25.6.2022 | Svátek má Ivan


LITERATURA: Ediční plán nakladatelství Baronet - jaro 2010

21.1.2010 12:05

baronetTOPlistNakladatelství Baronet snad ani nemusíme pravověrnému scifistovi připomínat. Na začátek tohoto roku si pro nás přichystalo opravdu bohatou nabídku titulů širokého žánrového rozpětí. Kromě několika reedicí autorů jako Herbert a Clarke se dočkáme více než slibných novinek. Za zmínku pak určitě stojí, že nakladatelství vydává knihy v jednotném formátu a grafice, takže vám v knihovně nevytváří žádné nevzhledné sloupcové grafy.

Minulý rok započatá upírská série Pravá krev, kterou možná znáte ze stejnojmenného seriálu, pokračuje dalšími dvěma díly. Možná jste už slyšeli o nechvalně proslulé Satanské bibli, jejíž rukověť by mohla oslovit zájemce o magii a temné síly. Kanaďana Roberta J. Sawyera známe jako zručného antropologa z trilogie Neandrtálská paralaxa, tentokrát se dočkáme sci-fi, ve které se lidem z roku 2009 (původní vydání knihy bylo v roce 1999) na několik minut otevře okno do jednadvacet let vzdálené budoucnosti. Hlavní hrdina se v něm snaží zabránit svojí vraždě, kterou v budoucnosti spatřil. Podle této knihy vznikl i stejnojmenný TV seriál. Zaujmout fanoušky science fiction musí román J. McDevitta s podivným názvem Čindi (2002).

Nebudu však zdržovat. Podívat se na fantastickou nabídku můžete sami níže...

Zahrada Rámova Arthur C. ClarkeArthur C. Clarke, Gentry Lee: Zahrada Rámova

Třetí příběh rámanského cyklu navazuje v okamžiku, kdy se Ráma II, kosmická loď mimozemské civilizace, vrací z návštěvy v naší sluneční soustavě a unáší tři kosmonauty lapené ve svých útrobách do hlubin vesmíru. Po dvanácti letech dorazí do blízkosti Síria, kde je loď opravena pro další cestu a posádka otestována a poslána zpět. Ráma opět vstupuje do sluneční soustavy a nyní žádá dva tisíce lidí, které odveze do svého světa. Zatímco rámanská civilizace a její záměry stále zůstávají záhadou, její požadavky vyvolávají stále větší chaos a konflikty mezi lidmi.

Vychází ­ v únoru

Ráma tajemství zbavený Arthur C. Clarke Gentry LeeArthur C. Clarke, Gentry Lee: Ráma tajemství zbavený

Jeden z nejoriginálnějších SF cyklů se blíží svému rozuzlení. Nicol Wakefieldová, odsouzená k trestu smrti, prchá spolu se svou rodinou do oblasti záhadných mrakodrapů "New York", kde se setkává s dalším druhem tajemných a nebezpečných mimozemských tvorů, s oktopavouky. V jejich společnosti právě probíhají zásadní změny a dostávají se do konfliktu s lidmi, zatím co se vesmírná loď blíží k místu velkého setkání a odhalení.

Vychází ­ v březnu

Vichry Duny Brian Herbert Kevin J. AndersonB. Herbert, K. J. Anderson: Vichry Duny

Příběh začíná tam, kde Frank Herbert ukončil Spasitele Duny. Jessica, matka císaře Paula Atreida se vrací na pouštní planetu Dunu, aby se zúčastnila se pohřbu svého syna. Po Paulově sebevraždě se stala regentkou jeho dětí duševně chorá a brutální Paulova sestra Alia. Ta se pokouší udržet moc společně s Duncanem. Paulův přítel Bronso of Ix se ale staví do opozice proti rodu Atreidů. Autoři se v tomto pokračování Hrdinů Duny soustřeďují na osudy těchto postav a na rostoucí napětí mezi Jessicou a její dcerou Alií. Z cyklu Hrdinové Duny

Vychází ­ v dubnu

Kapitula: Duna Frank HerbertFrank Herbert: Kapitula: Duna

Šestý, poslední díl, uzavírající ságu o Duně, jejímž autorem je dnes již klasik SF literatury Frank Herbert (1920-1986), je barvitým obrazem konfliktu dvou řádů na ústřední planetě Bene Gesseritu Kapitule s bohatým dějem a hlubokým filozofickým podtextem. V konečném střetu mezi řády přichází Matka představená Sesterstva o svou fyzickou existenci a novou vůdkyní sjednoceného společenství se stává její bývalá zajatkyně Murbella. Část Sesterstva však prchá, rozhodnuta začít nový život.

Vychází ­ v březnu

Božský imperátor Duny Frank HerbertFrank Herbert: Božský imperátor Duny

Příběh pouštní planety Arrakis a zároveň nejslavnější sci-fi sága všech dob pokračuje čtvrtým dílem. Voda a velký ekologický plán proměnily tvářnost planety: v nekonečných dunách vyrostly sametově zelené oázy lesa! Boj o zázračné koření a o moc nad známou částí vesmíru však nijak nepolevuje. 2. vydání

Vychází ­ v červnu

Jack McDevitt: Čindi

Při běžné průzkumné misi zkoumající neutronovou hvězdu zachytí kosmické plavidlo Akademie signál odvysílaný v neznámém jazyce. Ještě než loď z oblasti odletí, vypustí několik satelitů, aby signál našly - a případně odhalily jeho původ.
O pět let později jeden ze satelitů na signál konečně narazí. Kontaktní společnost, skupina bohatých nadšenců, kteří financují výzkum existence mimozemského života, se domnívá, že vysílání je mimozemského původu. Společnost poskytne Akademii kosmickou loď, která se vydává na výpravu, jejímž cílem je vypátrat zdroj signálu. Loď pilotuje kapitánka Priscilla "Hutch" Hutchinsová.
Hutch a její posádka sledují signál přes nespočet hvězd, od jedné planety ke druhé, ale nacházejí jen hádanky a smrtící překvapení.
V planetární soustavě daleko za hranicemi dosavadního zkoumání pak naleznou neznámý objekt. Obrovský, zlověstný a tajemný. A může skrývat odpověď na otázky nejenom Kontaktní společnosti, ale všech, kteří kdy zvedli oči k obloze a zamysleli se nad tím, jestli jsme sami...

Vychází ­ v březnu

Larry Niven, Edward M. Lerner: V zákulisí světů

Loutkáři již dlouho usměrňují běh světa. Nyní však přichází tajný agent Sigmund Ausfaller, aby chránil pozemské zájmy proti konspiracím namířeným proti Zemi. Je paranoik, což je nejlepší kvalifikací. A nachází i sobě rovného - Nessuse organizujícího zrádce a protivníky Země v zájmu loutkářů, nejstarší civilizace, která vyvinula brilantní technologie. Sigmund odjakživa věděl, že jednou špatně skončí, a teď nabývá jeho osud tvaru. Nikdy by si nedovedl představit, kam až jej vyšetřování zavede, nebo že jeho osud splyne s osudem celého světa.

Vychází ­ v červnu

Flashforward Robert J. Sawyer NebulaRobert Sawyer: Flashforward

Svěží a nápaditý přístup ke klasickému tématu SF literatury předurčil román stát se námětem televizního seriálu (ABC, 13 pokračování). Fyzikální pokus s urychlovači částic se zvrtne a přenese lidstvo na krátkou chvíli v čase o dvacet let dopředu. V tomto okénku do svého osudu zahlédne dr Theo Procopides, že bude zavražděn. A tak následujících 20 let musí věnovat tomu, aby zastavil svého vraha.

Vychází ­ v červenci

Klub mrtvých Pravá krev Charlaine HarrisCharlaine Harris: Pravá krev - Klub mrtvých

Sookie Stackhouseová našla po boku svého upíra Billa jen krátké štěstí. Bill je unesen a držen v zajetí. Sookie musí vynaložit všechny své mimořádné schopnosti i známosti, které si vytvořila v podsvětí, aby Billa vypátrala a osvobodila ze smrtelných stříbrných řetězů. Ale když se nakonec vše podaří, není si vůbec jistá, zda chce Billa ještě zpátky.

Vychází ­ v březnu

Mrtví pro svět Pravá krev Charlaine HarrisCharlaine Harris: Pravá krev - Mrtví pro svět

Sookie Stackhouseová zjišťuje, že její smůla ji neopouští, spíš naopak. Bill odjel do Peru a zčista jasna se objevil jeho šéf Eric, kterého našla Sookie nahého v příkopě, zmateného a ustrašeného. Také bratr Jason zmizí, ve městě je sabat čarodějnic - Sookie nezbývá, než se dopídit, co se vlastně děje. A její pátrání ponechá čtenáře v napětí až do konce.

Vychází ­ v květnu

Satanská bible Anton Szandor LaVeyAnton Szandor LaVey: Satanské rituály

Rukověť Satanské bible
Kniha pro všechny, kdo by rádi poznali, jak vypadá magie, a zakusili působení skrytých temných sil. Najdou zde podrobnosti umožňující najít odpovědi na mnoho otázek jako: Je magie skutečná? Lze ji k něčemu použít? Se Satanskými rituály mohou začít svou hledačskou cestu poučeni i o historických kořenech temné magie.

Vychází ­ v dubnu

Informace převzaty z oficiálních stránek nakladatele. Obálka knihy Flashforward je pouze ilustrační, stejně jako LaVeyho Satanská bible.

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...