Neviditelný pes

LITERATURA: Ikarie 4/2008

3.4.2008 0:05

  • Ikarie 4/2008TOPlistŠéfredaktor: Vlado Ríša
  • Vydavatel: Mladá fronta a.s.
  • Titulní strana: Pavel Štechmiler

Rozlet a SF Kavárna

  • Vraťte nám věrohodnou budoucnost
    Je až příliš klidno ve vodách fantastiky, žádný manifest, protest, ani revoluce. Něco malého by se ale přece jen našlo: Ivan Adamovič nás seznamuje se skupinou britských a amerických spisovatelů, kteří pod vlajkou „Světské sci-fi“ propagují takové práce, které se zabývají uskutečnitelnou budoucností. Zaměřují se spíš na člověka se všemi jeho klady i zápory a schopnostmi, na vědu, technický pokrok a celkově na život naší planety. A protože je slušné postavit se výzvě čelem, věnují se zahraniční povídky dubnové IKARIE právě těmto tématům v dílech jejich nejvýznačnějších představitelů.
  • Carola Biedermannová
    v necelých jednašedesáti letech opustila naši sci-fi scénu. Mnozí si ji pamatují jako autorku povídek a románů, působila však také jako redaktorka, lektorka a známé jsou i její přednášky o feminismu.
  • Parcon 2008
    Letošní ročník tohoto setkání všech příznivců sci-fi bude ve dnech 22. – 24. 8. 2008 probíhat na Střední škole dopravní v Plzni.
  • Nominace na NEBULA AWARDS
    Můžeme se seznámit s předběžnými nominacemi na jedno z nejprestižnějších ocenění v žánru.
  • Zemřeli
    4. 3. 2008 Gary Gygax, spolutvůrce nejslavnější hry na hrdiny Dungeons&Dragons byl také autorem desítky fantasy knih.
    29. 2. 2008 Janet Kaganová, oblíbená povídkářka a autorka dvou románů byla odměněna za svoje dílo cenou Hugo (povídka Louskáček).

Světová SF

Geoff Ryman: V. A. O.

Alistair Brewster je starý člověk, postižený Alzheimrovou nemocí. Je odsouzen k postupnému chřadnutí, nevědomosti a smrti. On se ale nechce vzdát, mimo jiné také proto, že stejné úsilí a touhu po životě vidí u svých přátel, se kterými žije na Farmě štěstí. Všechna lékařská péče, rehabilitační programy, neurobik a ostatní vymoženosti jsou doprovázeny ztrátou svobody a všudypřítomným systémem VAO (výzbroj aktivovaná obětí). Každý systém se dá zneužít a tak Brewster stojí před úkolem odhalit zločince, kteří systém VAO, jehož je on sám autorem, zneužívají k trestné činnosti. Úkol obzvlášť těžký pro někoho, kdo se zločincem vlastně sympatizuje a navíc ví, že tuhle tvář odněkud zná – ach ta zatracená paměť…

Výtečná sonda do osobnosti starého člověka v kontextu s prostředím, které si něco takového, jako je stáří, nepřipouští. Rozhovor s autorem seznamuje čtenáře s jeho názory a neobvyklým pohledem na svět.

Tricia Sullivanová: DUCH VYSÍLAČE

Mairi O’Sheaová je oběť. Zachráněná oběť, která má za úkol zachránit ostatní oběti. Když se mezi ně dostane, tak je musí přesvěsčit, aby si vzaly léky, které zabrání prvním příznakům infekce Korony. A pak už nebude problém dostat je do areálu, kde projdou stejnou přeměnou jako ona – budou zdraví a hlavně plnohodnotní lidé. V táboře obětí je však něco, co Mairi znepokojí – možná je to zpěv pološílené matky, možná fakt, že vše potřebné k životu mají, aniž by je někdo zásoboval zvenčí, anebo tvrzení obětí, že chystaná stavba rádiového vysílače zničí jejich ducha…

Američanka žijící ve Velké Británii, která vystudovala hudbu je držitelkou ceny A. C. Clarka a věnuje se tématům identity a vztahu mysl – tělo. Sugestivním příběhem nás zavádí do hlubin osobnosti, která si až v poslední chvíli uvědomuje, že všechno je jinak.

John Kessel: POSLEDNÍ AMERIČAN

Recenzent Stařešina nás seznamuje s dílem „Život Andrewa Steela“, které rekonstruovala Fiona 13. Postupně procházíme jednotlivými životními etapami posledního amerického prezidenta. Procházka je, pravda, poněkud chaotická, ale taková už byla doba jednadvacátého století, což se promítlo i do osobnosti pana Steela. Hned úvodem se recenzent zmiňuje o naprosté novince: součástí životopisu je také psaný text, který podle autorky stimuluje dosud pasivní mozková centra a prohlubuje požitek z díla. Základem je samozřejmě subjektivní prožitek viděný očima hlavního hrdiny, přičemž zejména scény z první vraždy, pobytu ve vězení a působení v armádě jsou opravdu syrové…

Autor mnoha často satirických povídek nám předvádí působivou recenzi budoucnosti.

Česká SF

David Šenk: GIBSONOVO KONTINUUM (IKAROS 2007 – 5.místo)

Kelly je zoufalý. Jeho bratr Frankie už rezignoval na všechno, čeká jen na konec, na den, kdy mu milovaná dcera Nancy umře. Japonská zimnice decimuje poslední zbytky obyvatel v Nevadě. Co nezvládla povodeň z rozlitých moří a válka Japonců s Číňany, s tím si hravě poradila šílená nemoc. Ne, že by nebyl lék. Je, ale příliš daleko a těžko dostupný. A tak všichni žijí apaticky den za dnem, až se jednou Kelly rozhodne: získá lék a zachrání nejen neteř, ale i ostatní nemocné. Je rozhodnut obětovat tomu všechno, i svůj život. I na to by došlo, nebýt jednoho vojenského vynálezu a spousty lidí, kteří, sami na pokraji smrti, podávají nezištně pomocnou ruku.

Rovnýma nohama se ocitáme uprostřed světa budoucnosti, kde kupodivu nacházíme více porozumění, rovnosti, cti a potřebného štěstí než v dnešním světě.

Milan Petrák: JÁ, HUDBA (IKAROS 2007 – finále)

Jednoho dne se Jan seznámil se strojem. Nebyl to jen tak ledasjaký stroj – dokázal osobnost člověka, který v něm seděl, vyjádřit hudbou. Jan se stal žádanou osobností a byl velmi dobře placen za to, že se nechal poslouchat. Brzy však zjistil, že kažkou produkcí přichází o kousek své svobodné vůle a obnova pošramocené psychiky trvá dost dlouho. Dával si proto pozor, aby do stroje vstupoval jen občas – ze soucitu je však možné udělat projednou výjimku…

Autor nám ukazuje, jak zrádné může být přesvědčení, že sami sebe dobře známe.

Publicistika

KNIHY VYDANÉ V ROCE 2007 (2. část)

Seznam českých knih, antologií, komiksů, her a děl mimo beletrii řazený podle autorů.

Rozhovor: Ivan Adamovič: VĚTŠINA SF JE POUHÁ FANTASY

Geoff Ryman pracuje pro britskou vládu na programu zavádění internetu do státních úřadů. Píše málo a nejen SF, ale každé jeho dílo se setkává s bouřlivou reakcí. Podrobně vysvětluje, proč zavedl pojem „Světská sci-fi“: tato část literatury je k sobě málo sebekritická, svým způsobem stagnuje. Světáci prostě milují ZEMI o něco více, než ostatní sf fandové a díky tomu se snaží přijít s novými, neotřelými nápady na dnes již zprofanovaná témata.

Jaroslav Petr: FANTASTICKÁ VĚDA

  • Vědci syntetizovali DNA bakterie a její kvalita se prokáže, až ji vsunou do bakterie zbavené vlastní dědičné informace. Umělý mikrob je ve světě vědy netrpělivě očekáván – má sloužit k likvidaci nebezpečných odpadů, výrobě vodíku či léků.
  • Paměť u jednobuněčného tvora podobného obří měňavce, byla prokázána pokusem se suchým vzduchem, při jehož závanu dochází k výraznému zpomalení pohybu. Tvor si pamatuje interval závanů a zpomaluje vždy, když má nastat další. I po delší pauze stačilo jedno ofouknutí suchým vzduchem a již naskočil zpět paměťový mechanismus, založený s největší pravděpodobností na vnitřních biologických hodinách.
  • Mozky poškozené explozí má stále více amerických vojáků. Nemusí totiž dojít k přímému poškození hlavy při explozi; stačí, když rázová vlna výbuchu udeří do břicha a hrudníku, odkud se silná vibrace tepen a žil přenese až do mozku a zde dochází k poškození nervové tkáně.
  • Stará hvězda vypadá mladě díky plynnému disku, který je tvořen plynem vyvrženým z hvězdy při kolizi s jinou hvězdou. Kupodivu je takových starých hvězd, které se maskují za mladice víc, než by se dalo očekávat.

Ondřej Čížek: Na Měsíc a ještě dál

Necelý měsíc po vypuštění Sputniku 1 mohli lidé jásat znovu a radostněji: do vesmíru vyrazila slavná Lajka. Už mnohokrát před ní ale navštívili vesmír i lidé a aby to těm zbývajícím na Zemi nebylo líto, mohli sledovat slavné cestovatele na filmovém plátně. Například už roku 1902 Georges Meliés představil ve Francii svůj čtrnáctiminutový černobílý „sci-fi spektákl“ s názvem Cesta na Měsíc, což byla samozřejmě adaptace stejnojmenného románu Julese Verna. I další filmy tohoto režiséra mají příznivý ohlas u diváků, nicméně zisky jsou pranepatrné, a tak jeden z největších průkopníků filmové zábavy roku 1912 s filmováním končí. A jestlipak vedou do vesmíru cesty i ze srdce Evropy? 26. 7. 1963 se tisíce diváků v kinosálech rázem přenesou do roku 2163 a sledují dech beroucí cestu IKARIE XB 1 k Alfě Centauri. Řady nadšených diváků se geometricky šíří, film Jindřicha Poláka sklidil mnohá ocenění a uznání i za mořem. Nejen IKARIE XB 1, jejíž model mimochodem není k nalezení, brázdí vesmírné dálavy. Kdo by neznal Falcon s hrdinou Hanem Solem a Enterprise, jejíž model dopadl stejně, jako ten IKARIE – ztratil se…

Flotilu známých kosmických plavidel doplňuje loď, která byla původně válečným křižníkem a později tažným korábem, jehož palubu znesvětila přítomnost nepřítele z nejhorších – vetřelce. Težkotonážní Nostromo doplňuje harmonická Discavery a teď máme na mysli tu pravou, z Vesmírné odysey. Dosti však vážných řečí, osm kilometrů dlouhá těžařská loď v podobě šestibokého hranolu nás pobaví už svým názvem: Červený trpaslík. Přehlídku plavidel jen zdánlivě uzavírá ICARUS na své cestě ke Slunci. Nejdéle však na výsluní zůstává Enterprise – po drobných úpravách zase odlétá do vesmíru a my se můžeme těšit na její další dobrodružství.

Ivan Adamovič: Fantastika pod rentgenem

Antiutopie a nevydané rukopisy

Jako první vezměme do ruky knihu pouhé čtyři roky starou, vydanou malým nákladem v edici spisů Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Negativní utopie v české próze druhé poloviny 20. století od Petra Hrtánka je asi nepropracovanější studie o fantastice od českého autora v poslední době. Autor vychází ve své definici utopie z textů Eduarda Petišky, Jiřího Gruši, Egona Bondyho, Ivana Kříže a dalších.

Souborné vydání recencí Posudky novodobého F.X.Šaldy Jana Lopatky obsahuje mimo jiného také devět hodnocení titulů sci-fi. Většina z nich, zřejmě na základě nepříznivého posouzení, nikdy nebyla vydána, proto se dnes můžeme jen domýšlet, jaká díla autoři vlastně k hodnocení předkládali. Mezi těmi, kteří čekali na konečný verdikt byl například Ludvík Souček se svým románem Bohové Atlantidy, a přesto, že byl román nakonec vydán, je velmi poučné přečíst si hodnocení Jana Lopatky, které neshazuje autora, ani jeho práci, ale přesně a jasně specifikuje nedostatky díla. Lopatkovy Posudky je proto žádoucí doporučit nejen milovníkům textů tohoto autora, ale také všem začínajícím recenzentům a autorům, kteří jistě rádi přivítají neotřelý a po všech stránkách profesionální příklad práce s literaturou.

Filmfaroniáda

Filmová soutěž: Soudný den

V akčním hororu režiséra Neila Marshalla vyhladí smrtelný virus tisíce lidí, a je proto nutné ho izolovat v centru nákazy, Skotsku, vysokou neproniknutelnou zdí. Když po desítkách let začíná virus řádit přímo v Londýně, musí se do uzavřené oblasti dostat alespoň elitní jednotka, která má za úkol najít zápisky vědce, jenž byl jen krůček od objevení léku.

Na deset výherců, kteří odpoví správně na tři otázky z filmu, čekají ceny od firmy HCE.

Filmové premiéry

  • Neil Marshall: Soudný den - 4. 4. 08 (****)
  • Guillaume Ivernel, Arthur Qwak: Lovci draků – 24. 4. 08 (****)

Kino

  • Mark Waters: Kronika rodu Spiderwicků ( Jiří Pavlovský ****)
  • Doug Liman: Jumper (Jiří Pavlovský **)
  • D.Moreau, X.Palud, P.Lussier: Oko (Jiří Pavlovský **)
  • Matt Reevers: Monstrum (Jiří Pavlovský ****)

DVD

  • Bob Shayne: Mimzy (Stanislav Čermák ***1/2)
  • Chris Sivertson: Vím, kdo mě zabil (Pavel Žďárek ****)

Vivisektor

Nejprodávanější knihy měsíce jsou: Predátoři, Achája 3 a Já, legenda.

Čtenáři čtenářům doporučují Bludiště odrazů, Ploty z kostí a Převtělení Timothyho Archera, naopak varují před Conanem a princeznami z Radžastánu, Archivy hrůzy a Výrobcem osudů.

TIP IKARIE nabízí jako obvykle hodnocení knih, které určitě stojí za přečtení!

  • S. Jaroslavcev, S.Vitickij: Ďábel mezi lidmi (Tomáš Javůrek ****)
  • Kolektiv autorů: Viktoriánské duchařské historky (Leoš Kyša ****)
  • Patrick Graham: Evangelium podle Satana (Petr Šimáček ****)
  • Richard Matheson: Já, legenda (Filip Gotfrid ****)
  • K.W.Jeter: Vlastní krví (David Potůček ***)
  • Kolektiv autorů: Třpyt mečů, záblesky laserů (Martin Čermák ****)
  • Kolektiv autorů: Stíny věží (Ivan Mls ***)
  • J. K. Rowlingová: Harry Potter a relikvie smrti (Pavel Vinický ****)
  • Andrzej Ziemianski: Achája III (Františka Vrbenská ****)
  • Petr Ginz: Návštěva z pravěku (Ivan Adamovič **)

Komiks

  • Sam Kieth, Bill Messner-Loebs: Maxx I. (Vojtěch Čepelák ****)
  • Garth Ennis: Punisher 4. (Filip Gotfrid ***1/2)

A následuje už jen výčet nových knih a komiksů.

Alča


zpět na článek