19.10.2019 | Svátek má Michaela


LITERATURA: Ikarie 10/2007

8.10.2007 0:05

TOPlistŠéfredaktor: Vlado Ríša
Vydavatel: Mladá fronta a.s.
Titulní strana: Petr Štechmiller

Ikarie 10/2007Rozlet a SF Kavárna

Nezabitelní hrdinové

Vlado Ríša se přiznává k tomu, že SF příběhy s nesmrtelnými (nezabitelnými) hrdiny pro něj nejsou zábavné. To napětí, kdy hrdina prochází nepříjemnostmi všeho druhu s vědomím možnosti vlastní smrti, ve většině knih chybí. Zklamání čtenářů z úmrtí hlavního hrdiny na konci knihy, nebo dokonce v průběhu jejího děje je obrovské, přesto by však smrtelnost hrdinů měla patřit k základní výbavě všech literárních postav, neboť s vědomím, že hrdina může kdykoliv umřít, se čte kniha mnohem zaujatěji a každý bohatýrský skutek odmění čtenář mnohem větší sympatií a uznáním.

Literární soutěž STAR TREK Kusy

Literární projekt, který vychází z amerického vzoru soutěže, nadšeně vyzývá všechny začínající i pokročilé spisovatele, aby se zúčastnili soutěže se svým dílem na téma STAR TREK. Záštitu nad projektem má nakladatelství LASER, v reprezentativní antologii budou nejlepší povídky doplněny jedinečnými ilustracemi.

Nejkonektizovanější Christoper Lee přišel, viděl, zvítězil

Hvězda festivalu Festroia má ve svém věku fenomenální paměť, kterou ráda prezentuje a získává si tak úctu mladších umělců, což po osobním setkání potvrzuje Marek Dobeš.

Cestování v čase podle Salmy Hayekové

Spolumajitelka produkční společnosti Ventanazul svoji představu zrealizuje v zatím bezejmenném projektu chilského scénáristy a režiséra Nicolase Lopeze.

Světová SF

Lucius Shepard: MUŽ, KTERÝ MALOVAL DRAKA GRIAULEHO

Meric Cattany je mimořádně nadaný mladý malíř. Je přesvědčen o tom, že se mu podaří něco, co se nepodařilo vojákům, šarlatánům, vědcům ani podvodníkům – zabít obrovského nehybného draka. Začíná boj trvající desítky let, kdy za pomoci vesničanů, ovlivněných drakovou černou myslí, nanáší malíř nekonečné množství barev na tělo obrovského uzurpátora a stále víc si při tom uvědomuje jeho krásu a výjimečnost…

Velmi zajímavá povídka z ranné tvorby tohoto výtečného autora. Volně navazující novely z celého cyklu příběhů o městě, jemuž vévodí obrovský zkamenělý drak, vyjde v antologii Cena Locus – to nejlepší ze SF a fantasy.

Bruce Sterling: KOUZELNÝ KRÁMEK

Není jistě na světě člověka, který by nezatoužil být věčně mladý, nebo alespoň co nejvíc oddálit stárnutí a smrt. James Abernathy narazí náhodou na kouzelný krámek a uzavře férovou dohodu, díky které si tam pravidelně vyzvedává kapky na oddálení stárnutí. Každého jiného by už dlouhý život na tomto světě omrzel, James však stále má co objevovat a z čeho se radovat. Přičemž tato chuť do života může být nakažlivá…

Jeden z řady vynikajících autorů SF, spoluzakladatel kyberpunku, touto povídkou potvrzuje svůj názor, že peníze jsou jeden z nejdepresivnějších faktorů dnešní doby.

Marcin Przybylek: BESTIE

Torkil Aymore je gamedek – detektiv her. Je nejslavnější a nejznámější, ale sám bez svého týmu by nebyl nic. Obzvlášť, když před ním stojí úkol srovnatelný se záchranou lidstva – zlikvidovat bestii, která ohrožuje celosvětovou síť…

Autor nás zavádí do fiktivního světa Gamedec již podruhé – poprvé jsme se se slavným Torkilem setkali před dvěma měsíci. Zpočátku nesrozumitelný příběh se skládá dohromady velmi rychle a výsledný obrázek je velmi zajímavý.

Česká SF

Ivan Mls: ZÁLOŽKY NASTUPUJÍ (IKAROS 2006 – finále)

Jednotka aktivních záloh pod vedením kapitána Cardy provádí své vojenské cvičení na Šumavě a souhrou náhod se jí podaří odvrátit mimozemskou hrozbu. Slávu sklízí nejen vojenská jednotka, ale také aktivní služba, do které se hlásí stále víc mladých mužů a to vše nakonec spěje k prosperitě, slávě a velikosti Země koruny České…

Typicky český humor a rádoby zábavné čtení, které však pod svou slupkou skrývá náměty hodné k zamyšlení velmi vážnému, to vše nabízí autor - ne porvé (připoměňme si povídku Pěšáci).

Publicistika

Rozhovor: Lucie Lukačovičová

Mladá nadějná autorka, členka Mensy, milovnice Japonska a nadšená cestovatelka, oceněná mnoha cenami za své povídky a velký ohlasem na svoji první knihu Vládci času, se svěřuje Vladu Ríšovi se svými pocity a postupy při psaní, se svými názory na ženy – spisovatelky a samozřejmě se zmiňuje o tom, co v nejbližší době chystá pro čtenáře.

Jaroslav Petr: FANTASTICKÁ VĚDA

Mumie nejmocnější ženy starověku Hatšepsowet byla původně pochována spolu s ostatními významnými vládci v Údolí králů. Pak ji kněží z obavy před znesvěcením přemístili neznámo kam a až roku 1903 byla nalezena mumie ženy, která by snad mohla být významnou panovnicí. Konečný verdikt pronesou odborní vědci po přezkoumání DNA.

Uhlíkové svaly v podobě mnoha milionů uhlíkových nanotrubiček spolu s plasty jsou novou nadějí pro lidi, postižené ztrátou končetiny i pro techniky, pracující na konstrukci robotů.

Motýlí sexmise proběhla ve velmi krátké době na souostroví Samoa. Bakterie Wolbachia způsobila, že se začaly rodit jen samičky. Těsně před vymřením samečků však evoluce dokázala zázrak: motýli si po sto letech vypěstovali dědičnou odolnost a jsou zachráněni..

Františka Vrbenská: Vilém Tell

Pokračování poutavého vyprávění o bojovnících ze ztracených příběhů – tentokrát se podíváme do blízkého Švýcarska. Našemu hrdinovi jsou zde zasvěceny tři kaple, vyskytuje se v reklamách, anekdotách a černém humoru, figuruje v komiksu, opeře a obrazech světových mistrů. Jednou za čtyři roky se se konají v Altdorfu slavnosti s jeho jménem a a ve Spojených Státech pořádají výroční soutěž leteckých útvarů v simulovaných vzdušných soubojích Viléma Tella.Tato fiktivní postava zůstává i dnes zosobněním sjednocení, spravedlnosti a občanské statečnosti.

Fandománie vyhlašuje 27. ročník literární soutěže Cena Karla Čapka a předkládá pozvánky na CONiáše (2. – 6. 10. 2007 Městská knihovna Praha), PODZIMNÍ PORADU FANDOMU (19. - 21. 10. 2007 Březová nad Svitavou), FESTIVAL FANTAZIE SPECIÁL (25.- 28. 10. 2007 Chotěboř), KOPRCON (16. – 18. 11. 2007 Kopřivnice) a FÉNIXCON (7. – 9. 12. 2007 hotel Slovan Brno).

Cory Doctorow: Progresivní apokalypsa a další futurmismické lahůdky

Spisovatelé science fiction nejsou jedinými lidmi z oboru předvídání budoucnosti. Futurologové se svým futurismickým náhledem na svět nezapřou, že naše vzpomínky i naše náhledy na budoucnost jsou nutně nedokonalé – jakoukoliv mezeru zaplňujeme přítomností. Lapsarianismus se svou vidinou ztraceného ráje a vírou v konečný pád člověka je pro mnoho lidí ohledně budoucnosti dominantním pocitem, což samozřejmě vede postupným zhoršováním všeho k apokalypse. Protikladem je pokrokářství s vidinou toho, kterak na zkušenostech jednotlivých generací roste nová, vyspělejší civilizace a jako je apokalypsa symbolem úpadku, je koncem pokroku singularita. V ní je možné úplně všechno a lidstvo končí svoji existenci v radostném vytržení z možnosti stát se součástí softwarového prostředí. Obě tyto představy jsou však iluzorní a sama budoucnost je životaschopnější než jakákoliv futurologie. Vždyť SF je literatura o přítomnosti a ta je jediným obdobím, které můžeme chápat, protože jsme schopni naše pozorování a předpovědi ověřit proti realitě.

Ondřej Čížek: Filmové legendy, báje a pověsti aneb Titánské klasiky i bezhlavá béčka

Legendy, báje, pověsti a pohádky nemá Hollywood moc rád, tak se podívejme, jak to s nimi je. Začneme Minotaurem a jeho nezbytným doplňkem, zrádným labyrintem. Následuje poměrně oblíbený troll, následován Jasonem s jeho Argonauty. Z báje o Perseovi vycházel režisér Souboje Titánů Desmond Davis. Z pohádkového šuplíku tu máme starou báchorku o nelítostném jezdci, jenž ztratil hlavu, báj o Faunovi, povídačku o mrtvé nevěstě a samozřejmě sebrané lidové báchorky bratří Grimmů. Končíme starým dobrým Rasputinem a hororovým muzikálem o nenápadném kadeřníkovi z viktoriánské Anglie, kterého si zahraje Johnny Depp.

Na úplný závěr se dozvíme, jakže to bylo s nevěrou bájné Pasifae..

Filmfaroniáda

Filmová soutěž: Brouk

Ceny od společnosti HOLLYWOOD CLASSIC ENTERTAINMENT mohou získat ti, kteří odpoví na tři otázky z oblasti díla režiséra, producenta a scénáristy Williama Friedkina, autora filmu Brouk s premiérou na DVD 15. 10. 2007.

Filmové premiéry

 • Oliver Hirschbiegel: Invaze – 4. 10. 07 (Pavel Žďárek **)
 • Mikael Hafström: 1408 – 11. 10. 07 (Pavel Žďárek *****)
 • David L. Cunningham: Probuzení tmy – 18. 10. 07 (Pavel Žďárek ***)
 • David Slade: 30 dní dlouhá noc – 18. 10. 07 (Pavel Žďárek ***)

Kino

 • Tom Shadyac: Božský EVAN (Jiří Pavlovský **1/2)

DVD

 • Paddy Breathnach: Houbičky (Pavel Žďárek ***1/2)
 • Takaši Simizu: Smtící nenávist 2 (Pavel Žďárek **)
 • John R. Leonetti: Osudový dotyk 2 (Stanislav Čermák ½)
 • J. S. Cardone: Zombies (Jiří T. Pelech **)
 • Tom Tykwer: Parfém: příběh vraha (Stanislav Čermák ***1/2)

Vivisektor

Nejprodávanější knihy měsíce jsou: Ploty z kostí, JFK 11: podhoubí smrti a Bohatýr: Dračí carevna.

Čtenáři čtenářům doporučují Drsného spasitele, Rock mého života a Pátrání po Jakeovi, naopak varují před Výrobcem osudů, Váhami osudu a U nás v Agónii.

TIP IKARIE nabízí jako obvykle hodnocení knih, které určitě stojí za přečtení!

 • Vladimír Šlechta: Ploty z kostí (Pavel Vinický *****, Vlado Ríša ***)
 • Pavel Žďárek: Zrcadlo pekel – První kniha bolesti (Vlastimil Patrik Fiala **1/2)
 • Alexander Stainforth: Harém (Filip Gotfrid *)
 • James Rollins: Ledový ostrov (Ivan Mls ***)
 • Filip Vávra: Nebeská družina (Pavel Vinický **1/2)
 • Michael White: Zlatý pentagram (Ondřej Tomášek **1/2)
 • Alex Drescher: Dokonalý obchod (Wojta Běhounek ***)
 • Holly Black: Daň peklu (Wojta Běhounek **)
 • Kolektiv autorů: Anglické duchařské historky (Františka Vrbenská ***1/2)
 • Kolektiv autorů: Černé sny aneb příběhy na nedobrou noc ( Františka Vrbenská ***)

Komiks

 • Garth Ennis: Hitman III: Zabijácké eso (Filip Gotfrid ****)
 • Garth Ennis: Preacher/Kazatel: Až do konce světa/Lovci (Vojtěch Čepelák *****)
 • A následuje už jen výčet nových knih, komiksů a doplňky.
Alča


SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...