25.4.2024 | Svátek má Marek






LITERATURA: Ikarie 11/2009

11.11.2009 12:05

  • Ikarie 11/2009TOPlistŠéfredaktor: Vlado Ríša
  • Vydavatel: Mladá fronta a.s.
  • Titulní strana: Petr Vyoral

Rozlet a SF Kavárna

  • Scifistické ghetto - Vlado Ríša se zamýšlí nad tím, jak i ještě dnes autoři a fandové sci-fi stojí na okraji literatury. Předsudky o tomto žánru jako o braku a pouhém vlakovém čtivu bez větší hodnoty se boří jen velmi pozvolna a snad jen zkušenosti s mladými lidmi a náplní vyučování na většině škol dává naději, že se situace vbrzku zlepší.
  • Společenstvo J. R. R. Tolkiena vyhlašuje soutěž O lahvičku miruvoru - Soutěž prochází zásadní změnou, kdy se uzávěrka posouvá již na 30. 11. 2009, aby mohlo dojít k vyhlášení výsledků na TolkienConu v lednu 2010.
  • Křtiny - V Luxoru se uskutečnily oficiální křtiny Větru v piniích F. Vrbenské a J. D. Kočího.
  • Kousek od Prahy za přítomnosti balonu se křtilo Pět neděl v balóně Ondřeje Neffa.
  • Omluva - Redakce se omlouvá Kateřina Dvořákové za to, že nebyla uvedena v minulém čísle jako ilustrátorka jedné z povídek.

Světová SF

Jason Sanford: MRAČNA LODÍ KYPÍCÍCH DEŠTĚM

Stará Tem má za úkol předpovídat počasí. Sleduje oblohu a lodi, které ji brázdí. Už ví, které jen neškodně prolétají kolem, které přinášejí životadárný humus, a které způsobují katastrofy s obrovskými povodněmi. Ve volných chvílích přemýšlí Tem o nebezpečné zvídavosti své učednice Cres. Tu zajímá podzemí, protože přesto, že na světě přibývá staveb a často se na něj snáší spousta humusu, zůstává stejný a nezvětšuje se. K tajuplnosti podzemí přispívá i zákaz vstupu do něj a provádění průzkumů. Jednoho dne se pod Cres propadne podlaha a tak začne nová etapa v životě obou žen…

Americký autor je ve sci-fi nováčkem a už po právu sklízí pochvalu a úspěch. Nosným pilířem jeho tvorby je důraz na lidskost a lidství v tom nejzákladnějším významu, o čemž jsme se již mohli přesvědčit v povídce Stromy pokryté ostny v červencové Ikarii. I tato povídka nás zavádí do světa, kde jsou lidé sužování nevědomostí a z ní vyplývající beznadějí, což se však okamžikem poznání mění a ti, kteří jsou způsobilí vědět, znají pravdu i budoucnost.

Ted Chiang: VÝDECH

Otevírají se před námi měděné stránky zápisníku, které si psal dávný vědec – výzkumník. Celá civilizace je závislá na zásobnících vzduchu, které jsou pravidelně doplňovány z podzemních rezervoárů. Vědci – anatomové touží zjistit, jak vzduch ovlivňuje pochody těla a právě autor tohoto spisu našel dostatek odvahy, aby prozkoumal všechny mechanismy. Bohužel však jeho objevy znamenají také odhalení neradostné budoucnosti…

Autor je odborníkem na počítačový software a je to na jeho práci poznat. Velmi systematicky analyzuje prostřednictvím svého hrdiny základní funkce bytí, což je však podáno s nevšedním zaujetím, zápalem, sugescí a citlivostí. Ne náhodou získala tato povídka cenu Hugo, Locus a Cenu Britské asociace science fiction.

Elizabeth Bearová: UBÝVÁNÍ

S detektivem královským vyšetřovatelem Abigail Irene Garrettovou, upírem Velkým detektivem Sebastienem de Ulloa a vévodou Richardem se nesetkáváme poprvé. Tentokrát se budou snažit přijít na kloub vraždám, které směřují k britskému následníkovi trůnu, princi Henrymu.

Autorka opět velmi bravurně rozehrává kolotoč dvorních zákulisních intrik, vysoké politiky a složitého postavení Abigail, která je představena jako neochvějná obhájkyně spravedlnosti a zároveň jako křehká a zranitelná žena.

Česká SF

Vladimír Zábrodský: CÍSAŘ V KLECI

Daniela Lysková vyhrála soutěž Rébus tisíciletí. Tak se dostala do kontaktu s multiverzním počítačem, protože jen mysl obdařená zcela specifickými schopnostmi může udržet stabilitu celého počítačového systému. Bohužel však také potkává spolupracovníky, z nichž někteří jí nejsou zcela nakloněni a občas se mihne Vesmírnou počítačovou stanicí i nějaký ten duch…

Autor nás zavádí do budoucnosti na vesmírnou stanici. Nemusíme však mít obavy, protože jak je již dobrým zvykem, nebude řeč o matematice a technologiích v míře větší, než nezbytně nutné. Zato se však dozvíme spoustu věcí o lidech, kteří budou vlastně úplně stejní jako ti dnešní a bravurně vyprávěný příběh umožní plně rozvinout jejich povahy. Napětí s prvky hororu, svérázný humor, nenávist, láska, dobro i zlo – toho si při četbě užijeme vrchovatě.

Karel L. Kukla: ZVÍŘATA A LIDÉ ZA 10 000 LET (SF doby kamenné)

Redaktor listu Menažerie se v roce 1902 účastní operace koně, která je plně v souladu s humánní ochranou nebohých zvířat. Sám se neztotožňuje s tímto hnutím, bohužel je však zaměstnán v novinách, které se staly praporem humanistů. Nešťastnou náhodou se ochomýtne kolem narkózy a probouzí se až za deset tisíc let, kdy stane jako poslední žijící člověk pod drobnohledem zvířat…

Velmi pěkná a svižná povídka je odlehčenou parodií na přílišný humanismus dnešní doby. Barvitý jazyk počátku minulého století nás vnáší do dobrodružného příběhu se šťastným koncem.

Pavel Houser: PŘÍZRAKY LILÁTU

Lilát je liduprázdné město oživlých obleků. Začalo to kdysi dávno, když obyvatelé vyzkoumali, že nositelem půvabu určitě není tělo, ale šaty, do kterých je zahaleno. Tak začalo upřednostňování šatů před těly, jejich vylepšování a zdokonalování až do fáze, kdy se šaty vědomě oprostily od lidí a začaly žít samostatných životem…

Krátká humorná povídka dovádí evoluční proces až ad absurdum, staví na maličkostech, které si dnes ani neuvědomujeme a potvrzuje známé pravidlo, že všeho moc škodí.

Publicistika

Pavel Žďárek: Nezávislá filmová fantastika

Nezávislá filmová tvorba je prozatím největším zdrojem hororů, sci-fi i fantasy. Než se setkáme s takto bohatou nabídkou českých filmů i na plátně kin, vezmeme za vděk tvorbou nezávislou, i když je ne pokaždé úplně vydařená.

Ecphronia (ČR 2008) režie Mikoláš Orlický: čistou a mrazivě děsivou práci odvedl ve snímku režisér technicky velmi vydařeného snímku. Na malé ploše rozehrává velké osobní drama a především díky dobře zvoleným hercům máme možnost vidět jeden z nejpovedenějších snímků poslední doby. ****

Piknik (ČR 2008) režie P Jeer Van Eck: komediální sci-fi nás zavádí do nedaleké budoucnosti, kdy lze díky novým technologiím oživit čerstvě zemřelé. Autor nás zavádí mezi ně a bohužel díky nevtipným vtipům a přehrávajícím hercům se jedná jen o průměrnou podívanou. ***

Rozhovor: Stará česká SF je stále Terra Incognita

Ivan Adamovič naplánoval antologii staré české sci-fi už v polovině devadesátých let a postupem času se z malé knihy stal průřez historií české fantastiky. Jedním z nejvýznamnějších a přitom nejopomíjenějších titulů bude román Převychovaní. Zapálený milovník budoucnosti se pustil do zkoumání minulosti hlavně proto, že cítí potřebu ukotvení v minulosti, ale zároveň jej láká představa objevu něčeho mimořádného při hrabání ve starých věcech. Navíc považuje minulost za sféru nejistoty a dohadů, stejně jako budoucnost. Naprosto nenahraditelnou roli v bádání měl pro autora archiv Památníku národního písemnictví, kde nacházel zejména další podrobnosti o málo známých autorech. Za zmínku v této souvislosti stojí práce ruských autorů, kteří se před bolševizmem zachránili v Československu. Samozřejmě je hodně prací, které se do knihy nevešly a vybírat ty nejcennější kousky byl těžký úkol. Snad i jednou v budoucnosti budou mít literární badatelé jako je dnes např. Ivo Fencl nebo František Masný možnost objevovat zapomenuté zajímavosti tohoto žánru.

Roman Kroufek: Skandinávský filmový horor

Klasické atributy severských zemí by na počátku nového tisíciletí mohly být vystřídány filmařskými úspěchy, které se projevují hlavně v žánrových filmech. Už na počátku dvacátého století se podařilo několik dobrých filmů, jako je ten o Jekyllu a Hydeovi, čarodějnictví v průběhu věků a vozkovi smrti. Po druhé světové válce upadla severská tvorba do útlumu, ze kterého se ji pokusila oživit jen taková díla jako Hodina vlků nebo seriál Království. Po vstupu do nového století se začala dařit velmi zajímavá dílka jako komedie Frostbitten, misteriózní Temné lesy a série slasherů Fritt vilt. A konečně se dostáváme k současné tvorbě, která se má na dalekém severu jako v bavlnce a z těch nejlepších můžeme uvést alespoň Aťvejde ten pravý, Lovci lidí, Sauna a Mrtvý sníh.

Jaroslav Petr: FANTASTICKÁ VĚDA

  • Gigantické blesky bijí vzhůru až do výšky 80 kilometrů a poprvé byly zaznamenány v roce 2003. Až nyní se podařilo týmu amerických vědců dostat dostatečně blízko, aby výboj proměřili. Síla výboje mezi čtrnáctým a pětasedmdesátým kilometrem byla 144 coulombů, což znamená, že se svou silou plně vyrovná těm klasickým.
  • Mladická nerozvážnost je projevem zralého mozku. Touha po vzrušení, chuť riskovat, pohrdání normami a autoritami – to bylo donedávna přičítáno nezralému mozku teenagerů. Američtí vědci však v dlouhodobém průzkumu zjistili, že je tomu právě naopak – tyto projevy patří mladým lidem, kteří vykazují nejpokročilejší vývoj mozku.
  • Genová terapie slepoty slaví úspěch u těch, kteří zdědili poškozený gen RPE65. Postupné odumírání buněk oční sítnice vede k úplné slepotě. Slepým pacientům byl vstříknut virus, nesoucí zdravý a neporušený gen. Ten má za následek opětovné zlepšení zraku a přestavbu nervových obvodů.
  • Kometa v dvanáctiletém zajetí Jupiteru jen s obtížemi unikla zřícení na jeho povrch. Teď už se kometa Kushida-Muramatsu, která přilétla do naší soustavy roku 1949 vydala na další pouť dovnitř soustavy. Již o pěti kosmických tělesech díky výpočtům víme, že se stali zajatcem planety, která svou gravitací chrání sluneční soustavu.

Filmfaroniáda

Filmová soutěž: Merlin a kniha kouzel

Artušovská legenda se stala námětem pro kanadského režiséra Warena Sonodu a na diváky čeká temný příběh s pochmurnou atmosférou.

Pro 10 čtenářů, kteří správně odpoví na 3 otázky, jsou v redakci připraveny hodnotné ceny.

Filmové premiéry

  • R. Emmerich: 2012 - 12. 11. 09 (Pavel Žďárek ****)
  • Tomas Alfredson: Ať vejde ten pravý - 12. 11. 09 (Pavel Žďárek ****)
  • Robert Schwentke: Zakletý v čase – 19. 11. 09 (Pavel Žďárek ***)
  • David Bowers: Astro Boy – 26. 11. 09 (Pavel Žďárek ***)
  • C. Weitz: Nový měsíc – 26. 11. 09 (Pavel Žďárek ***)

Kino

  • Quentin Tarantino: Hanebný parchanti (Jiří Pavlovský ****)
  • Stephen Sommers: G. I. Joe (Jiří Pavlovský ****)

DVD

  • Paul McGuigan: Push (Pavel Žďárek ****)
  • Steven C. Miller: Experiment: Zombie (Pavel Žďárek *)
  • Juan Antonio Bayona: Sirotčinec (Pavel Žďárek *****)

Vivisektor

Kniha pod lupou: Pangoooglium - Boris Hokr má pod drobnohledem démonickou knihu Daryla Gregoryho Pandemonium.

Nejprodávanější knihy měsíce jsou: Hořící přízraky, Warhammer: Žnec duší a Zpovědnice: Poslední čarodějovo pravidlo.

Čtenáři čtenářům doporučují Národ, Sestru Alici a Hořící přízraky, naopak varují před Hero.Com, Pandořinou dcerou a Šifrou samotného Boha.

TIP IKARIE nabízí jako obvykle hodnocení knih, které určitě stojí za přečtení!

  • Pavel Houser: Sběratel měst (Tomáš Javůrek ****)
  • Stephanie Meyerová: Hostitel (Jakub Marek ***)
  • Vladimír Šlechta: Hořící přízraky (Pavel Vinický ***1/2, Vlado Ríša ***1/2)
  • Kai Meyer: Kamenné světlo (Zdeněk Záleský *1/2)
  • Lincoln Child: Ledová kletba (Ivan Mls **1/2)
  • Kolektiv autorů: Mlok – Nejlepší SF a fantasy povídky roku 2009 (Františka Vrbenská ***3/4, Vlado Ríša ***1/2)
  • Gillian Crossová: Ztraceni – Temná země (Petr Šimáček ***1/2)
  • Richelle Mead: Vampýrská akademie (Milan Štajer ****)
  • Elizabeth Bearová: Zakalená (Jan A. Novák ***, Vlado Ríša ***1/2)

Komiks

  • Warren Ellis: Transmetropolitan (Filip Gotfrid ***)
  • Mark Verheiden, John Arcudi: Omnibus: Vetřelci – kniha první (Jana Labíková ****)

A následuje už jen výčet nových knih, komiksů a doplňků.

Alča










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...