25.10.2021 | Svátek má Beáta


LITERATURA: dva zajímavé tituly Garyho Westfahla

23.12.2005

 

Gary Westfahl patří k několika lidem v SF, kteří mají více statut pozorovatele, než člověka chrlícího jeden svazek neverending story za druhým. Ovšem tím pozorovatelem nemíním diváka - pozorovatel je člověk, který sleduje, co se děje, uchovává o tom informace a dokáže to vše zpracovat a publikovat.

Gary Westfahl má na internetu zajímavou on-line verzi své Biografical Encyclopedia of Science Fiction Film. Proti oběma standardům v oboru, IMDb a AllMovie, vypadá jako chudý příbuzný - a svým způsobem to také chudý příbuzný je. Ačkoliv nejvyšší příčky žebříček tržeb jsou obsazeny filmy SFFH nebo aspoň něčím, co se jim blíží - technothrillery, jakmile dáte najevo, že se specializujete zrovna na tuhle skupinu žánrů, tak nepočítejte s tím, že byste našli nějakého sponzora. Kromě sebe, ovšem a samozřejmě.

The Greenwood Encyclopedia of Science Fiction and Fantasy : Themes, Works, and WondersPřesto se Gary této aktivitě věnuje a po několikaleté publikační odmlce (míním tím knihy - s jeho recenzemi se zejména na Locusu Online setkáváme celkem pravidelně) letos vydal dvě zajímavé publikace. Na pultech (a ještě spíše na webech) se v září objevila třídílná The Greenwood Encyclopedia of Science Fiction and Fantasy : Themes, Works, and Wonders. Rozsáhlé (kdy něco podobného vyšlo ve třech svazcích, vzpomenete si?) a průřezové - to jsou hlavní charakteristiky. Gary Westfahl tu pokračuje na cestě, kterou načal John Clute svými přehledy The Encyclopedia of Science Fiction (1993) a The Encyclopedia of Fantasy (1997). Spojuje tu obě dvě hlavní tématické skupiny - SF a F, a tak tu pohromadě najdete démony a alieny, peklo a černé díry, apokalypsu a teleportaci. Jenže Gary šel ještě o kousek dál a pustil se do takových témat, jako jsou ekonomika, evoluce, mučení, reklama či vězeňství. První dva svazky obsahují více než čtyřista témat, ve třetím svazku pak autor ukazuje a rozebírá jejich použití ve dvou stech klasických dílech SFFH - od Guliverových cest po Twilight Zone.

Science Fiction Quotations: From the Inner Mind to the Outer LimitsV říjnu pak vyšel více než čtyřsetstránkový svazek Science Fiction Quotations: From the Inner Mind to the Outer Limits. Je to něco jako bokovka, vzniklá při práci na předchozí encyklopedii - Gary Westfahl tu tématicky uspořádal citace z literatury, filmů i divadelních her. Pro člověka, který na SF oceňuje její humor a intelektuální náboj, tu vznikl destilát těžko představitelné síly. O SF se někdy říká, že to je gigantická konverzační místnost, a tenhle přístup Gary Westfahl přijal. V jeho podání se kniha citátů změnila v tématické rozhovory, kdy v rámci jednoho tématu tu tak k sobě - a ke čtenáři - promlouvají autoři z různých zemí a generací. Je to jakýsi dialog napříč časem i prostorem, jaký často prožíváme, když si do rukou bereme nějakou SF knihu.

pagi


Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...