25.6.2022 | Svátek má Ivan


LITERATURA: Československá knižní kuchyně 3/2010

6.4.2010 9:05

Závěrečný účet Cybrain 3 Petr HetešaTOPlistEdice Pevnost

Zatímco předchozí dva měsíce se nesly ve znamení fantasy, v dubnu a květnu se chystá silná ofenzíva sci-fi. V dubnu nakoukneme do virtuální reality v druhém díle kyberpunkové tetralogie "Cybrain" s podtitulem "Závěrečný účet" od Petra Heteši. Soudě dle anotace se můžeme těšit na stejný akční nářez jako minule.

Greg Honberg už ví, kdo ho dostal do kybernetického pekla, v jehož podzemí musí čelit zmutovaným programům, disponujícími ostrými zuby, drápy, plazmovými zbraněmi a eliminačními granáty. Smysl jeho života se smrskl do jediného slova: Pomsta. Strůjci jeho osudu sice obývají reálný pozemský svět, ovšem Greg brzy přijde na to, že ten je s kyberprostorem již natolik propojený, že šance na pomstu jsou více než reálné…

V květnu pak promluví zbraně a poteče krev ve zcela novém románu klasika české sci-fi Josefa Pecinovského, který zavelí "Probuď se, armádo!" Josef Pecinovský svým nedávným příspěvkem do akční série agent JFK dokázal, že stále nepatří do spisovatelského důchodu, máme se tedy na co těšit.

Co se stane ve světě, jemuž je mír vnucen násilím, když se probudí hrozba, která desítky let číhá kdesi v podzemí? Je to svět, kde jen pomyslet na válku je zločinem, ale je to rovněž svět, který ovládá bezohledný a nemilosrdný vládce. Ještě je mír, ale armáda už se budí ze spánku. Je sice zdecimovaná, ale to neznamená, že nebudou mluvit zbraně. A před vojskem je snadná kořist, svět, který se neumí ani nemá čím bránit. Je to armáda profesionálů, umělých bytostí, cvičených pro boj, bez jakéhokoli slitování, do posledního muže. Jaký osud čeká dva obyčejné lidi, kteří mimoděk oživili tu hydru z věků minulých? Dočkají se chvíle, kdy opět někdo zavelí: "Jdi spát armádo!"

A jelikož všeho moc škodí, v červnu se opět dočkáme fantasy. Tentokráte to bude temný román "Omnia Vincit Amor" od bratří Pavla a Petra Harašímových, který volně navazuje na útlý svazek "Devatar Sedr" vyšlý v roce 2007 taktéž v edici Pevnost.

Mot se společně se svým nedobrovolným alter egem, nekromantem Varetem, vydává z poničeného Devatar Sedru pryč. První, aby nadobro odešel, a druhý, aby ještě chvíli zůstal. Někde v dálce přitom srdceryvně naříká všemi zapomenuté opuštěné město. Pláče po dlouhá staletí po tom, co mu tak zoufale chybí. Ale z jeho láskyplných slz, kterým nikdo nemůže odolat, se dere na povrch roztřeseného světa něco děsivého, něco, co mělo vždy zůstat pod povrchem. Něco z čeho má strach i samotný nekromant, ukrytý v čarodějově mysli. Z láskyplného opojení se nadevše zvedá obrovská vlna běsnící temnoty, která bere všechny, co jí jen stanou v cestě. Za sebou nechává spoušť a zmar, před sebou žene v ďábelském tanci tisíce tvorů, kteří se musí za branami města chtě nechtě rozhodnout, kdo bude dobrý, kdo bude zlý, kdo bude jen ošklivý, a hlavně, kdo zemře a jestli to nakonec vůbec někdo přežije.

Žoldnéři fantazie tango s upíremStraky na vrbě

O "Žoldnéřích" jsme psali v minulé kuchyni, kromě nich však připochodují i podstatně hubenější "Kadeti fantazie". O co jde? Uplynulý ročník soutěže "O železnou rukavici lorda Trollslayera" byl nadmíru úrodný, po mnoha probdělých nocích tak padlo rozhodnutí. Kromě "Žoldnéřů" vyjde i menší fanzin o pěti povídkách, které se do hlavního sborníku nevešly. Ovšem buďte rychlí, milí čtenáři! Vzhledem k malému nákladu se počítá s brzkým vyprodáním.

Mnohem větší očekávání však vzbuzuje román "Hovězí v žaludku", úvodní díl trilogie Daemonica Martina D. Antonína. Že má M. D. Antonín humor v krvi, jsme si už zvykli, Daemonica ale slibuje opravdu extrémní nápor na naši bránici. Jen posuďte sami:

Daemonica Hovězí v žaludku Pekelný nářez Martin D. AntonínV prvním díle Daemonicy zjistíte, jestli andělé létají rychleji než dopravní letadla, zda mají démoni televizi, co se na nebi pokládá za ideální politické zřízení, kolik let za opicemi je peklo, jakou barvu má Lilithin nejoblíbenější pokoj, kam vede světlo na konci tunelu a jak nebezpečná je lidská nuda.

Pokud po dočtení této knihy získáte pocit, že si z vás někdo dělá srandu, pak vám autor gratuluje – dosáhli jste nejhlubšího duchovního poznání.

Hrdinou této knihy je člověk, který se nudil, anděl, který chtěl být hrdinou, a démonka, které bylo peklo malé.

Mluvíme o jedné a též osobě.

Po Pekelném nářezu v této knize následují Andělské rakvičky a Česká sekaná, ale nenechte se mýlit:

TOTO NENÍ KUCHAŘKA.

Arnošt Hovězí je člověk a recept na jeho přípravu v této knize nenajdete. Pokud tedy nejste démon. Nebo kanibal. Nebo někdo, kdo prostě rád trochu experimentuje.

V tom případě to ale také není kuchařka.

Ostatně... tohle Hovězí jen tak někdo nestráví.

Tak co? Taky se vám sbíhají sliny jako mně? Hostina začne koncem května. A nezapomeňte… Toto není kuchařka!

Robert Fabian MariňáciA v červnu pohodlí luxusní jídelny nahradí tvrdý vojenský dril, pod velením Roberta Fabiana přijdou "Mariňáci" (ilustrační, původní obálka na obrázku). Robert Fabian je jedním z nejúspěšnějších českých autorů a Mariňáci jsou jeho stěžejní knihou, dva dotisky a přes šest tisíc prodaných kusů ostatně hovoří za vše. Tentokrát se však nebude jednat jen o další řadový dotisk, nýbrž o luxusní nové vydání. Robert Fabian celý text mírně přebrousil, navíc k němu připsal "malý" bonus o délce dvou stovek stran. A jelikož už původní román byl pořádný špalek, vyjde celá kniha ve větším formátu, část nákladu bude dokonce vázaná a podepsaná. A jako by toho pořád nebylo dost, celou knihu vybaví ilustracemi Jan Doležálek.

Nalíčili na ně smrtonosnou past, která sklapla. Člověk by čekal, že budou mít víc rozumu...

Vyjde koncem června.

Petr Vařák


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...