28.3.2024 | Svátek má Soňa






LITERATURA: Ikarie 3/2006

13.3.2006

Ikarie 03/2006Drsná žena s velkou zbraní a ochočeným tyranosaurem, řeknete si: Pohled pro bohy. Přesně takový obrázek vytvořila fantazie výtvarníka Petra Štechmilera na obálce březnové Ikarie. Osobitou kresbu poznáte hlavně podle velkých očí dotyčné drsňačky.

Úvodníku pro změnu vévodil Ivan Adamovič a místo, aby se pustil do politické debaty našich všedních životů, raději nás seznámil s českou literární tvorbou na pomezí fantastiky. Zastavil se u knih Kloktat dehet Jáchyma Topola a Prázdné ulice Michala Ajvaze. Krátkými anotacemi knih nás upozorňuje, že "spekulativní próza má stále výrazný potenciál v rámci celé české literatury."

Kavárna Hana Sola mě potěšila otištěním informací ze světa sffh, převzatými z našeho mileného Sardenu (Nominace na BSFA, Cena P. K. Dicka, Narnie 2, krádež obrazů H. R. Gigera). Kromě otcovské pýchy jsem se však trochu zasmál. O tom, že A. C. Clarke byl oceněn na Srí Lance, jsme informovali v listopadu. Článek dostal v Ikarii nový rozměr. Dovolím si citovat: "...zavražděnému v srpnu tohoto roku." Redakce magazínu nejspíš vlastní stroj času ;-)

Jiří Pavlovský pokračuje v seriálu o tvůrcích televizních seriálů. Tento měsíc nás seznámí s Davidem Greenwaltem - scénáristou, režisérem a producentem v jedné osobě - tvůrcem série Angel (volné pokračování Buffy).

Po Filmfaroniádě se dozvíme něco o připravované premiéře Soudných sester v Divadle v Dlouhé. Nespecifikovaný člen redakce rozmlouval s režisérkou Hanou Burešovou.

Rok kontaktu Ondřeje Neffa se slibně rozjíždí. Pokud máte vlastní teorii o případném kontaktu s mimozemšťany, popřípadě jinou, která setkání vylučuje, pak máte jedinečnou možnost svůj názor poslat Astonovi do workshopu (ondrejneff@gmail.com).

Plakát k filmu Underworld: Evolution, filmu číslo jedna v třetím měsíci, možná někoho potěší.

V budoucnosti se možná setkáme s více policisty, kteří nebudou nosit klasické pistole, ale Tasery, Piezery nebo malé mikrovlnky. Cíl je jasný, nezabít, ale eliminovat. V Technonovinkách stojí za pozornost elektronický rámeček na fotografie, pardon, fotografií. LCD displej s vysokým rozlišením a vlastním diskem se tak možná brzy stane oblibeným fotoalbem mnoha domácností.

V komiksech se seznámíme se scénáristou J. M. DeMatteisem. Pokud nezůstávte chladní, když slyšíte slova Liga spravedlnosti, pak jste doma.

Američan Christopher Rowe začal publikovat poměrně nedávno. V roce 1998 mu v magazínu Realms of Fantasy vyšla povídka Kin to Crows. Doposud neprorazil na stránky velkých časopisů, ale jeho autorský potenciál ukazuje, že se s ním budeme setkávat stále častěji. Třeba vás přesvědčí jeho dlouhá povídka Dobrovolný stát (The Voluntary State, 2004), nominovaná na Huga 2005 a Nebulu 2004.
Rowe si hraje s neotřelou podobou budoucnosti, težko představitelným zřízením, životem, imaginací a příjemným poetickým jazykem. Malíř Soma se dostal do prekérní situace, když mu bylo zraněno auto. Přilétnuvší policie začíná s vyšetřováním a Soma se odebírá domů, po té, co se mu o autíčko začne starat mechanička Jenny. Bohužel se tam nedostane, je totiž unesen teroristy z Kentucky, jejichž záměry mu zůstavají utajeny. Brzy ale zjišťuje, že v jejich harmonickém dokonalém státě Tennessee, není všechno zlato, co se třpytí.
Povídka je náročná zejména na čtenářovu představivost, protože pracuje s novými pojmy (víte někdo, jak vypadá takový hromaďák?), neskutečnými biotechnologiemi a diktaturou maskovanou za utopické státní zřízení, kde sociální vazby nefungují naším způsobem, tudíž je pro čtenáře těžké hledat analogie. Kouzlo povídky pak objevíte až při dalším čtení.

Jiří Mazurek dokáže malovat živými barvami, alespoň takový pocit jsem získal při čtení fantasy příběhu postiženého Mitrina Garca. Živé barvy získaly v Ikarovi 4. místo a přestože fantasy, tak zcela oprávněně. Mitrin dostane po strýcově smrti dědictví v podobě malířské soupravy. Obrázky namalované za použití těchto barev vypadají neuvěřitelně realisticky a brzy zjistí, že to, co s nimi namaluje, stane se skutečností. Možností se naskýtá tolik, kolik máte papíru. Četba tohoto dílka vyvolává bezbřehý pocit empatie a lítosti nad těžkým osudem odsuzovaného a nemilovaného Mitrina. Naštěstí se příběh velice blíží netradiční pohádce se šťastným koncem.

Osudy Čecha Jardy popisuje literární pokus Věry Rambouskové. Do finále soutěže Ikaros se probojovala její Odžibvejská píseň lásky. Ironizující povídka místy pobaví, ale zejména paroduje současného našince. Odhodíme-li sci-fi kulisy příběhu, zůstane nám satira na společnost, rodinný život, hledání práce a byrokracii.

Nováček Lukáš Meduna získal 5. místo Ikara s tragikomickou hříčkou Dva tisíce let po člověku. Kdysi v budoucnosti lidé vyhynou a nahradí je roboti, což je tak provařené klišé, že snad ani většího v žánru nenajdeme. Přesto si s tím autor poradil a napsal neotřelou hříčku, značně parodující lidstvo jako takové. Roboti jsou zde vykresleni jako náboženští fanatici, kteří experimentují s DNA a klonováním :)

Ivan Adamovič sestavil přehled Fantastický film v roce 2005, Jaroslav Petr opět nezklamal s Fantastickou vědou a Martin Šust nás informuje o Rozmanitosti vize aneb britská fantastika 21. století.

Zlatý hřeb v podobě literárního rozboru trilogie Gormenghast Mervyna Peaka nám přinesl Pavel Houser. Spíše nedějové dílo plné hry s jazykem, poeovské poetiky a lovecraftovského bizarního humoru si své čtenáře určitě nalezne, jen pro hru s jazykem a ukázkou bohatství lidského jazyka se tak stane.

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...