihkupectví Dobrovský a bude tak bez stálé scény – toto představení totiž určitě stojí za zhlédnutí!

Digitální aréna:

Assassin’s Creed II

Již první díl Assassinů byl po všech stránkách výborný, jen příběh trošku vázl. Ve druhém díle použili autoři všechny vymoženosti dílu prvního a k tomu propracovali i dějovou linku. Ocitáme se v renesanční Itálii 15. století, kde se původně floutek Ezio Auditore stává posledním mužským zástupcem rodu slavného Altaira a sledujeme jeho přeměnu v obránce, bojovníka, mstitele, ale i zodpovědného hospodáře a politika, který má tu čest být přítelem samotného Leonarda da Vinciho. Najdeme zde kolem padesáti jedinečných misí, proměnou prošel i zbrojní arzenál, stoupla inteligence protivníků a naprostou špičkou je grafika a úžasná hudba Jespera Kyda. Velkou novinkou je ochrana hry, díky níž si ji nezahrají ti, kteří nejsou stabilně připojeni na internet.

Na čtenáře čeká za správné odpovědi na tři soutěžní otázky odměna.

Roman Kroufek: I mistr Lucas se někdy utne

Dnes se zaměříme na vážné i úsměvné chyby, nelogičnosti, nepřesnosti a opomenutí ve filmových dílech z oboru sci-fi. Začneme Hvězdnými válkami, které jsou z tohoto pohledu nepřekonatelné, a dlouhé hodiny by bylo možné probírat jednotlivé scény, ve kterých došlo k chybám. Je logické, že čím obsáhlejší je série, tím více je možností k zaškobrtnutí, kterého si pozorný divák všimne. Nelze proto pominout ani další zásadní sérii, kterou je Pán prstenů, a hned v závěsu se drží slavný Harry Potter, který jen v první části nasbíral takových nedostatků přes dvě stovky. Plynule přecházíme do Matrixu, kde velké problémy nadělaly především proslavené černé zrcadlovky. A dnešní pohled do filmového světa ukončíme zmínkou o Stmívání, které naznačuje, že příští pokračování bude z poněkud jiného soudku…

Jaroslav Petr: FANTASTICKÁ VĚDA

 • Slunce dodalo sníh a chlad letošní zimy nad Evropou. Nachází se totiž právě v období menší aktivity, a tak se vichry, vanoucí ve výšce kolem deseti kilometrů a běžně mající směr ze západu na východ, zablokují, a tím se dostanou ke slovu mrazivé větry z Arktidy. To však neznamená, že by příští zima nemohla být teplá a mírná, což dokazují letité záznamy britských vědců.
 • Známe konečně předka lidí? Po objevení kostry "opičáka" v Jihoafrické republice už se to zdálo jisté, bohužel se však objevily pochybnosti. Jde zejména o to, že se v jeskyni Malapa našlo pět tvorů, veškeré studie však hovoří jen o dvou z nich a navíc jejich časové umístění do doby před 1,9 miliony let se značně překrývá s prvními lidmi.
 • Počítač řekne, kdy jít spát. Počítačový interaktivní systém CPSS registruje spánek i bdění astronautů a porovnává aktivitu každého s chodem jeho biologických hodin. Na základě toho určuje dobu vhodnou k náročným operacím, k odpočinku, ale i k tomu, kdy chuť na spánek překonat. Časem bude možné tento systém používat u všech, kteří často směnují nebo cestují.
 • Šestý nosorožec přibyl ke zbývajícím pěti druhům tohoto tvora zásluhou českého zoologa Jana Robovského. Nosorožci tuponosí totiž byli doposud rozděleni do dvou poddruhů, ale výzkum vedený českým zoologem ukázal, že je mezi nimi takový rozdíl, který svědčí o dlouhodobém samostatném vývoji každého z nich, a tak vznikl nový druh nosorožce Cottonova.

Filmfaroniáda

Filmová soutěž: Solomon Kane

Nový příspěvek do fantasy pro dospělé natočil M. J. Bassett podle literární předlohy R. E. Howarda. Pochmurná, temná a řádně krvavá dobrodružná fantasy představuje zručného šermíře a fanatického puritána druhé poloviny 16. Století v jeho boji proti zlu ve všech podobách.

První část zamýšlené volné trilogie uvidíme v kinech od 24. června 2010.

Pro 10 čtenářů, kteří správně odpovědí na 3 otázky, jsou v redakci připraveny hodnotné ceny.

Filmové premiéry

 • Michael J. Bassett: Solomon Kane – 24. 6. 10 (Pavel Žďárek ****)

Kino

 • Matthew Vaughn: Kick-Ass (Jiří Pavlovský ****)
 • Mathieu Kassovitz: Babylon A. D. (Jiří Pavlovský ½)
 • Breck Eisner: Podivní (Pavel Žďárek ***)
 • Louis Leterrier: Souboj Titánů (Jiří Pavlovský **)

DVD

 • Karyn Kusama: Jennifer’s body – Bacha, kouše! (Pavel Žďárek ****)
 • Jim Caroll a Jason Kerr: Zakázaný experiment (Pavel Žďárek ½)

Vivisektor

Kniha pod lupou: Všichni patříme do nějakého příběhu

Boris Hokr si tentokrát vzal na mušku titul pro náročnější čtenáře z dílny G. G. Kaye Ysabel, kterou vydalo nakladatelství Tallpress.

Nejprodávanější knihy měsíce jsou: Iustus1, Tichá čepel a Čindi.

Čtenáři čtenářům doporučují Za každou cenu, Století páry a Lorda z planety Země, naopak varují před Safírovýma očima, Mass Efect: Zjevením a Cenou krve.

TIP IKARIE nabízí jako obvykle hodnocení knih, které určitě stojí za přečtení!

 • Jan Hlávka, Jana Vybíralová: Dračice (Františka Vrbenská (****1/2)
 • Garth Nix: Za Zdí (Boris Hokr ****)
 • Justin Gustainis: Žena černé magie (František Ryčl **)
 • Jan Vavřička: Vostrá pohoda (Filip Gotfrid ½)
 • Jack Lance: Pyrofobie (Gabriela Šlapáková **3/4)
 • Jon Ronson: Muži, co zírají na kozy (Jakub Marek ****)
 • Stanislav Lem: Invaze (Ivan Mls *****)
 • Brian James: Zombie blondýny (Milan Pohl **)
 • Martin Moudrý: Iustus (část první) (Martin Čermák ***1/2)

Komiks:

 • Ian Boothby: Futurama: (P)ohyby v čase (Jana Labíková **1/2)
 • Randy Stradley a kol.: Vetřelci vs. Predátor (Filip Gotfrid ****)

A následuje už jen výčet nových knih, komiksů a doplňků.

Alča


Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?
Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?

Na relax ve vaně mnohdy v každodenním shonu zapomínáme. Koupelovými solemi a koncentráty německé značky tetesept darujete svým blízkým odpočinek a...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...